Po dlouhé přestávce jsem si konečně zase našel čas na psaní, a protože se včera konala první CIEE “párty”, toto téma mi přišlo vhodné a zajímavé. Místní koordinátor je člověk z agentury, který se o Vás stará v průběhu Vašeho pobytu tady v USA. Pro mě je to jeden moc milý pán, který se svou manželkou zároveň tvoří hostitelskou rodinu pro jednoho studenta z Německa a dalšího z Jižní Koreje. Místní koordinátoři většinou v minulosti hostili studenta a postupem času se do agentury zabudovali více. Můj koordinátor hostil svého prvního studenta v roce 1999, a od té doby hostí každý rok.
Úkolem místních koordinátorů je “být podporou pro studenty”. To znamená pravidelné telefonáty, jak se studentům daří, pomoc při případné změně rodiny nebo pomoc se školními zálažitostmi. Můj místní koordinátor volá v průměru jednou do měsíce a vždy po 6 týdnech chce kopii mého vysvědčení (“vysvědčení” dostáváme každých 6 týdnů), aby věděl, jaké mám známky a jestli jsou ve škole nějaké problémy. Také jsem byl pozván k němu domů, poptal se co je nového, jestli se mi tu líbí atd.
Zpět k CIEE párty. Asi před dvěma týdny mi přišel e-mail od místního koordinátora s pozváním na schůzku všech studentů od CIEE, kteří studují tady v okolí středního Tennessee. Byli jsme domluveni, že mě vyzvedne ve 4:30 odpoledne. Když jsme dorazili na místo konání (do domu jedné z hostitelských rodin), skoro nikdo tam ještě nebyl. Alespoň jsme tedy měli čas na vyložení nakoupených potravin – hot dogy, marshmallows, čokolády, sušenky, horkou čokoládu – s tím se setkáte snad na každé americké párty. Po chvíli dorazili i další exchange studenti. Ve středním Tennessee studují (s CIEE) lidé z Jižní Koreje, z Číny, z Brazílie, Španělska, Německa a České Republiky. Tedy, od nás jen dva – z nich jeden jsem já. Po skoro čtyřech měsících jsem tedy měl možnost mluvit s někým “naživo” česky. Abych byl upřímný, čeština mi přišla jako cizí řeč. Stejné pocity zažíval i můj český spoluobčan a tak jsme po dvou minutách přepli zpátky na pro nás oba “přirozenější” angličtinu.
Po asi půl hodině volného povídání se slova ujali zástupci agentury CIEE. Mluvili o našich povinnostech před odjezdem, o škole atd. Potom jsme hráli několik skupinových her, abychom se navzájem lépe poznali. Poté nastala volná zábava, opékání párků do hot dogů atd. Celý večer jsme si pak povídali s ostatními studenty. Párty skončila někdy okolo desáté večerní. Během dalších měsíců se budou tyto schůzky opakovat a my tak budeme mít mnoho dalších příležitostí poznat studenty z celého světa.
Shrnutí: Místní koordinátor je určitě užitečná osoba, která se o Vás vedle hostitelské rodiny stará. Pokud nastane jakýkoliv problém behěm Vašeho pobytu, nebojte se na Vašeho místního koordinátora obrátit. Schůzky s ostatními exchange studenty jsou zábavně strávené večery spojené s poznáváním nových přátel a kultur.
26. 11. 2008 /
No tak já jsem tady 4 měsíce a koordinátora jsem viděl naposledy v den příletu:D..od té doby o něm není vidu ani slechu:D..ale ak naštěstí nemám žádný problémy..Když jsem mu jedno psal mail, kdy jsem se chtěl zeptat právě na ty schůzy atd, tak mi došel zpět a nedoručil se..Tak jsem se na to vyprdl..
26. 11. 2008 /
😀 Tak to zalezi no. Muj koordinator nedela nic ani kdyz mam problemy hele :D. Neuveritelny
27. 11. 2008 /
Moje koordinatorka se o nas tady stara docela dost. Uz nekolikrat jsem byla u ni doma a hodne mi pomaha se skolnima vecma a tak. jen ta ezchange party mi tu chybi. Vypada to totiz, ze tady v Novem mexiku jsou jen tri studenti a z toho vsichni chodi se mnou do skoly 😀 takze takova party by byla asi k nicemu…
27. 11. 2008 /
no tak ja sem koordinatorku videla taky jednou asi prvni tyden..od ty doby sem s ni mluvila jednou…a vypada to ze uz ani mluvit nebudu:D nastesti ji na nic nepotrebuju ale zas by me treba zajimal nakej ten meeting….studentu ale asi nic nebude.
