Pobyt v zahraničí, Střední škola, V Americe

Na co se připravit v Americe

Druhé pokračování (první díl) vám přinese další pomoc při balení a psychické přípravě na rok do Ameriky. Po přečtení pár odstavců budete zase o trochu chystřejší a připravenější odcestovat do USA.

Koupelna – Začala bych kohoutkem u sprchy. Ten vypadá naprosto jinak. Je to takové madlo kterým točíte dokola. Člověk by si mohl myslet, že to velké madlo ukazuje, zda teče studená či teplá voda. Ovšem je tomu jinak. Teplotu ukazuje pouze malá ručička na straně kohoutku. Tedy, pokud se nechcete sprchovat ve studené vodě, tak točte až skoro o celé kolo. Když jsem byla na Vánoce v hostelu, tak tam bylo mnoho lidí, kteří to nevěděli (především cizinci). Mimochodem, svou první studenou sprchu jsem si také protrpěla. Další věcí jsou záchody. Hladina vody je mnohem vyšší a celé se to “vcucne” do trubek a pak se napustí nová voda. Dělá to hrozný randál.
Okna – Ty se otevírají posouváním ze strany na stranu nebo nahoru dolu. V té části kterou můžete otevřít je síť. Nepřišla jsem na to jestli je to kvůli hmyzu nebo aby někdo nevypadl. Možná obojí… Okna bez rolet asi ani nepotkáte, což asi už teď ani v Čechách.

Kuchyně – Nesmí chybět mikrovlnka. Vedle kohoutku na teplou a studenou vodu je často ještě takový menší kohoutek s vařící vodou.

Jídlo a nakupování– Američané si hodně potrpí na organické potraviny. Obchod Trader Joe’s je jeden z nejoblíbenějších obchodů a také nejlevnějších. Velké supermarkety moc nepotkáte, nebo alespoň já jsem tu čest moc neměla. Většinou nakupují v již zmíněném Trader Joe’s a nebo v menších krámcích. To pro mě bylo velmi zvláštní, protože tam člověk sotva sežene všechno na jednom místě. Na drogerii mají speciální obchody, které jsou na každém rohu. Jsou to například CVS nebo Wallgreen’s. Pokud si nechcete brát drogerii na celý rok, není to vůbec potřeba. Ceny výrobků jsou podobné. Sice nejsem nyní v Čechách, ale v porovnání s americkými cenami, ty zářijové byly téměř identické.

ID karty a jiné- Co si rozhodně nezapomeňte je kreditní či debitní karta. Většina českých bank vám nic neúčtuje za placení v obchodech. Pokud vybíráte z bankomatu, tak se platí někdy i několik dolarů. Někdy se však při placení vyskytnou problémy. I když společnosti tvrdí ,jak jsou mezinárodní, měla jsem občas problémy s přijímáním českých karet. A zkoušela jsem jich hned několik. Z tohoto důvodu jsem si zařídila místní účet. Výhoda je, že za vedení účtu nic neplatíte. Pojištějí je rozhodně věcí, kterou nesmíte zapomenout, jinak se zatraceně nedoplatíte. Já jsem si zjednala smlouvu se společností Kooperativa. ISIC karta se hodí zaručeně. Věci jako občanka nebo cokoliv jiného si taky vemte. Pokud se chcete dostat do nějakého baru nebo hospůdky (nemusíte se ani chystat pít alkohol), jedinou šancí je zajistit si falešný doklad- vstup je často až od 21 let.

Počasí – Pořádně se informujte jaké je tam počasí, a to po celý rok. Na mnoha místech jsou velké výkyvy teplot a je lepší být připraven.

Recyklace – Recyklujte, recyklujte, recyklujte – papír, plasty, sklo a plechovky- všechno se hází do stejné popelnice. Oni si to pak před spalovnou přeberou.

Škola – Naproto jiný a mnohem vřelejší přístup profesorů. Většina úkolů musí být typed, tedy na počítači. Velký důraz na participaci v hodině a včasné dodávání úkolů. Pokud chybíte bez dobrého důvodu, rodina bude informována a vaše výsledky penalizovány. Ve známkování není velké místo pro ovlivnění známky tím, zda vás má profesor rád či ne. Snad jen v hodnocení práce v hodině, ale vždycky si můžete stěžovat a vyřešit. Doopravdy jsem nepotkala profesora, který by nebyl ochotný debatovat o problémech a pokusit se pomoci. Spíše jsou to opravdoví přátelé.

Lidé– Ti se tu budou lišit hodně. Potkáte tu mnohem víc extrémních problémů jako alkoholismus, obezita nebo anorexie u teenagerů. Samozřejmě věci jako gangy tu existují, ovšem chtěla bych podotknout, že je to volba těch lidí jak chtějí žít. Znám mnoho černých nebo hispánkých lidí, kteří nemají ve společnosti žádné problémy. Zároveň jsem ovšem potkala jednoho hispánce, jenž sám sebe neustále označuje jako imigranta a nemá rád spojování jeho identity s americkou kulturou. A také jednoho černocha, který byl členem gangu a chová se jako kdyby neměl jinou možnost. V Americe ovšem tu možnost člověk má. Jsou tu mnohem větší rozdíly mezi bohatou a chudou vrstvou. Dobré vzdělání má šanci ale dostat každý. Ti chudí se ovšem musí víc snažit a shánět stipendium. Ovšem už začínají i programy (vládní experimenty), které zařizují velmi dobré vzdělání na státních školách. Bohatí jsou tu hodně zainteresovaní do charity.

Asi tak před rokem jsem se bavila s kamarádem který se zrovna vrátil z Ameriky. Říkal mi, že to není o tolik jiné. Jen podle malých detailů můžete poznat, že jste někde jinde. Já bych k tomu dodala, že přesně tyhle detaily dělají z Ameriky něco zvláštního a pro mě tolik fascinujícího. Ale odvážím se tvrdit, že to člověk nemůže pochopit, dokud to nezažije. Já osobně jsem si nikdy nemyslela, že bych mohla mít ty divné a namyšlené amíky ráda.

Všechno co tu popisuji nemusí být pravdou pro všechny části Spojených států.