Papírování, Před odletem, Vysoká škola

Pět základních kroků k univerzitnímu studiu v USA

Dostat se na americkou univerzitu nemusí být žádný med, kor když nemáš zkušenosti se studiem v zahraničí. Celý proces je poměrně složitý, vleklý, rozhodně není těžké se v něm ztratit. Ale pokud v USA studovat chceš, musíš se začít starat. Pojďme se společně podívat, čím vším si musíš projít, než se vydáš na univerzitní studia do Ameriky.

Krok první: Zvol si univerzitu

Vybrat si skvělý obor, vybrat si město, vybrat si univerzitu. Zní to jednoduše, že? Ale zase tak jednoduché to není. Nemůžeš naslepo píchnout prstem do mapy. Ano, existují neoficiální žebříčky nejlepších a nejoblíbenějších amerických univerzit, které tě mohou inspirovat. Ale nejlepší bude právě ta univerzita, která bude nejvíce vyhovovat tvým individuálním požadavkům a potřebám. Ať už ekonomickým, studijním nebo osobnostním.

S hledáním začni nejlépe rok a půl předem. Budeš tak mít dostatečnou časovou rezervu ke zvážení všech okolností a zodpovězení si základních otázek. Právě tyhle ti nejlépe pomohou při volbě univerzity:

  • Proč chceš studovat ve Spojených státech?
  • Kde ve Spojených státech chceš studovat? (přečtěte si rozdíly mezi západem a východem)
  • Chceš studovat bakalářský (undergraduate) nebo magisterský obor (graduate)?
  • Budeš potřebovat finanční podporu? (přečtěte si, jak přežít v USA za minimální prachy)
  • Jaké jsou termíny pro podání přihlášek a žádostí o stipendia?

Podstatné je také přijímací řízení. Každá z univerzit může mít jiné požadavky k přijetí. Dobře si zjisti, co po tobě tvá vyvolená univerzita bude požadovat. O přijetí, či nepříjetí mohou rozhodnout nejen výsledky testů všeobecných znalostí, průměr známek z předchozího studia, ale také motivační dopis, doporučení od vyučujících nebo například tvé úspěchy ve volném čase.

Pokud máš za sebou rok na střední ve Spojených státech, budeš mít velkou výhodu. Nejen že budeš vědět, jak to ve Státech skutečně chodí, ale doporučení a tvé aktivity z americké střední ti na univerzitě otevřou dveře.

Krok druhý: Začni s finanční přípravou

Víza, letenky, ubytování, pojištění a školné. Nebudeme si tu nic namlouvat, univerzitní studium ve Spojených státech je finančně mnohem náročnější než u nás. Velmi dobře proto zvaž, jaké jsou tvé finanční možnosti a zdali je pro tebe studium ve Státech vůbec dostupné. Zodpověz si další otázky:

  • Bude ti stačit rok na americké univerzitě pro lepší profesní perspektivu? Nebo celé studium?
  • Je nutné studovat na prestižnější univerzitě s vysokým školným?
  • Život ve velkoměstech může být výrazně dražší, nebude lepší zkusit něco menšího?

S financováním ti pak mohou pomoct podpůrné programy pro zahraniční studenty. Ty jsou vypisovány každou školou a každý rok, nicméně neexistuje pravidlo, které ti podporu zaručí.  Závisí pak na tvých studijních, profesních nebo volnočasových výsledcích a výsledcích u přijímaček, jestli škole za stipendium stojíš. Budeme se sice opakovat, ale pokud už budeš mít zkušenosti se studiem ve Státech, tvé šance budou rozhodně vyšší.

Tak či tak, určitě doporučujeme o stipendium zažádat. Může pokrýt podstatnou část nákladů v průběhu studia. Nesmíme zapomenout ani na podporu z české strany. Fulbrightova komise nebo Bakala foundation ti mohou pomoci s financováním vzdělání. Určitě se u nich informuj o svých možnostech.

Krok třetí: Dokonči svou přihlášku

Máš vybranou školu? A víš, že to všechno utáhneš? Pak můžeš směle přejít k třetímu kroku a podat si přihlášku na tebou zvolenou školu. Dobře si hlídej veškeré termíny, ať nic nepropásneš! Většinou je nezbytné, aby najednou byly odeslány a vyřízeny všechny náležitosti k zařazení do přijímacího řízení, nikoliv jen samotná přihláška. Mluvíme teď o motivačním dopise, esejích, vědeckých pracích, doporučeních, certifikátech a tak dále. Nezapomeň se přihlásit na termíny testů všeobecných znalostí.

Krok čtvrtý: Zažádej si o americké vízum

Pokud máš předchozí kroky za sebou, od studia ve Spojených státech tě budou dělit jen formality. Jakmile budeš mít potvrzeno, že tě berou na univerzitu, musíš si vyřídit vízum. K tomu budeš potřebovat formulář I-20, který ti zašle škola samotná. Vízum a další potvrzení, například registrace do systému zahraničních studentů SEVIS, tě vyjdou zhruba na 350-400 dolarů. Mysli na to.

Krok pátý: Připrav se na odlet

Velké finále. Při hledání ubytování, letenek a pojištění využij síly internetu, srovnávačů a akcí. Určitě si na to vyhraď čas, ať najdeš to, co ti vyhovuje nejvíce. A pak? Pak už jen čekat na Den D.

Závěr? Studium ve Spojených státech není pro každého, což se odráží i v procesu přípravy na samotné studium. Chce to čas, chce to úsilí. Vyžaduje si to člověka motivovaného, který ví, čeho chce dosáhnout a dává do toho vše. Právě takový člověk má pak mnohem větší šanci, nejen že bude přijat na americkou univerzitu, ale také získá stipendium nebo jinou finanční podporu. Jeho vzdělání pak nebude jen otázkou peněz. A jestli to za to stojí? To už necháme na tobě.