Mít řidičský průkaz z Ameriky může znít skvěle. Já jsem si ho málem nechal vystavit. Na poslední chvíli jsem to ale vzdal. Pojďme se podívat na to, jak se česká vláda staví k cizím řidičským průkazům a jaké možnosti máme, když si chceme složit test a zkoušky v USA v Kalifornii.
Všechno začalo jednou po zkoušce Honor Band, když jsme jeli okolo šesté hodiny zpět k naší škole. Školní autobusy nejsou zas tak super, jak jsem si myslel. Sedala jsou dělaná pro jednoho a půl, takže jeden člověk je málo a dva moc. Nicméně povídali jsme si o řidičáku a já se dozvěděl, jak jednoduché je udělat ho, pokud mi již bylo 18. Díky mému věku jsem nemusel jezdit 6 měsíců s rodiči. Stačilo udělat jeden test a pak 30 minut jízdy s instruktorem. Navíc cena se pohybovala okolo $300. Pokud to porovnám s Českou republikou, kdy se na mnozí na testy učí několik týdnů a pak ještě kdo ví kolik hodin v autoškole, brzy jsem chtěl použít tuhle americkou zkratku, která se mi nabízela. A tak jsme vyrazili do DMV- státní společnosti, která jako jediná může vydávat řidičské průkazy, kde se skládají zkoušky a testy.
Po dlouhé hodině čekání jsme zaplatili administrativní poplatek a dostali příručku, kterou jsem měl nastudovat. A tak jsem jeden týden po volných chvílích pročítal brožurku. K dispozici jsem objevil spoustu zkušebních testů na internetu, kde jsem si mohl znalosti vyzkoušet. Všechno to byly otázky s volbou A,B,C. I bez přečtení knížky jsem v testu s odřenýma ušima uspěl. Šlo jenom o to, vybrat vždy tu nejbezpečnější odpověď a zakroužkovat ji.
Cituji z jedné varianty testu tři náhodné otázky:
1. Driving faster than traffic and continually passing other cars:
A. Increases fuel efficiency
B. Increases your chances on an accident
C. Helps to prevent traffic congestion
2. You should use your horn when:
A. Another vehicle is in your way
B. It may help prevent an accident
C. Another driver makes a mistake
3. You must yield to a pedestrian using a white cane or guide dog:
A. Only when a guide dog is leading the person across a street
B. At all times
C. Only if a crossing guard is present
Správné odpovědi asi víte, nicméně uvedu je na konci příspěvku.
Jeden víkend jsem už chtěl zajít udělat ten test (maximální počet chyb ze 40 otázek je tuším 6), přečetl jsem si na internetu, že se někdy řidičáky z USA uznávají, jindy ne. Na internetu existují zdroje které říkají, že to nelze. Jiné zase hovoří o zkušenostech lidí, kterým byl jednoduše za poplatek 50 Kč vystaven český řidičský průkaz z USA.
Později moje rodiče volali i na náš místní úřad v Praze 8 a nakonec mi přišla emailem zpráva, že to bohužel nepůjde. Je to asi další nejasné místo v zákoně, které nebylo ještě dostatečně specifikováno.
Problém je ten, že USA vystavuje řidičáky dle mezinárodních úmluv, takže by s výměnou dle oficiálních stránek ministerstva dopravy neměl být problém. Na druhou stranu ale mnoho úřadů tvrdí, že i když řidičák splňuje všechny parametry, je rozdílnost v testech a cvičebních jízdách a proto ho nelze vyměnit a je třeba absolvoval celé testování v autoškole znovu v ČR.
A tak mi zbyla jediná možnost, a to používat kalifornský řidičák v ČR. To bych si ale zase musel nechat vystavit mezinárodní řidičský průkaz, který platí jenom jeden rok. Po 12 měsících je třeba se vrátit do Kalifornie a dokument si prodloužit. A protože se mi nechce
jezdit každý rok zpět, rozhodl jsem se, že si s pořízením řidičáku počkám do Čech až se vrátím. Stejně bych ten americký nemohl používat v USA, jelikož to mám od CIEE (organizace, která zařídíla můj pobyt v USA) zakázáno. Řídit mohu totiž jenom v době, kdy si dělám řidičský průkaz…
Správné odpovědi: 1B, 2B, 3B
14. 4. 2008 /
Super článek, jako suvenýr by to bylo skvělý, ale škoda že to u nás neuznají no, navíc ta cena…je to škoda. A jak je to s ID, to se dá zařídit?
