V Americe

Řidičský průkaz

Mít řidičský průkaz z Ameriky může znít skvěle. Já jsem si ho málem nechal vystavit. Na poslední chvíli jsem to ale vzdal. Pojďme se podívat na to, jak se česká vláda staví k cizím řidičským průkazům a jaké možnosti máme, když si chceme složit test a zkoušky v USA v Kalifornii.

Všechno začalo jednou po zkoušce Honor Band, když jsme jeli okolo šesté hodiny zpět k naší škole. Školní autobusy nejsou zas tak super, jak jsem si myslel. Sedala jsou dělaná pro jednoho a půl, takže jeden člověk je málo a dva moc. Nicméně povídali jsme si o řidičáku a já se dozvěděl, jak jednoduché je udělat ho, pokud mi již bylo 18. Díky mému věku jsem nemusel jezdit 6 měsíců s rodiči. Stačilo udělat jeden test a pak 30 minut jízdy s instruktorem. Navíc cena se pohybovala okolo $300. Pokud to porovnám s Českou republikou, kdy se na mnozí na testy učí několik týdnů a pak ještě kdo ví kolik hodin v autoškole, brzy jsem chtěl použít tuhle americkou zkratku, která se mi nabízela. A tak jsme vyrazili do DMV- státní společnosti, která jako jediná může vydávat řidičské průkazy, kde se skládají zkoušky a testy.

Po dlouhé hodině čekání jsme zaplatili administrativní poplatek a dostali příručku, kterou jsem měl nastudovat. A tak jsem jeden týden po volných chvílích pročítal brožurku. K dispozici jsem objevil spoustu zkušebních testů na internetu, kde jsem si mohl znalosti vyzkoušet. Všechno to byly otázky s volbou A,B,C. I bez přečtení knížky jsem v testu s odřenýma ušima uspěl. Šlo jenom o to, vybrat vždy tu nejbezpečnější odpověď a zakroužkovat ji.

Cituji z jedné varianty testu tři náhodné otázky:

1. Driving faster than traffic and continually passing other cars:
A. Increases fuel efficiency
B. Increases your chances on an accident
C. Helps to prevent traffic congestion

2. You should use your horn when:
A. Another vehicle is in your way
B. It may help prevent an accident
C. Another driver makes a mistake

3. You must yield to a pedestrian using a white cane or guide dog:
A. Only when a guide dog is leading the person across a street
B. At all times
C. Only if a crossing guard is present

Správné odpovědi asi víte, nicméně uvedu je na konci příspěvku.

Jeden víkend jsem už chtěl zajít udělat ten test (maximální počet chyb ze 40 otázek je tuším 6), přečetl jsem si na internetu, že se někdy řidičáky z USA uznávají, jindy ne. Na internetu existují zdroje které říkají, že to nelze. Jiné zase hovoří o zkušenostech lidí, kterým byl jednoduše za poplatek 50 Kč vystaven český řidičský průkaz z USA.

Později moje rodiče volali i na náš místní úřad v Praze 8 a nakonec mi přišla emailem zpráva, že to bohužel nepůjde. Je to asi další nejasné místo v zákoně, které nebylo ještě dostatečně specifikováno.

Problém je ten, že USA vystavuje řidičáky dle mezinárodních úmluv, takže by s výměnou dle oficiálních stránek ministerstva dopravy neměl být problém. Na druhou stranu ale mnoho úřadů tvrdí, že i když řidičák splňuje všechny parametry, je rozdílnost v testech a cvičebních jízdách a proto ho nelze vyměnit a je třeba absolvoval celé testování v autoškole znovu v ČR.

A tak mi zbyla jediná možnost, a to používat kalifornský řidičák v ČR. To bych si ale zase musel nechat vystavit mezinárodní řidičský průkaz, který platí jenom jeden rok. Po 12 měsících je třeba se vrátit do Kalifornie a dokument si prodloužit. A protože se mi nechce
jezdit každý rok zpět, rozhodl jsem se, že si s pořízením řidičáku počkám do Čech až se vrátím. Stejně bych ten americký nemohl používat v USA, jelikož to mám od CIEE (organizace, která zařídíla můj pobyt v USA) zakázáno. Řídit mohu totiž jenom v době, kdy si dělám řidičský průkaz…

Správné odpovědi: 1B, 2B, 3B