new york
Pobyt v zahraničí, V Americe, Výlety po USA

Poznej New York

Důvodů, proč toto město navštívit, může být na tisíce. V podstatě každý si může najít ten svůj. New York je celosvětovým symbolem a centrem nejen zábavy, ale i módy, financí a umění.

Historie, ačkoliv určitě ne tak dlouhá jako u evropských metropolí, se na ulicích prolíná s neutuchající touhou udržet krok s hektickou dobou. Staré domy z hnědého kamene kontrastují s vitrážemi luxusních butiků a pestrými vývěsními štíty větších i menších divadel, zakouřených barů i franšíz rychlého občerstvení. Jak dochází k něžným střetům kultur a etnických enkláv, celé město bzučí životem jako jeden velký úl. A opravdu nikdy nespí.

Někdy však může být New York příliš velký a chaotický i pro zkušeného cestovatele. Pojď si s námi projít základní záchytné body městem, ať se v něm jen tak neztratíš.

Socha Svobody a Staten Island Ferry

Neexistuje pro New York nic ikoničtějšího než Socha Svobody. Pro miliony imigrantů to byla po desetiletí právě ona, která je vítala do nového světa, nového života. K této majestátní dámě se snadno dostaneš trajektem. Buď se propluješ kolem Staten Island Ferry, který je zdarma, nebo si zarezervuješ místo u jejich nohou, ale to už něco stojí. Krom její vzácné přítomnosti si pak budeš moct užít i nezapomenutelný výhled na celý Manhattan.

socha svobody staten island
Socha svobody (statuecruises.com)

Samotná projížďka Staten Island Ferry je nezapomenutelná. Za nulovou cenu se ti dostane pětadvaceti minutové plavby podél Staten Islandu, kdy budeš mít naprosto fenomenální výhled na celé Velké jablko. Za západu slunce je to navíc záležitost více než romantická.

Empire State Building

Stejně jako bez Sochy Svobody ani bez Empire State Building by si kdekdo z nás New York jen těžko představil. Zatímco Socha reprezentuje svobodu a naději, dominanta Empire State zase všechen ten pokrok, kterým si Spojené státy prošly. Určitě se podívej i dovnitř, pokud půjdeš kolem, přízemí je ukázkovým příkladem toho, čemu se říká art-deco. Pokud tě netrápí finance, neváhej a vydej se v samotné budově výtahem až do 86. patra, dostane se ti nezapomenutelného výhledu na celé město. Můžeš jít však ještě výše, až do finálního 102. patra, kam se jen tak někdo nedostane. Jen bacha na závratě.

empire state building manhattan
Empire State Building (timeout.com)

Brooklynský most

Přes East River se táhne spojnice mezi městskými částmi Brooklynem a Manhattanem, Brooklynský most. Ten je dalším ze symbolů samotného města, který určitě znáš z mnohých filmů. Procházka na platformě pro pěší a cyklisty nad vozovkou ti nabídne krásné výhledy na obě zmíněné čtvrti.

brooklyn bridge
Brooklynský most (nycgo.com)

Procházka po Broadwayi a Times Square

V okolí Times Square se nachází přes třicet jedinečných divadel. Každé se svými unikátními hrami a muzikály, od těch vysoce filosofických s menším publikem, až přes ty největší pecky, které se kdy odehrály na prknech, které znamenají svět. Vstupenky kupuj s předstihem, můžeš taky využít doprodej lístků za mizivé ceny na Times Square. Pokud na kulturu moc nejsi nebo máš v kapse poslední krejcar, určitě se po Broadwayi aspoň projdi. Je to boží, být aspoň chvíli v záři neonů.

Neuvěřitelné davy, dopravní zácpy, kakofonie zvuků, barev, reklamy z billboardů, reklamy ze znělek, reklamy z dlaní živých soch Kovboje nebo Spidermana. Times Square reprezentuje vše dobré i zlé, co od metropole můžeš čekat. Pokud se ruchu města jen tak nezalekneš, stav se tam pro neuvěřitelné zážitky.

broadway
Broadway (bussinessinsider.com)

Central Park

Ale možná jsi klidnější typ. Potřebuješ hodit shon a starosti za hlavu? Pak navštiv Central Park, oázu klidu v samotném srdci města. Je to ideální místo pro cvičení všeho druhu, piknik s láskou a přáteli nebo čistokrevnou relaxaci pod mírným newyorkským sluncem. Ačkoliv sem pramení hodně místních i turistů, nemusíš se nikdy bát, že na tebe nezbude hezké místo. Central Park je skutečně rozsáhlý.

Central park
Central Park (timeout.com)

Metropolitní muzeum umění

Metropolitní muzeum umění v New Yorku se pyšní jednou z nejrozsáhlejších sbírek na světě. Jeho labyrintem se snadno můžeš potloukat celé dny a pořád nestihneš vidět všechny ty úžasné expozice, které ti nabízí. The Met, jak se mu zkráceně říká, je až neskutečnou sondou do pět tisíc let staré historie. Ideální místo, kde načerpat inspiraci pro tvou vlastní uměleckou tvorbu nebo načerpat novou energii.

the met
The Met (metmuseum.org)

Nic naplat. Kdekoliv budeš, ať už budeš šlapat cestu listím v Central Parku, stát v záři neonů na Times Square nebo si užívat stínu mrakodrapů na Wall Streetu, budeš muset uznat, že New York pulzuje neuvěřitelnou energií. Nejen pro tebe, ale pro všech osm a půl miliónů obyvatel i dalších padesát miliónů návštěvníků, kteří se touto metropolí každý rok mihnou. Kdy to máš v plánu ty?

new york streets
New York (picall.com)