Být přijat na americkou univerzitu není žádná výhra, pokud si ji nemůžete dovolit. I pokud vaši vydělávají na české poměry dost peněz, zřejmě z nich milion ročně nevytáhnete, a proto je třeba už při vybírání škol pečlivě sledovat, jak je která college štědrá k zahraničním studentům. V tomto článku z vlastní zkušenosti shrnuji, která kritéria máte sledovat, abyste dostali od školy dostatečné stipendium a mohli vyrazit na vysokou za oceán.
Nejprve vysvětím, co znamená pojem need-blind. Přihlásíte-li se na školu, která má takzvanou “need-blind admission policy for international students,” nebude při přijímacím procesu hrát žádnou roli, jestli jste chudí nebo bohatí. Posouzeni budete jen na základě svých vlastností a dovedností a vaše finanční situace vás nemůže nijak znevýhodnit. Na tento přístup k uchazečům se vás budou snažit nalákat zástupci osmi vysokých škol, které zavedly need-blind admission pro všechny (tedy i mezinárodní) studenty: Dartmouth College, Harvard University, MIT, Princeton University, Williams College, Yale University, Middlebury College a Amherst College . Článek o nejoblíbenějších vysokých školách, které nejčastěji volní zahraniční studenty, naleznete zde.
Pojem need-blind berte s rezervou, nejspíš vás znevýhodní. Na světě – a zejména v Asii – je obrovské množství chudých a neskutečně talentovaných studentů. Tito studenti se hlásí právě na školy, si nebudou všímat toho, jak moc jsou chudí, protože na jiných školách by je jejich chudoba výrazně znevýhodnila. Tím vzrůstá pro Čechy každým rokem konkurence a dostat se na tyto školy bez nějakého talentu a zároveň velmi vysokého skore ve standardizovaných testech je téměř nemožné. Buďte realističtí a např. pokud nemáte v SATs. výsledky vyšší než 600 Reading, 650 writing a 700 Math nebo nejste např. mistrem republiky v běhání či hře na trombón, neplácejte svou energii na více než dvě školy s need-blind admissions policy a soustřeďte se spíše na takzvané need-sensitive institutions.
Need-sensitive, nebo také need-aware školy často dříve bývaly need-blind, ale pak už si to nemohly dovolit. Patří mezi ně např. Hamilton College, Macalester College, Mount Holyoke College and Smith College. Přestože u 95 % uchazečů pro tyto školy není finanční zázemí rozhodující faktor, 5 % uchazečů (a zřejmě těch nejchudších) musí být odmítnuto z finančních důvodů, aby škola vyšla s penězi. Na druhou stranu stipendium, které tyto školy přijatým studentům nabídnou, je často vyšší, než u need-blind škol. Proto se několik mých kamarádů rozhodlo místo prestižných Ivy League škol navštětovat need-aware colleges, které jim nabídly vyšší stipendium. Obecně řečeno, need-aware colleges vám většinou nabídnou stejně kvalitní vzdělání jako need-blind colleges s tím rozdílem, že máte větší šanci se na ně dostat, protože na ně není takový nával.
V době ekonomické krize se bohužel posouvá význam slova need-aware a pro chudé cizince je čím dál těžší dostat se i na tyto školy. Jak uvádí New York Times , kvůli hospodářské krizi začaly need-aware školy hledat cesty, jak odhalit chudobu uchazečů, aniž by se podívali na příjmy jejich rodičů. Např. podle země původu, typu zaměstnání rodičů, druhu vaší střední školy a počtu sourozenců poznají, zda budete spíše chudší nebo bohatší. Potom dají zřejmě přednost např. Polákovi, který je o něco méně zajímavý a chytrý než vy, ale který navštěvuje soukromou školu v USA a jehož tatínek vlastní obrovskou firmu s lednicemi. Aniž by srovnávali vaše příjmy, odhadnou, že jemu bude stačit menší stipendium a by se jim hodil někdo ze střední Evropy, skočí po něm. To znamená, že kromě těch nejprestižnějších need-aware škol byste si měli podat přihlášky i na ty, které přijímají více než 40 % uchazečů, protože čím méně peněz vaši rodiče vydělávají, tím vaše šance na přijetí klesají.
