Americké vs. české školství, Pobyt v zahraničí, Sport, V Americe

Spolupráce škol a sportů v ČR nefunguje, v Americe ano

V ČR jsem přerušil a nakonec i ukončil studium ze dvou důvodů:

  1. Chodil jsem na španělské gymnázium. Dohnat zameškaný půlrok by se začátkem golfové sezóny a novým pololetím nebylo jednoduché.
  2. Po vítězství v juniorském turnaji jsem dostal nabídky vysokoškolského studia a univerzitního golfu, takže se nabízelo i dokončit studium střední školy přímo v USA.

V USA jsem začal studovat kvůli golfu a české zimě, kdy se u nás nedá plnohodnotně trénovat. Samozřejmě jsem chtěl zdokonalit angličtinu a myslím, že jsem se také naučil postarat sám o sebe.

Tréninkové možnosti jsou skvělé a se školou dobře skloubené. V ČR taková spolupráce škol a sportů moc nefunguje. Takže sportovci jsou znevýhodnění. V Americe je to jinak. Přístup škol je mnohem otevřenější a chtějí vám vyjít vstříc.

Rok v USA mi dal mnoho, něco jsem už popsal výše. Na druhou stranu mi však vzal blízkost kamarádů a rodiny. Naštěstí jsem s nimi v kontaktu přes mobilní aplikace. Jsou to fajn způsoby udržení kontaktu, ale vadí mi šestihodinový časový posun. Když jsem večer “doma” z tréninku, v Čechách všichni spí. Když nespí, jsem na tréninku nebo někde jinde. Nicméně, jsou to všechno věci, které jsem ochoten podstoupit, protože mi studium na americké škole dává mnohem víc příležitostí, než české školy.

Můj největší zážitek bylo vítězství na tradičním juniorském turnaji DORAL Publix Junior Golf Classic v kategorii nejstarších 16-18 letitých golfistů. Vyhrál jsem těsně až v play off! Byl to super pocit a samozřejmě jsem díky tomu dostal různé nabídky a otevřeli se mi nové možnosti!

Petr Hrubý