Kurz angličtiny, Před odletem, Vysoká škola

Zkouška SAT se blíží – co teď?

Za týden zamíří desítky českých studentů složit obávanou zkoušku SAT. Zkoušku, která některým napoví, že mají slušnou šanci dostat se na nejvýběrovější univerzity v USA. Ale také zkoušku, která mě osobně jasně řekla, že Harvard to nebude. Svůj genetický základ nezměníte a na učení už je celkem pozdě. Co můžete ještě na poslední chvíli udělat, aby to dopadlo co nejlépe?

1. Žádné velké kalby

Zkouška SAT je v nelidskou ranní hodinu. Zvláště lidé, co nejsou z Prahy, si musí v den zkoušky pořádně přivstat. Proto začněte už teď vstávat ve stejnou dobu, jako budete muset vstát příští sobotu před cestou do Nebušic. Nebude to pro vás takový šok a noc před zkouškou se vám lépe usne.

2. Nedělejte doma popelku

Pokud doma hodně pomáháte s domácími pracemi, poproste rodiče, aby vás z některých tento týden uvolnili. To samé platí i o jiných aktivitách – pokud nejsou vyloženě nezbytné, vynechte je. Čím méně budete mít tento týden starostí, tím lépe.

3. Nebiflujte na poslední chvíli

Možná jste se nestihli naučit všech 1000 nejčastějších SAT words, ale to není důvod začít se je teď všechna učit na poslední chvíli. U testu zkoušky vám to příliš nepomůže a spíš vás to ještě více vystresuje. Vklidu si projeďte slovíčka, co jste s dozatím naučili, a přihoďte jen pár dalších. Nezapomeňte, že univerzity vědí, že nejste rodilí mluvčí, a k vašemu skore z Critical Reading budou schovívavější, než k výsledkům Američanů.

4. Učte se v klidné místnosti

Je dokázáno, že lidé si nejvíce zapamatují, když se učí ve stejných podmínkách, v jakých později skládají zkoušku. Až na občasná odkašlání je u zkoušky SAT naprosté ticho. Proto si projíždějte poslední „practise testy“ v tiché, nudné místnosti, kde vás nemůže nic rozptýlit. U toho nic nejezte a pokud možno seďte na nějaké nepohodlné židli. To navodí tu správnou SAT atmosféru.

A hlavně, žádné nervy! Pokud se nehlásíte early decision, máte ještě alespoň tři pokusy. Ať už to dopadně jakkoli, přeji vám, abyste se nakonec ocitli na škole, kde budete spokojení.

Rady převzaty z článku What to Do the Week Before the SAT