Ačkoli pojmy need-blind a need-sensitive jsou velmi důležité, klíčové je sledovat holá fakta. Dojdete-li si do Fulbrightovy komise, dostanete zde přehlednou tabulku s informacemi o tom, kolika zahraničním studentům jaká škola dala v minulém roce stipendium a průměrně v jaké výši. V tabulce bude také vyznačeno, jak obtížné je se na kterou školu dostat. Pokud pro vás hrají peníze v přijímacím procesu velkou roli, doporučuji hlásit se jen na některé z prvních 60 škol, které jsou nejštědřejší k mezinárodním studentům. Mezi ně patří zejména ženské colleges (Smith College, Bryn Mawr) a liberal arts colleges umístěné zpravidla in the middle of nowhere (Grinnell College, Colby College, Hamilton College). Pokud tyto školy v minulosti byly ochotny dát obrovské stipendium mnoha zahraničním studentům, je velká šance, že ho dají i vám. Ačkoli tento rok budou zřejmě dávat přednost bohatším cizincům, i vy máte šanci, když se nebudete hlásit jen na “highly selective” instituce ale hodíte si tam i pár méně výběrových.“ Stručný přehled škol, které dávají zpravidla dobrá stipendia zahraničním studentům najdete ZDE.
Pokud máte jakékoli další dotazy, ráda je zodpovím v komentářích.
31. 7. 2009 /
Ahoj, máme zájem studovat magisterské studium v USA v L.A. nebo na Floridě popř. i New York atd. Ted po prázdninách budeme končit bak. studium na pedagogické fakultě. Byli bysme rádi, kdyby si nám trošku pordila jak na to. jestli jsi třeba v USA studovala, tak bysme byli rádi, kdyby jsme si mohli o tom s tebou povykládat. Děkujem. Hezký den Ivana a Petra
1. 8. 2009 /
Ahoj,
ráda bych vám poradila ale bohužel teprve nastupuji na bakalářské studium v USA a o navazujícím toho zatím příliš nevím. Doporučuji vám obrátit se co nejdříve na Fulbrightovu komisi v Praze – ti mají zkušenosti s vysíláním vysokoškoláků do USA a často poskytují i stipendia.
1. 8. 2009 /
tak to moc děkuji za radu a ještě se chci zeptat. Když si si vybírala školy na Petersons.com, tak sis vybrala program, ktery bys chtěla studovat a napsala email na tu skolu? Ja totiz vubec nevim, jak začít a ty jsi zminovala, ze sis vybrala skoly a napsala jim email, tak by me zajímalo, co vše si do mailu zmínila.
1. 8. 2009 /
Skolu v USA jsem si vybrala podle webovych stranek a odpovedi na sve emaily. Porovnala jsem si predmety v oboru, ktery chci studovat, moznost stipendii, vysi skolneho, moznosti studia v zahranici – spolupraci skoly se zahranicnimi univerzitami, zivotni naklady v tom ci onom meste. Dale je vhodne zvazit moznost pracovat v ramci univerzity, u postgradualniho studia i propojenost s vyzkumem, zapojeni skoly do mezinarodnich programu. Zalezi na Vas, co chcete delat. Na Floride ci v NY jsou pomerne vysoke zivotni naklady, s tim je treba pocitat.
