Ostatní, V Americe

Když tě chytne mlsná v New Yorku, aneb 7x nejlepší streetfood

New York je malý svět sám o sobě, přeci jen tam žije skoro tolik obyvatel, kolik v celé naší republice. Není pak divu, že krom Velké čínské zdi a zbytku divů světa, tam najdeš v podstatě vše, co můžeš najít na jiných částech naší milované zeměkoule. Stejně tak je tomu v New Yorku i s pořádným jídlem. Tisíce podniků, tisíce chutí, můžeš si přát, co chceš, v New Yorku to dostaneš.

Když se tě budou po návratu domů ptát: „A cos tam jako jedl?” rovnou zapomeň na to, že budeš odpovídat: „No… měli tam slušný hambáče.” To fakt nechceš. Jak už jsme řekli, New York je celý svět na talíři, k mání je tu neuvěřitelně pestrá paleta jídel, kterou můžeš denně ochutnávat nejen v restauracích, ale třeba rovnou na ulici v pojízdných stáncích, tzv. „trucích”. Až tedy dojíš nabalenou sekanou od mámy, vyraž do centra a ochutnej pravý New York, ať máš nejen o čem mluvit, ale ať si to tam i pořádně užiješ.

Tady je seznam sedmi nejlepších pouličních jídel, které ve Velkém jablku musíš zkusit!

Halal Guys – neuvěřitelně dobrý gyros

Všechno to začalo takovým tím americkým snem. Trojice mladých Egypťanů si jednoho krásného dne otevřela stánek s gyrosem přímo pod mrakodrapy a teď… no, teď mají celou síť občerstvení v podstatě po celém světě. Pokud jsi v New Yorku a máš chuť na tradičně netradiční gyros, vegetariánský falafel nebo jiné muslimské mňaminy, Halal Guys můžeš najít například v jejich původních stáncích na 53rd Street nebo 6th Avenue, nebo si objednat donášku přímo z jejich webu. Ať si dáš cokoliv, zaručujeme, že to bude jedno z nejlepších jídel, které v New Yorku ochutnáš.

Halal Guys – neuvěřitelně dobrý gyros

Melt Bakery – když máš chuť na sladké

Není mlsná jako mlsná, to ví každý. Tu jednoduchou mlsnou dokážeš zabít jednoduchým kokinem z večerky na rohu, ale té druhé, té prostě nezdrhneš. Jedním z řešení, jak se vypořádat s tím druhým druhem hrozné mlsné v ulicích New Yorku, je vyhledat Melt Bakery. Holky a kluci tu pracují na jednoduchém, avšak ověřeném principu – když ti nestačí jedna sušenka, dej mezi dvě sušenky kopec lahodné zmrzky. Jednoduše dokonalé, co? Jo, a i když je to pekelně dobré, asi tak nějak vypadá uvítací občerstvení v nebi u Petrovic brány. Fakt. Zkus to. Najdeš je na Lower East Side. Pro více informací můžeš sledovat jejich Twitter.

Melt Bakery – když máš chuť na sladké

El Rey del Taco – žhavá mexická salsa

Lana del Rey je sice fajn kost, ale určitě se z ní nenajíš. Co takhle vyzkoušet něco z mexické kuchyně, gringo? Zajdi k hochům z El Rey del Taco nedaleko Astorie a tacos, tostadas, quesadillas už pro tebe nebudou jen neznámé pojmy ze seriálů, ale i opravdu skvělá jídla, která doslova rozbombardují tvé chuťové buňky. Navíc za pár doláčů! Jen bacha na pálivou omáčku, ta je na zcela jiném levelu. To jen aby z těch chuťových buněk a tebe nezůstal jen prach.

El Rey del Taco – žhavá mexická salsa

Morris Grilled Cheese – to není smažák v housce

Určitě z doslechu víš, že se v Améru jí něco jako grilovaný sendvič se sýrem. Může to znít hloupě, narvat plátkový sýr mezi dva krajíce chleba a říkat tomu jídlo, ale vážně to funguje. A to neuvěřitelně chutně! U Morrise posunuli toto umění na absolutní strop, nechci se opakovat, ale je až k nepochopení, jak dobře může takový sýrový sendvič chutnat. Jestli si tam zajdeš, zkus třeba habanero chicken sandwich s modrým sýrem, kuřecím chorizem, pálivou omáčkou z papriček habanero a nakládaným celerem. Je to naprostá pecka. Čekuj jejich stránky a dovíš se více.

Morris Grilled Cheese – to není smažeňák v housce

Red Hook Lobster Pound – humr za všechny prachy

No, ona to nebude úplná pravda, ale je fakt, že každý humr něco stojí a ani tento se nebude cenou řadit mezi nejlevnější streetfood, který v New Yorku najdeš. Pustit pár zlatek za bagetku s opravdovým kusem libového humra od Red Hook Lobster Pound je však něco jako investice do osobnostního rozvoje, chápeš. Že je tomu skutečně tak, a proč před stánkem v parku vždycky stojí fronty až za roh, to pochopíš už při prvním soustu. Pokud tedy máš finance nazbyt a chceš zkusit něco krapet načančanějšího, vyhledej jejich stánek.

Red Hook Lobster Pound – humr za všechny prachy

Phil’s Steak – starý dobrý sendvič

Dám ruku do ohně, že pokud měl Joey z Přátel nějaký oblíbený podnik se sendviči, musel to být Phil’s Steak. U Phila nedostaneš nic jiného, než tradiční bagetu aka „roll” s trhaným nebo mletým hovězím masem a dalšími fajn ingrediencemi, které tolik miluješ. Však se koukni, co nabízí, určitě si už něco vytmazleného a zatraceně chutného vybereš. My ti jen dáváme záruku, že budeš Phila milovat s každým snědeným sendvičem více a více.

Phil’s Steak – starý dobrý sendvič

NY Dosas – jihoindický export na talíři

Pokud se ti při vyslovení sousloví indická kuchyně před očima objeví tak akorát žlutá kari rejže ze školní kantýny, potřebuješ hodně, hodně osvěty. Poblíž Washington Square můžeš snadno najít vozík NY Dosas, tam už si tě vyškolí, jak chutná regulérní Indie. V rytmu veganství ti nabídnou všechny možné luštěninové kaše, tzv. „dosu”, křupavou placku s různými druhy čatní, pak taky zeleninu na kari a vůbec všechno, co je běžně k dostání v Bombaji. Vůbec se neboj zkoušet, klidně se projez jídelním lístkem od vrchu až dolů, všechno mají vynikající a vůbec ne drahé.

NY Dosas – jihoindický export na talíři

Tak co to bude, hm? Tradiční Amerika v podobě sendvičů? Trocha té pikantérie formou indické a mexické kuchyně? Kopec sladkého, po kterém ani výčitky mít nebudeš? Nebo fajnovky z moře? My doporučujeme všechno, klidně na každý den v týdnu jedno tohle skvělé papáníčko. Žiješ jen jednou, tak se řádně rozšoupni, když už v tom New Yorku budeš!