Střední škola, V Americe

Jak se o Vás stará místní koordinátor?

Po dlouhé přestávce jsem si konečně zase našel čas na psaní, a protože se včera konala první CIEE “párty”, toto téma mi přišlo vhodné a zajímavé. Místní koordinátor je člověk z agentury, který se o Vás stará v průběhu Vašeho pobytu tady v USA. Pro mě je to jeden moc milý pán, který se svou manželkou zároveň tvoří hostitelskou rodinu pro jednoho studenta z Německa a dalšího z Jižní Koreje. Místní koordinátoři většinou v minulosti hostili studenta a postupem času se do agentury zabudovali více. Můj koordinátor hostil svého prvního studenta v roce 1999, a od té doby hostí každý rok.

Úkolem místních koordinátorů je “být podporou pro studenty”. To znamená pravidelné telefonáty, jak se studentům daří, pomoc při případné změně rodiny nebo pomoc se školními zálažitostmi. Můj místní koordinátor volá v průměru jednou do měsíce a vždy po 6 týdnech chce kopii mého vysvědčení (“vysvědčení” dostáváme každých 6 týdnů), aby věděl, jaké mám známky a jestli jsou ve škole nějaké problémy. Také jsem byl pozván k němu domů, poptal se co je nového, jestli se mi tu líbí atd.

Zpět k CIEE párty. Asi před dvěma týdny mi přišel e-mail od místního koordinátora s pozváním na schůzku všech studentů od CIEE, kteří studují tady v okolí středního Tennessee. Byli jsme domluveni, že mě vyzvedne ve 4:30 odpoledne. Když jsme dorazili na místo konání (do domu jedné z hostitelských rodin), skoro nikdo tam ještě nebyl. Alespoň jsme tedy měli čas na vyložení nakoupených potravin – hot dogy, marshmallows, čokolády, sušenky, horkou čokoládu – s tím se setkáte snad na každé americké párty. Po chvíli dorazili i další exchange studenti. Ve středním Tennessee studují (s CIEE) lidé z Jižní Koreje, z Číny, z Brazílie, Španělska, Německa a České Republiky. Tedy, od nás jen dva – z nich jeden jsem já. Po skoro čtyřech měsících jsem tedy měl možnost mluvit s někým “naživo” česky. Abych byl upřímný, čeština mi přišla jako cizí řeč. Stejné pocity zažíval i můj český spoluobčan a tak jsme po dvou minutách přepli zpátky na pro nás oba “přirozenější” angličtinu.

Po asi půl hodině volného povídání se slova ujali zástupci agentury CIEE. Mluvili o našich povinnostech před odjezdem, o škole atd. Potom jsme hráli několik skupinových her, abychom se navzájem lépe poznali. Poté nastala volná zábava, opékání párků do hot dogů atd. Celý večer jsme si pak povídali s ostatními studenty. Párty skončila někdy okolo desáté večerní. Během dalších měsíců se budou tyto schůzky opakovat a my tak budeme mít mnoho dalších příležitostí poznat studenty z celého světa.

Shrnutí: Místní koordinátor je určitě užitečná osoba, která se o Vás vedle hostitelské rodiny stará. Pokud nastane jakýkoliv problém behěm Vašeho pobytu, nebojte se na Vašeho místního koordinátora obrátit. Schůzky s ostatními exchange studenty jsou zábavně strávené večery spojené s poznáváním nových přátel a kultur.