3. 8. 2009 /
V e-mailu je predevsim nutne se predstavit, uvest, kdo jsem, co mam za sebou a o co mam zajem. Cim vice konkretnich informaci (o akademickych vysledcich, zajmech, planech atd.) tim lepe. Klidne prilozte strucne CV v anglictine. Jak pro Vas, tak pro skolu je dulezite najit ten spravny “match”, coz znamena, ze to nejdulezitejsi je, abyste si sedli. A k tomu potrebuje o vas vedet vic. Pak muzete pripojit dotazy na veci, ktere Vas zajimaji, ale ktere jste nenasli na webovske strance (DULEZITE! Nejdriv si udelejte “domaci ukol” a projdete si detailne stranky programu, do ktereho se chcete hlasit. Vypada hloupe, kdyz se ptate na veci, ktete jsou na jedno ci dve kliknuti z titulni strany nebo jinak lehce k nalezeni). Dobrym dotazem je, zda si mysli, ze jimi nabizeny program odpovida vasemu profilu. Takovy e-mail muzete poslat na radu skol, bud na Graduate Admission, nebo klidne rovnou na katedru, ktera ma program na starosti. A v dalsi komunikaci se muzete zeptat i na ty finance…
22. 8. 2009 /
Ahoj,
děkuji za velmi užitečný článek! V USA jsem již strávil rok jako výměnný student na high school v Houstonu a možnost studia na univerzitě je pro mne více než lákavá. S SAT testy mám také zkušenost, dělal jsem je 6 června tohoto roku a jak už to tak bývá, první pokus mi nepřinesl moc dobré skore. Výše zminuješ že jsi byla přijata, k čemuž Ti gratuluji 🙂 a pokud nevadí, rád bych věděl kolika bodů jsi v Tvém případě dosáhla v SAT testování? Děkuji a přeji hodně úspěchu!
24. 8. 2009 /
Ahoj, chci se zeptat, jaký je rozdíl mezi COLLEGE a UNIVERSITY? Díky za odpověď.
26. 8. 2009 /
Mna by zaujimalo ze ci to stipendium dostanes len na ten prvy rok alebo na vsetky styri roky bakalarskeho studia.
26. 8. 2009 /
Ahoj,
Omlouvam se za zpozdenou odpoved. SATs jsem mela 600 Reading, 650 Writing, 710 Math = nic moc.
Rozdil mezi College a University dodnes poradne nechapu, ale myslim ze na college jsou studenti obvykle na undergraduate study, zatimco na university je i obrovske mnozstvi lidi, co delaji graduate study. Napr. Liberal Arts Colleges, ktere jsou vetsinou in the middle of nowhere a davaji dobra stipendia, jsou vetsinou jen pro bakalarske studium. Na univerzite muzes take studovat bakalare, ale profesori se budou venovat i tem, co studuji PhD a Mgr. atd…
Ano stipendium je na 4 roky. Nesmis ovsem porusit urcite podminky,mel by ses ucit alespon prumerne a dodrzovat pravidla stanovena pro tvuj studentsky status.
21. 9. 2009 /
Ahoj,
predevsim dekuji za velice uzitecne informaci tykajici se ziskani stipendia, o coz se chci po roce studia na college v USA pokusit.
Na oplatku posilam info. o tom, jaky je rozdil mezi universitou a college. Odlisnost by se dala prirovnat k nasi ceske VOS a VS, s tim rozdilem, ze pri volbe spravnych predmetu, je mozne roky (predmety) odstudovane na college zapocitat pri naslednem presunu na universitu. Mnoho studentu voli tuto variantu, 2 roky college, dalsi 2 nebo 3 roky universita, z financnich duvodu. Dalsi duvod teto varianty je moznost ukoncit studium po 2 letech, a ziskat tak titul “Associat Degree”. “Associate Degree” ziskavate i v pripade pokracujete-li na universitu. Pro informaci, skolne na college v Californii se pohybuje cca 6.000$/rok. Zamerne uvadim castku za rok, nebot nektere skoly funguji na semestrovem systemu a nektere na quoterovem. Pocet predmetu (creditu) se ale v celkovem poctu nelysi.
4. 1. 2010 /
Tak jedna jednoducha odpoved na to, jaky je rozdil mezi university a college: University se sklada z nekolika college, tedy fakult. College sama o sobe, jako skola, je pak de facto takova jedna fakulta bakalarskeho studia, ktera ma pod sebou obory v ramci Liberal Arts and Sciences.
