Ostatní, Střední škola, V Americe, Vysoká škola

Nejlepší americké univerzity, část druhá

V předchozím díle jsme si ukázali pětici nejlepších univerzit, jejichž absolvování ti otevře dveře do celého širého světa. V tomto pokračování si však ukážeme další pětku, která je svou popularitou a prestiží na ještě vyšší úrovni! Tak čti.

5. Columbia University

Rovnou z Broadwaye, New Yorku, se vám hlásí Kolumbijská univerzita, a to živě již od roku 1754.

Kolumbijská ti toho nabídne hodně. Ať už na přepychové Obchodní škole, Pedagogické škole, Inženýrské škole, Právnické škole, Chirurgické škole nebo na Veřejných a mezinárodních vztazích. Je toho opravdu hodně! Pokud chceš studovat v New Yorku a jeho okolí, vůbec neváhej, Kolumbijská je naprostou jedničkou.

A kdo zde absolvoval? Například Barack Obama, Richard Rodgers, slavný hudebník, autora mnoha muzikálů anebo třeba Maggie Gyllenhaal, herečka.

Columbia University, New York

4. Yale University

Tento skvost najdeme v Connecticutu, městě New Haven. Psal se rok 1701, když byl položen základní kámen. Nebo položena poslední taška na střeše, kdo ví.

Pokud znáš Gilmorova děvčata, znáš i Yale. Pokud Yale znáš i bez Gilmorek, máš plusové body. Yale je vedle Harvardu a Princetonu dalším synonymem pro prestiž a hrdost. Na zdejších fakultách najdeš vzdělání, které jinde budeš hledat jen horko těžko. Úžasná je zde Právnická škola, v USA neexistuje lepší. Dále Škola managementu, Medicína i Pečovatelská škola a konečně i Umělecká škola. Pokud se na Yale dostaneš, nezapomeň se zapojit do některé ze zdejších tajných studentských organizací.

Krom Rori Gilmorové zde úspěšně studovali: George W. Bush, John Kerry, dále herečka Meryl Streep nebo miláček publika Edward Norton.

Yale University, New Haven

3. University of Chicago

V krásném městě Chicagu můžete od roku 1890 najít zdejší stejnojmennou univerzitu.

Mezi její součásti patří: Třetí nejlepší ekonomka ve Státech – Boothova obchodní škola, čtvrtá nejlepší právnická fakulta ve Státech a výborná Pritzerova zdravotní škola. Za zmínku stojí také Oddělení geofyzikálních věd a Harrisova škola veřejných vztahů. Je to jedna z těch škol, u které nesejde, na jakou fakultu jdete. Na všech se vám dostane prestižního, vysoce kvalitního vzdělání.

Mezi absolventy můžeme se nachází například Milton Friedman, který získal Nobelovu cenu v ekonomii, Jesse Jackson, slavný bojovník za občanská práva nebo autor Kurt Vonnegut Jr.

Yale of Chicago, Chicago

2. Harvard University

Má cenu o Harvardu mluvit? No dobře, něco málo si řekneme. Nedaleko Bostonu, ve městě Cambridge, ve státu Massachusetts, byla roku 1636, tzn. století a něco poté, co do Ameriky zabloudil Kryštof Kolumbů, založena univerzita Harvard. Docela jistě tak mluvíme o škole s nejstarší tradicí ve Spojených státech.

Harvard se může pyšnit nejen opravdovou prestiží, ale i největší soukromou sbírkou literatury na světě. Univerzita samotná je složena z třinácti fakult a institutů. Mezi nejvýznamnější patří Obchodní škola, se kterou může soupeřit v prestiži jen Whartonova škola v Pensylvánii. Dále skvělá Zdravotní škola, Pedagogická, Právnická škola, Škola inženýrství a Vládní škola J.F. Kennedyho.

V Harvardu studovalo mnoho amerických velikánů. Z osmi bývalých prezidentů USA zmíníme Kennedyho a Roosevelta, dále herec Tommy Lee Jones nebo transcendentalista Henry David Thoreau.

Harvard University, Cambridge

1. Princeton University

V tichém městečku nedaleko New Jersey leží jedna z nejstarších a nejznámějších univerzit ve Státech – Princeton. Pro milovníky dějin, její historie sahá až do roku 1746. V témž roce postihlo Peru silné zemětřesení. Fakt.

O Princetonu a jeho kvalitách jsme asi již všichni slyšeli. Ne nadarmo je na prvním místě. Studium na něm není žádný med. To dokazuje například fakt, že musí studenti „bakalářského“ studia pracovat na „magisterských“ diplomových pracích nebo že se budoucí inženýři musí povinně zapojovat do nezávislých technických projektů, jejichž složitost si snad nedovedeme ani představit. Pokud tedy hledáš opravdovou výzvu, Princeton ti může nabídnout náročná, ale o to kvalitnější studia například na Woodrow Wilsonově škole veřejných a mezinárodních vztahů a Škole inženýrství a aplikovaných věd. Jestli nebudeš litovat? A musíš se vůbec ptát?

Studovala zde Michelle Obama (ne, nebudeme to skloňovat) a pak taky třeba bývalý americký prezident Woodrow Wilson nebo herečka a modelka Brooke Shields.

Princeton, New Jersey

Konec hitparády

Tak, to je vše. Deset nejlepších amerických univerzit pro tento rok. Jak můžeš vidět, prestiž se neskrývá jen na školách pověstné Ivy League. Napříč celými Spojenými státy můžeš najít opravdu luxusní školy, které ti zajistí vzdělání, po kterém tolik toužíš. Medicína, práva, ekonomie nebo politika či umění, to vše má na špičkových amerických univerzitách zastoupení. Stačí si jen vybrat, stačí jen udělat onen pověstný první krok. Ať už je jakýkoliv, ať už jde o podání přihlášky na americkou střední nebo rovnou univerzitu, jdi do toho! Budeme ti držet palce!