14. 4. 2008 /
Já si řidičák možná budu dělat, záleží na tom, jam dlouho na škole budu (jestli až do 18). U mě agentura není problém, když s ní nejedu a navíc by se mi hodil na ježdění o víkendu třeba do města, to by mě škola normálně v pohodě pustila.
S ID je to v pohodě, můžete se ji udělat v kterémkoliv státě v USA za administrační poplatek něco kolem 30 USD.
Mně by spíš zajímalo, jestli vám v USA byla někdy k něčemu ISIC karta? Nejsem si jistá, jestli ji v USA vůbec znají… Ale na vaši ID kartu (pokud si ji zařídíte) pak máte různé slevy nebo vstupy zdarma jako student.
14. 4. 2008 /
isic karta se rozhodne hodi, v mnoha vecech mas studentskou slevu prave na isic kartu, treba na vlaky je 15% sleva. A taky pokud letis se SA tak ji chteji na studentsky tarif… Jinak ja pokud si asi ridicak udelam – pokud dostanu to stypko tak to snad stihnu jeste tenhle skolni rok.
O jakym ID to tu mluvite? Ja si nejsem moc jista, ze jde zaridit americke ID pro mezinarodniho studenta, mozna to jde, nevim, nikdy jsem o tom neslysela.
14. 4. 2008 /
Lia: ID jako občanský průkaz. Já četla o tom, že to v pohodě jde, stačí jen vyplnit několik dokumentů, je to spíš totiž takový průkaz, že jsi studentem v daném státu, ale zároveň slouží jako ID. Píše o tom i někdo na konkurenční slovenské stránce.
14. 4. 2008 /
No, počkej až se vrátíš do ČR. My sme tu už plně motorizovaný s prvníma pokutama a bouračkama xDDD
14. 4. 2008 /
jo a jinak nektere skoly maji v pravidlech, ze boarding student nesmi ridit auto o skolnich dnech ale to se muze skola od skoly lisit
14. 4. 2008 /
ISIC- Dobry napad, neco o tom napisu. Tady je na ni mnoho slev. Treba pri vstupech na ruzne atrakce. Kdyz jsme byly v San Franciscu, šlo uplatnit 20% sleva na vstup do obřího akvária.
15. 4. 2008 /
V pravidlech mého programu (AYUSA) je stanoveno, že student nesmí řídit auto, takže řidičské povolení by k ničemu stejně nebylo.
Ta ID: to si prostě zajdete na úřad, kde vydávají řidičáky a oni vám vystaví průkaz residenta daného amerického státu. Hodí se to, protože mnohdy po vás vyžadují nějakou identifikaci (např.při platbě kartou) a nosit s sebou pas by bylo nepraktické. Školy také poskytují svým studentům ID, ale pokud to jde, je lepší mít to ID residenta.
15. 4. 2008 /
nosim u sebe kopii myho visa a vzdycky to fungovalo, local ID je tak akorat dobry jako suvenyr na pamatku
19. 4. 2008 /
V pripade, ze bys auto ridil, jaky postih by ti od agentury hrozil? ukonceni vymenyho pobytu?