26. 1. 2010 /
Ja by som sa chcela opytat ohladom vyberu skoly. Som uz inzinierka, ale stale ma laka studovat, tak sa chcem opytat, ci neviete ci je mozne dostat stipko aj ked som uz univerzitu na SR vysla.. A este by ma zaujimalo, ci neviete o College v NYC alebo o univerzitach…n internete som nasla len take najdrahsie…..Dakujem srdecne za info
16. 2. 2010 /
Ahoj, ráda bych na VŠ do USA. Nemohla bys mi na e-mail DomcaN@seznam.cz napsat, jak jsi postupovala, když jsi šla na na vš do USA ty? Vůbec nevím, čím začít. Děkuji
16. 3. 2010 /
Moniko – o graduate a postgraduate schools toho az tolik nevim, ale o inzenyry je vzdycky zajem a rozhodne pro ne jsou stipendia. Pridas-li do emailoveho listu skupiny Study X http://groups.yahoo.com/group/study-x/
budou ti chodit emaily, kdykoli se kde namane nejake stipendium. Nejlepsi by ale bylo najit pres FB nekoho, kdo si timhle uz prosel a zeptat se, jak na to.
30. 7. 2010 /
Zdravim, ja tiez rozmyslam nad studiom v USA ale ja by som skor chcela ist len na rok, semester.. tento rok nastupjem do 3 rocnika tak na konci roku snad budem bakalar:) Da sa nieco take?Neviete mi poradit?
5. 9. 2010 /
Jakou školu by si mi doporučila na studium medíciny v usa.
7. 9. 2010 /
To zalezi, zda se hlasis na bakalarske studium nebo na graduate school. O co bys mel/a zajem?
27. 9. 2010 /
Také by mě zajímalo jaká škola by byla nejlepší volbou pro studia medicíny.Nejlépe zubaře.Já bych chtěla na graduate school.
21. 11. 2010 /
Chtěl bych na bakalarske studium nejlepe na dva roky.
děkuji za odpověd
21. 11. 2010 /
Bakalar se obvykle dela v USA 3.5-4 roky. Je ale mozne zacit ho delat v Cechach a pak se prihlasit na Americke colleges jako transfer student. Moc to nedoporucuji, protoze ti zrejme nedaji tak dobre stipendium a nemusi ti uznat kredity z Cech. Pokud chces na bakalare do USA, tak nejlepe na celeho (vetsina dobrych americkych univerzit ti prislibi stipendium na cele 4 roky studia, pote co te prijmou).
23. 4. 2011 /
A co když se do ameriky přestěhuji bez rodičů jen se svou stejně starou kamarádkou? To nemám žádnou šanci na to aby me přijali na VŠ v USA?!
22. 5. 2011 /
Pristehovat se do Ameriky bez rodicu nebude jednoduche, pokud tam nepojedes s nejakym cestovnim programem (work & travel, au pair), pracovne, nebo studijne. Abys dlouhodobe pobyvala v Americe, budes potrebovat vizum. Aby ti dali vizum, budes predem potrebovat potvrzeni od americkeho zamestnavatele nebo potvrzeni od americke univerzity, ze te prijali. Take bys tam mohla jet s kamaradkou jako au pair a pozdeji se prihlasit na univerzitu. Kazdopadne, pristehovat se do Ameriky neni jen tak.
2. 7. 2011 /
Pristi rok je pro me maturitnim rocnikem a proto jsem zacala uvazovat o studiu v USA. Co se tyce nasi skoly nejsou schopni v nicem poradit a proto jsem rada, ze jsem narazila prave na tyhle stranky. Urcite je to tu uz nekde zminene, jen uz si pripadam trochu ztracena ve vsech tech informacich a porad nejak nemuzu prijit na to, jak to s tim stipendiem doopravdy je – Nejdrive me musi prijmout a pak o nej nejak zazadam, nebo je to v ramci prihlasky, ci uplne jinak? Take by me zajimalo, jestli nevite, jak je to treba s univerzitami v Kanade.. Dekuji
6. 1. 2014 /
jak dobré známky musí člověk mít aby dostal stipendium moc děkuji za odpověď 🙂