V Americe

To nejlepší z amerických zábavních parků

Amerika diktuje trendy, o tom žádná. Jejich filmová, hudební produkce a zábavní průmysl celkově má sedmimílové boty, ve kterých uhání kupředu. A zbytek světa? Ten se jen snaží držet krok, pokud teda vyloženě nechrápe za pecí.

Amíci prostě ví, jak se zabavit. A jak s každým jejich soustem roste i chuť, vymýšlejí pořád nové a nové možnosti, jak vyplnit volný čas, jak si život užít dosyta, do poslední kapky. A tak, milé děti, jak houby po dešti rostou ve Spojených státech i zábavní parky. Místa, kde můžete doslova přežít jízdu na extrémních horských dráhách, přežrat se nejlepších cukrovinek na světě, pokecat si se svou oblíbenou filmovou postavou nebo si například zaplavat s delfíny. Zajímá vás to? Koukněte na náš přehled těch nejlepších zábavních parků, které kdy spatřily světlo nového světa.

Disneyův revír

Waltera Disneyho a jeho odkaz zná úplně každý, na to vsadíme své boty. Svého času tento pán rozjel díky myšákovi Mickeymu líbivý byznys s animáky, který se do dnešních dní proměnil v jednoduše dokonalé impérium zábavy. Ke světu Disneyho nepochybně patří i jeho slavný hrad, který můžete vidět i na začátku každého filmu z jeho kinematografické továrny. I v Evropě najdete tento hrad v proslulém Disneylandu. Je to však jen skromný hrádek málo významného knížátka v porovnání s tím, co všechno můžete navštívit ve Spojených státech.

disneyland anaheim
Disneyland v Anaheimu (disneyland.com)

Anaheim, Kalifornie. Tam najdete původní, nyní již šedesátiletý Disneyland. Stařec. Ale to mu neubírá na atraktivitě! Na slunné Floridě pak můžete najít Disney‘s Magic Kingdom, které je ještě populárnější než jeho předchůdce. Jen pár kroků vedle budete mít Disney’s Hollywood Studios se zaměřením na poslední filmové pecky jako Hvězdné války nebo Spiderman. Za plotem je taky Animal Kingdom, které kombinuje zoologickou zahradu s pohádkovým světem, takže se dostanete třeba do Pandory z Avatara.

star wars disneyland
I Star Wars patří do království Disneyho (starwars.com)

Je ale naprosto jedno, co od Disneyho milujete, ať už původní animáky z 30. let nebo poslední blockbustery z IMAXu. V každém z těchto míst najdete kotel zábavy. Jednotlivé ulice laděné podle konkrétních příběhů, akční postavy, horské dráhy, kolotoče a další atrakce pro malé i největší, možnost nakopnout nenáviděného záporáka, ohňostroje, suvenýry a hromada dalšího vás prostě pozře. Hodně rychle zapomenete, kolik že vám to vůbec je, nakonec ten den uběhne tak rychle, že to ještě opláčete.

V Hollywoodských luzích a hájích

Disney rozhodně není jediný, kdo nám předkládá filmové bijáky a bijáčky. Pokud je kino vašim druhým domovem, určitě byste měli navštívit jeden ze zábavních parků, který vznikl při filmových studiích. V tomto je přeborník Universal. Na západním pobřeží v Hollywoodu a na východě v Orlandu na Floridě můžete najít kousky ráje každého filmového fandy. Pokud i vy patříte mezi ty, co se rádi projdou mezi rekvizitami blockbusterů, potřesou si rukou se svým oblíbeným superhrdinou, svezou se do Jurského Parku, zjistí, jak se točí všechny ty 3D scény na zeleném plátně, pokusí se zvednout Thorův Mjollnir nebo si dají sklenici máslového ležáku v Prasinkách, Universal Studios jsou pro vás jako dělané. Obáváme se, že tu vážně nenajdete místo, kde byste se nudili.

harry potter street
Prasinky, jak je znáte z Harryho Pottera (disneytouristblog.com)