BTW: jak casto komunikujes s rodinou nebo lidma z CR ze si zapomnel cesky? skoro/….me to totiz prijde jako blbost…
27. 11. 2008 /
Doufám, že nemyslíš vážně, že po čtyřech měsících je pro tebe čeština nepřirozeným jazykem. Dopadneš tak stejně jako některé modelky, který po roce v USA nebo jiných destinacích používají neustále “eeeee, jhaak se to ržeknhe”, navíc s takovým pseudoamerickoruským přízvukem. Na to bacha. 🙂
27. 11. 2008 /
aj nasa party bola uzasna 🙂 moja koordinatorka sa o nas vsetkych v oblasti prikladne stara. robime vsetci spolu daco tak raz za miesiac. vlastne za 20 min dojde k nam na thanksgiving lunch aj s rodinou a s Fionou z Nemecka.
27. 11. 2008 /
Nerikam, ze jsem zapomnel cesky, to vubec ne, ale proste nam to v ten moment prislo neprirozeny mluvit spolu cesky. S CR komunikuju kazdej vikend, ale porad je to neco jinyho mluvit s nekym nazivo. To se zmeni tak po dvou dnech zpet doma, ale proste to byl divny pocit, to je vse.
28. 11. 2008 /
tak to jo dobre…ja s cr komunikuju kazdej den a vim ze to nedelam dobre…ale laska je laska:D zas na druhou stranu nemuzu rict ze by mi to nejak branilo v anglictine…
29. 11. 2008 /
jo, me to taky prijde neprirozeny zacit mluvit cesky v am. kolektivu, ale na skypu s rodinou bez problemu.
Ja se chcystam zmenit rodinu po vanocich (rozvod) ale moje koordinatorka je desne arogantni a neprijemna, tak jsem zvedava jak to dopadne. Ale porad je sance obratit se na nekoho nad ni…o vikendu mame prvni paaarty:D
29. 11. 2008 /
Wow..o nas se koordinator stara neuveritelne! Kazde ctvrtky mame meeting, ten kdo chce tak prijde si pokecat a zahrat si voleyball a jeste nejake hry. Jinak mivame docela casto takove normalni akce, jakoze treba se podivat do nejakeho mesta.
Muj koordinator je fakt paradni, nemuzu si stezovat 🙂 a s ceskem mluvim kazdy vikend. A vim jak se citis, kdyz si mluvil s tim ceskym klukem po ctyrech mesicich..me to prislo divne po mesice, kdy jsem potkala kluka s ceska a holky ze slovenska. Taky by mi bylo milejsi bavit se s nema anglicky.
4. 12. 2008 /
juchuuuuuuuuuuu..hej tak jsem rád že nejsem divná:-D:-D..Mě se stalo to, že jsem potkala v hotelu v Orlandu českou hostesku:-D..a začala na mě mluvit česky..no a jako upřímě:-D..já jsem byla totálně mimo:-D…já vubc nevěděla, co to do mě hustí:-D..ale když mluvím s našima na skype tak žádnej problém. Prostě je to taková ta rychlá reakce:-D..já jsem jí skoro ani neřekla jak se jmenuju:-D..no jinak ja jsem na skype 1x týdně..(občas když je nuda tak volám takže maximálně 2x týdně) ale jako v kkontaktu s češtinou jsem každý den..a taky mi to nijak nebrání…takže svikruhinska, ty si mé děvče:-D:-D
31. 1. 2009 /
podle me jsi divna,zapomenout…nebo spis “zapomenout” svuj rodny jazyk,to muze jenom jelito…nerikam,kdybychom tady bydleli desetileti…
prepnout na “milejsi” anglictinu po 4 mesicich,coz je stejne prd dlouha doba,je docela tragikomicke,bych rekla…
a jinak koordinatorka je tak trochu pi*a …:D
taky pise domu do cech a donasi na vas? moje to dela a jak jsem se dozvedela,dela to i ostatnim…a docela je vtipne to cist…
22. 4. 2010 /
jsem v Americe uz pres 8 mesicu a musim rict ze s cestinou teda problemy nemam a kazdej kdo rika, ze ma, tak s nim neni neco v poradku..rodnu jazyk se nezpomina ani po letech, navic kdyz jsme s Cechama v kontaktu..
jinak muj koordinator je…jak to rict slusne..myslim, ze idiot je vhodne slovo..poprve kdyz me uvidel, tak mi strcil do ruky Bibli a nutil mi nabozenstvi, zacal se zminovat o dalsich pravidlech o kterych jsem neslysela dokud jsem neprijela a nehlede na to ze to je Ind a sotva zvlada anglictinu on, prislo mi to velice nevhodne..muj tata si na nej uz stezoval u agentury a od ty doby jsem o nem neslysela..