Ostatní, Pobyt v zahraničí, V Americe, Výlety po USA

Jak přežít v USA za minimální prachy

Doba je zlá, to víme. Nájem, služby, poplatky za kdo-ví-co, pálka za telefon, ropa a už pět let nesplacený kontokorent. Jo, tohle jsou ty morové rány, co ti každý měsíc sžírají finance na tvém účtu. Kor když žiješ za mořem, dolar je mrcha a na nedělní oběd k mamce v období sucha těžko zajdeš. Jó, nemusí to být lehké.

Bohužel, peníze se jen málokdy válí přímo na ulici, a tak ti na pořádný život nemusí zbýt tolik prostředků, aby ti z toho nebylo do pláče. Naštěstí existuje pár fíglů, jak ve Spojených státech krapet ušetřit, jak žít levněji, a přesto plnohodnotně a vůbec tak, aby to mělo pořád šmrnc. Díky současným módním trendům sice můžeš v roztrhaných džínách a svetru přejetém sekačkou na trávu bezdomovce lehce připomínat, rozhodně jako on však nemusíš žít. Tak čti!

Když potřebuješ bydlet v USA dlouhodobě, a ne zrovna pod mostem

Hodláš ve Spojených státech pobývat delší dobu a nemáš zajištěný internát, kolej nebo jiné bydlení? Pak asi budeš hledat nějaký nájem, co? A chceš bydlet slušně, a přitom se nenechat odvézt v kazajce do nejbližšího sanatoria pro duševně choré, jen co uvidíš účet za nájemné? Pak máme jednoduché řešení – zvaž spolubydlící. Mít celý byt jen pro sebe, to zaprvé nevyužiješ, zadruhé se to může značně prodražit. Vymaň se z úzkoprsého českého smýšlení, ve Státech je naprosto normální, že spolu dospělí lidé ve městech sdílejí byt. Není se proto čeho bát a můžeš do toho jít taky. Krom jiných webů můžeš zkusit portály jako Craiglist nebo Airbnb. Určitě tam něco přijatelného najdeš.

přátelé seriál new york spolubydlící
Spolubydlení v USA je prostě fajn, to věděli už Přátelé (vulture.com)

Nebo se nastěhuj k babičce! Samozřejmě, že není řeč o tvé babičce, ta v Améru asi na stará kolena nehnízdí. Mluvíme o jiné babičce. Už i u nás doma můžeš najít nabídky, kdy senioři nebo všelijak hendikepovaní lidé hledají šikovného spolubydlu. Většinou to funguje tak, že máš bydlení zadara, respektive výměnou za společnost nebo výpomoc dotyčnému. Pokud máš teda dostatek empatie a vůbec máš hlavu naladěnou na sociální strunu, tahle možnost ti může ušetřit opravdu hodně peněz. Tyto nabídky najdeš i na Craiglistu. Jen bacha na vilné ouchyly! Pokud ti někdo do inzerátu napíše „bydlení za protislužbu, mám rád latex, mrk-mrk,“ asi to nebude nic pro tebe. Leda by se ti líbilo bydlení s nějakým seňorem Perverézem.

Když cestuješ a nechceš usínat pod širákem

Nic proti kempování, hvězdy jsou nejkrásnější stop, romantika, ohýnek, že jo. Ale na roadtripu nebo regulérní dovči se bude střecha nad hlavou občas hodit, tím spíše když třeba imrvére prší. Nebo nutně potřebuješ sprchu a v té poslední na benzínce měl „nehodu“ někdo, kdo se neuvěřitelně přežral tacos.

Pokud tedy hledáš krátkodobější ubytování a nemáš sociální fobii, určitě zkus Couchsurfing. Jedná se o portál, kde lidi nabízejí a vyhledávají ubytování zdarma. V principu nikdo neočekává žádnou protislužbu, což je fajn. Slušností však bude si s hostitelem aspoň pokecat, dopřát mu, aby si mohl očenichat dalšího homo sapiens sapiens, poznat tě, chápeš. Třeba to bude fajn člověk, třeba tě provede čarovnými místy v daném městě, kdo ví. Pecka je to, že pokud plánuješ roadtrip, můžeš si podle itineráře domluvit ubytování v podstatě všude po své cestě. Tím ušetříš mega moc.

Když cestuješ a chceš usínat pod širákem

Jsme nakousli to kempování, a tak nás napadá, že zejména na jihu a západním pobřeží jsou ideální podmínky pro stanování. A nejen tam. Problém je, že zákony jsou různé, proto příliš nedoporučujeme roztahovat stan jen tak a kdekoliv se ti to zlíbí. Nikdy nevíš, jestli nejsi zrovna v nějaké zakázané oblasti nebo rezervaci, nebo na nějakém soukromém pozemku. Nezapomínej, že ve Státech dají kvér každému.

kempování v usa
Kempování v USA (travelaway.me)

Nicméně, všude po Státech najdeš kempy, kde si stan můžeš rozložit. Vyjde tě to i tak levněji než jakékoliv jiné ubytování. Zkus třeba web KOA. Na stránce CampInMyGarden pak najdeš seznam těch bodrých lidí, na jejichž dvorku to můžeš s klidem zapíchnout. Třeba jen za pár drobných. Za plotem se nebudeš muset tolik bát medvědů.

Když cestuješ cestou necestou

Ačkoliv se Státy pro roadtripy a cestování vůbec zdají více než dokonalé, někdy ta doprava není tak jednoduchá, jak se ve filmech zdá. Docela iritující je například fakt, že v Americe neexistuje nic jako národní železniční systém, i když Amtrak je slušně rozsáhlý. Mnohdy je pak auto nezbytností, pokud se chceš dostat všude a poznat nepoznané.