19. 4. 2008 /
jj, mělo by to být ukončení pobytu
20. 4. 2008 /
2mike: zalezi co mas ve smlouve, kterou jsi podepsal…
ja jsem si vsude vystacil pouze s kartickou ze skoly (takovy ten kus plastu s vasi fotkou, jmenem, skolou a rocnikem) a to i na letistich (lety pouze mezi jednotlivymi staty USA) a dokonce i panu policajtovi (mensi trable pri hrani airsoftu…) local ID si mozna necham vystavit jako suvenyr, nevite nekdo, co je k tomu potreba a jak dlouho to trva?
jinak pri platbe kartou po mne vetsinou ID ani videt nechtej (tak 9 z 10 pripadu)… rekl bych ze je to jedna z mala vyhod byt “caucasian” v so cal 😀 …
21. 4. 2008 /
Co se rizeni tyce, tak tady je asi hlavni problem, ze na to nemame pojisteni a pokud ridis auto, tak by te mohli poslat domu kdyz se to provali, ale vetsi problem by byl asi kdyby te chytili policajti, to by byl asi vetsi problem, nez jen s agenturou. Jinak ID by asi nebyl problem, ja ho teda nemam, ale slysel jsem, ze to je jednoduchy udelat. Ja take potrebuju ID pouze k placeni a to vazne jen zridka. A k tomuto ucelu my vzdy postacilo ID od CIEE…
26. 5. 2008 /
jenom k ceskymu ridicaku, myslim ze na testy se neni opravdu potreba ucit nekolik tydnu,pokud clovek trochu premejsli,tak je to v pohode…spis je horsi,ze musis absolvovat docela dost jizd, ale me to i docela baviloa hlavne si nedovedu predstavit,ze bych bez nejaky vetsi praxe zacla jezdit sama v praze…na nejaky okresce na venkove by to jeste slo,ale v praze je tech aut prece jenom trochu vic:)
27. 12. 2008 /
ID stoji okolo $25 – 30, zalezi na statu. Staci zajit na DMV (Dept of Motor Vehicles), zaplatit poplatek, vyplnit zadost, prinest vase vizum, pas a dalsi pripadne dokumenty. Za 14 dni vam prijde na vasi adresu pobytu. Hodi se to pri komunikaci s urady a bankami. Nemusite sebou nosit nikde pas ani nic podobneho. Taky je to snazsi pri nakupu alkoholu. Pokud vam uz bylo 21. POkud ne, budete tam mit barevny prouzek s rokem, kdy vam bude 21 🙂 JInak je to opravdu jen suvenyr. (Vlastne jeste se muzete stat dobrovolnym darcem organu – je to soucast dotazniku) USA ridicak vam v Cechach opravdu neuznaji, pokud nechcete jezdit zpatky kazdy rok prodluzovat si ten mezinarodni … Ale jeho slozeni je o dost jednodussi a levnejsi v USA, pokud ho budete potrebovat, udelejte si ho tam, vyplati se 🙂
8. 5. 2009 /
Cau,
moc me zaujal tvuj clanek, snazil sem se neco najit na internetu, sem ted v USA jako vymeny student a snazim se udelat ridicsky prukaz a nechat si ho uznat u nas, je to opravdu o jednom tydnu tady a cena je okolo 40 dolaru. Jenze to vypada ze se to u nas neuzna, muj kamarad ale uspel touhle cestou pred dvemi roky, ale nevim jak presne to bylo. Myslis tedy, ze neni zadna cesta jak nechat ridicsky prukaz nechat vymenit u nas ?
15. 10. 2009 /
hmmm dobrej chytrak napsal tendle obohacujici clanek.
jeste aby ti tak v cechach uznali americkej ridicak. rizeni v techdle zemich se absolutne neda srovnat, v usa muze s prominutim ridit kazdej vul,automat, samy semafory, obri pruhy…ze….jestli si delal ridicak v nejakym zapadakove v texasu,nebo treba i v nejakym vetsim meste ktery je klasicky postaveny samy kolmy ulice vychod zapad…a orientace je tam mnohem jednodusi…zadny tramvaje do toho….tak bych te moooc rada videla jezdit po Praze.amici maji obecne tendenci vsechno zjednodusovat a zrychovat, uz sem na to alergicka.v cechach navic az tak ridit nepotrebujes. zapomen na svy americky manyry a di na autobus!
5. 12. 2015 /
Děkuji moc, vice informaci mužete najit na http://www.autostudy.cz/blog
26. 1. 2016 /
autostudy super 🙂
konkrétně tady http://www.autostudy.cz/blog/ridicsky-prukaz-skupiny-b/