Máte chuť přečíst si nějakou anglickou knihu? Pokud ano, dnes vám dáme pár rad a doporučení, jak začít, aby čtení mělo co největší efekt na zlepšení vaší angličtiny.
A k čemu je vlastně čtení anglického textu dobré? Kromě výslovnosti si tím vlastně procvičíte úplně všechno. Rozšíříte si slovní zásobu o spoustu nových slovíček. Ty budou v určitém kontextu, takže většinou ani nebudete potřebovat slovník k tomu, abyste pochopili, jaký je jejich význam. Naučíte se spoustu nových frází a slovních obratů. A v neposlední řadě si uděláte jasno v používání jednotlivých časů. To jsou docela dobré argumenty proč začít něco dělat, že? A kde vlastně začít?
Umět základy angličtiny je nutnost
Určitě je dobré pustit se do čtení cizí knihy už s nějakými základy. Nemůžete čekat, že když jste angličtinou nepolíbení, tak se z vás díky knížce stane profík. Bylo by to fajn, ale takhle to bohužel nefunguje. Měli byste mít přehled o jednotlivých časech a vaše slovní zásoba by neměla obsahovat jen pár slovíček. Prostě aby bylo na čem stavět.
Jak vybrat knihu?
Pak už se můžete pustit do výběru knihy. Je dobré zvolit takovou, kterou už jste četli v češtině nebo je pokračováním nějaké série, kterou znáte. To abyste se dobře orientovali v ději i v případě, že občas nebudete rozumět nějakým slovíčkům. Tím se dostáváme k dalšímu bodu.
Nehledejte každé slovíčko ve slovníku
Není nutné hledat ve slovníku každé slovíčko, kterému nebudete rozumět. S takovou byste knihu četli tak dva roky a akorát byste se v ní ztratili. Pokuste se význam odvodit z děje. Ušetří vám to čas a vy si tak neznámé slovo lépe zapamatujete, protože si je spojíte s určitým slovním spojením nebo větou. Pokud se ale slovíčko bude objevovat často a vy mu přesto nebudete rozumět, vyhledejte si je ve slovníku. Můžete si ho zvýraznit, abyste věděli, že vám dělalo problém a příště si na ně dáte pozor.
Raději méně a kvalitněji
Zvolte raději tenčí knihu se zajímavým dějem, o které víte, že ji dočtete. To má mnohem větší význam, než když po pár stránkách zahodíte obří knihu se složitým příběhem. Hlavně vytrvejte a nenechte se odradit počátečními nezdary.
Tak co myslíte, pustíte se do čtení anglických knih? Pokud jsme vás dnes namotivovali, tak jsme jenom rádi. Do komentářů nám můžete dát tip, o které knize se myslíte, že stojí za přečtení. Rádi se necháme inspirovat. 🙂