Ale nebuďme zbytečně skeptičtí, přesto nám současná Amerika nabízí mnohem více možností než kdykoliv dříve. I když ten systém železnice není dokonalý, můžeš vlakem cestovat docela slušně a poměrně levně. Existují jízdenky na 15, 30 a 45 dní od Amtraku. Vzhledem k cenám doporučujeme pouze tu nejdelší, ale i tak dáte za jeden den cesty v přepočtu 20 dolarů, což je dost. Ale třeba milujete vlaky a pak je to jasná volba.

bus greyhound usa
Greyhoundem se dostaneš kamkoliv (greyhound.com)

Pokud chceš cestovat autobusem, legendární Greyhound je jedničkou v oboru. Má zastávky a linky po celé Americe, Kanadě i Mexiku. Navíc můžeš získat slevu, pokud stále studuješ.

Předpokládejme, že máš řidičák a chceš ho využít. Pak máme pro tebe dvě možnosti. Tou prvou je si káru vypůjčit. Jo, jo, víme, tohle je téma o tom, jak ušetřit, a ne jak prachy rozhazovat. Pronajmutí auta je ale mnohdy levnější, než kdyby tě napadlo si nějakou starou kocábku koupit. Výhodou je, že když si auto pronajmeš, můžeš si v podstatě cestovat, jak se ti jen zachce. A naftu mají levnou, GasBuddy ti pomůže najít nejlevnější. Tak dobře porozmýšlej.

Jak jsme řekli, je tu i druhá možnost pro aktivní řidiče. Po Státech je mnoho lidí, kteří potřebují dostat své auto například na druhé pobřeží, nebo jen do zapadlé vesnice kdesi v Arizoně. Pokud tě moc netlačí, kam se zítra podíváš, můžeš zkusit sítě TransferCar, AutoDriveAway nebo HitTheRoad, kde ti třeba nějaké z aut svěří.

roadtrip america
Když je cesta cíl (thecarefreetraveler.com)

Pokud nemáš řidičák a troufáš si, můžeš zkusit stopovat. Co víme, jde to v Americe docela dobře, rychle a bezpečně. V některých státech je to ale zakázané, navíc tě nechceme mít na svědomí, kdyby se něco vymňouklo, nikdy nevíš, že jo, takže stopování rozhodně deset bodů z deseti nedáváme. (Ale stejně bychom do toho šli!)

Když máš hlad, ale v kapse jen zlatku

Zapomeň na restaurace, ty jsou stejně pro fajnovky. Pokud chceš jíst levněji, na cestách i při delším pobytu určitě využij pestré nabídky streetfoodu, které nabízí každé americké město. Je toho opravdu mnoho, neuvěřitelné chutě, tvary, vůně. V podstatě můžeš každý den jíst něco jiného.

costco grocery usa
CostCo, jeden z nejlevnějších obchodních řetězců (apana.com)

Streetfood je dost často taky junkfood, proto není úplně zdravé se jím cpát na snídani, oběd i večeři, to se ví. Proto se budeš muset naučit vařit, zlatíčko! V Americe se dají potraviny koupit poměrně levně, pokud si nepotrpíš na organické bio vegan kraviny. Docela slušně a zdravě se dá vařit ze zmrazených a konzervovaných surovin, ty mají zase o něco přívětivější cenovky. Na nákupy surovin pro tvé kulinářské experimenty doporučujeme řetězce Aldi, CostCo, WinCo, Trader Joe‘s, Fareway nebo třeba Grocery Outlet. Hledej! Pokud uvidíš Whole Foods nebo The Fresh Market, zdrhej pryč! Ceny mají pekelné.

Když prahneš po nějaké té zábavě

„Neznáš první fyzikální zákon?! Cokoliv zábavného stojí minimálně osm dolarů.“ S Ericem Cartmanem musíme většinou souhlasit, hlavně co se jeho názorů na hipíky týče, ale nyní je na omylu.

Amerika je země neomezených možností. Není pak divu, že ani za sledování filmů ve zdejších kinech nemusíš platit ani cent. Ne, nebudeme tu popisovat finty, jak proklouznout do kina oknem. Pokud budeš v jednom z větších měst jako New York nebo Los Angeles, máš slušnou šanci najít promítání filmů zdarma. Servery WildAboutMovies nebo GoFobo ti pomůžou najít takové šance. Některé z kin ti dokonce zaplatí za to, že následovně o filmu vyplníš krátký dotazník. Fakt!

disney land cinema usa
I do kina se můžete v USA podívat zadara (wikimedia.org)

Aby se z tebe v době krize nebo šetření nestal křupan a kulturní barbar, na Yelp navíc najdeš hudební a jiné kulturní akce v místě tvého pobytu, kde je vstupné zdarma. Můžeš se tak úspěšně socializovat i bez větších útrat. Nakonec můžeš sledovat lokální tisk, určitě se tam bude psát o svátcích, oslavách, plánovaných akcích a performancích přímo na ulici. Hlavně ať nám tam nezakrníš a něco si i užiješ.

Stejně je nejlepší, když máš své výdaje a rozpočet pod kontrolou. Ale to neznamená, že musíš zbytečně utrácet. USA není zrovna levný kraj, proto to zde platí dvojnásob. Neboj se využít některou z těchto fint. Každý ušetřený dolar tě totiž může dostat o něco dále…