V kraji šílených atrakcí

Od filmů si na chvilku odpočineme, je čas na regulérní psycho. Horské dráhy a šílené atrakce nejsou pro každého. Jsou mezi námi tací, co mají smrt v očích, jen jak vidí malý řetízkáč a raději se rychle vrátí k těm pohádkám. Amerika ani v tomto směru není skoupá. Regulérní zábavní parky, které jsme všichni chtěli navštívit již od zhlédnutí znělky seriálu Krok za krokem, nabízí luxusní vyžití jak hrdinům, kteří mají rádi, když se jim pořádně zvedne kufr, tak i těm méně statečným. V Americe je takových kotel, tak si jich pár řekneme:

Cedar Point je asi největší zlo. V dobrém slova smyslu, že jo! První peckou Cedar Pointu je, že v Sandusky, Ohiu slouží již od roku 1870. Druhou peckou je, že má nejvíce horských jízd na světě. A třetí peckou je, že má i nejrychlejší horskou dráhu světa. Nejnovější Valravn, jak se ta mrcha jmenuje, má spád přes 68 metrů o rychlosti 121 kiláků za hodinu. Sorry jako?!

valravn cedar point
Valravn je nejrychlejší horská dráha světa (wikipedia.com)

U Čedaru sice nabízí nejvíce jízd a dráhu, která vás vypálí do stratosféry, ale o jednu horskou dráhu více má Six Flags Magic Mountain ve Valencii, Kalifornii. Celkem teda nabízí 19 skvělých horských drah, zase se tak můžeme bavit o světových rekordech. Six Flag od loňska navíc spolupracuje se Samsung VR, a to znamená co? Jízda na horské dráze ve světě virtuální reality. A podle všeho je to masakr.

six flags amusement
Six Flags Magic Mountain (flickr.com)

Six Flags Great Adventure v Jacksonu, New Jersey je klidnější sourozenec hyperaktivní Magic Mountrain. Pokud jste rodina s mladšími písklaty, určitě zamiřte právě tam. Podobného ražení je i Hersheypark v Pensylvánii, který vznikl u světoznámé čokoládovny, jak už sám název napovídá. Krom drah a dalších atrakcí můžete navštívit i čokoládovnu. Umpa Lumpy tam ale spíše nečekejte. Za zmínku stojí i Knott’s Barry Farm v Kalifornii a Kings Island v Ohiu, které rovněž patří mezi deset nejlepších zábavních parků v Americe. Sice se nemohou pyšnit světovými rekordy, vynikají však svými sezónními akcemi a úžasnou rodinnou atmoškou.

knotts barry farm
Knott’s Barry Farm (californiabeaches.com)

Za vědou a přírodou

Výčet zábavních parků uzavřeme decentněji, přesto pořád zábavně. Až vás omrzí všechny ty zběsilé jízdy a filmy o tisících dílů, můžete navštívit parky, kde vás to bude nejen náramně bavit, ale třeba se i něco zajímavého dovíte. Mluvíme o SeaWorld v Orlandu a San Diegu, tzn. na obou pobřežích a pak také o Epcotu ve Floridě.

Epcot je úžasnou oslavou technologického pokroku. Pokud milujete technologické trendy a rádi je vidíte v praxi, Epcot vám jednoduše padne. Budete si moci vyzkoušet například stav bez tíže jako kosmonauti, nebo si vyzkoušet simulaci řízení nejrychlejších vozů světa. Atrakce v Epcotu jsou našimi jednoznačnými favority, co se zajímavosti týče.

Epcot
Epcot (disneyfanatic.com)

SeaWorld je přesně to, co čekáte. Pokud nejste zarytými ochranáři zvířat, právě zde můžete pozorovat show s kosatkami, zaplavat si s inteligentními delfíny nebo rovnou zažít ponoření se v ponorce na oceánské dno. A pak? Povečeřet v podmořské restauraci a jen tak pozorovat svět v akváriu.

seaworld
SeaWorld (wikipedia.com)

My jsme tušili, že si něco vyberete. Ať už na západě, nebo východě, na obou stranách spojených států najdete zábavní parky, které u nás jednoduše nemají obdoby. No jo, stejně jako ve vývozu demokracie, i v zábavním průmyslu Spojené státy jednoduše vedou. Až tam zavítáte a nebudete mít co s načatým víkendem, určitě se někam stavte. Úžasné zážitky zaručeny.