Papírování, Před odletem

Jak na stipendium v USA? III

V minulém článku této malé série jsem skončila tím, že jsme školám poslali vyplněnou přihlášku a všechny ostatní dokumenty. Některé školy po odeslání přihlášky a poplatku ještě vyžadují interview. V tom případě se přes e-mail domluvíte, kdy budete moci, díky časovému posunu je to většinou v pohodě, budou volat tak po čtvrté odpoledne, to je v Americe dopoledne. Interview trvá tak kolem 30 minut a může být vedeno buď jen jako formou rozhovoru, který většinou naváže na to, co jste psali v přihlášce, nebo jako skutečný rozhovor. Můžou se objevit skutečně různé otázky. Mně se třeba Jeff ptal, co aktuálně studuji ve fyzice, kde jsem na terminologii v angličtině úplně pohořela. Pokud se to stane i vám, tak to vůbec nevadí, důležité je, abyste se uměli vyjádiřit, není žádná správná nebo špatná odpověď a tu terminologii jsme stejně pak spolu nějak dali dohromady.

Po interview čekáte na jejich konečné rozhodnutí. Nejdřív se dozvíte, zda vás škola vůbec přijala jako studenta. Údaje o stipendiu můžete obdržet do týdne, ale i do měsíce. Jakmile je dostanete e-mailem nebo FedExem, může nastat několik situací:

1. Stipendium je příliš malé
Tady nezbývá, než napsat škole, že nejste schopni splatit zbytek školného. Škola vám může navrhnout splátkový kalendář nebo třeba i studentskou půjčku, pak si všechny možnosti rozmyslete. Doplatek školného se dá dobře řešit právě splátkovým kalendářem, ale musíte počítat i s financemi jako kapesné, pojištění nebo letenka. Studentská půjčka je zvláštní druh půjčky v USA, dá se využít jen na zaplacení školného a částka je po vás vymáhána až po tom, co vystudujete a uzavřete pracovní poměr s platem, který by pokryl splátky (je to dané v každé smlouvě).
Je možné, že po tom, co škole napíšete, že nejste schopni doplatek zaplatit, vám škola nabídne vyšší stipendium, pokud sežene další sponzory. Rozhodně neztrácejte naději! Lia by o tom mohla vyprávět.

2. Stipendium je dostatečné, ale vy chcete na jinou školu
V podmínkách je, že místo ve škole a stipendium vám bude drženo ještě po dobu třeba 14 dnů (na dobu se zeptejte školy), kdy máte čas na rozhodnutí. Můžete znovu projít školy, počkat na stipendium z jiných škol, rozmyslet si své rozhodnutí. Pokud dojdete k závěu, že stipendium odmítnete, pak to stačí škole jen napsat s díkem a pozdravem. Aplikační poplatek za přihlášku vám nevrátí.

3. Stipendium je dostatečné, přijmete ho
Možnost, ke které se chceme dobrat. Poštou vám pak přijde smlouva neboli Enrollment Contract, kterou podepíšete a zašlete zpět. Později dostanete spoustu informací o škole, například Student Handbook, což je praktická příručka pro studenty, informace o tom, kam a kdy máte přiletět (většinou je to pevný termín a vy si musíte rozvrhnout let tak, abyste byli na určitém letišti v určitý čas) a také informace o předmětech a rozvrhu. Předměty si vybíráte sami, takže dostanete Program of Studies. V různých školách se postup liší, některé chtějí, abyste si vybrali předměty už teď, jiné až po vašem příjezdu. Jednoduše se pak na vše ptejte člověka, s kterým jste vyřizovali celou přihlášku nebo rovnou na daných odděleních (otázky o rozvrhu směřujte na studijního poradce atp.) a určitě se ptejte na cokoliv, čím víc budete vědět, tím líp si pak dokážete zabalit nebo rozvrhnout předměty atd.

Škola vám také později pošle formulář I-20, který potřebujete k vyřízení víza. O jeho vyřizování už bylo napsáno mnoho článků, proto si tuto pasáž dovolím vynechat. Stejně důležité jako vízum je ale i vyřizování letu. Pravděpodobně budete muset přestupovat a důrazně radím, abyste si vybrali let, kde přestupujete na evropském letišti! Má to nesporné výhody: na přestup je většinou jen pár hodin a v Americe byste museli absolvovat i imigrační kontrolu, navíc na amerických letištích si musíte vyzvednout a znovu odbavit kufry pro další let, na evropských eltištích (nebo pokud máte lety na jedné letence) se o kufry starat nemusíte, měli by vám je přesměrovat sami. Nezapomeňtě to ale uvést už v Praze, na Ruzyni, kde vám při prvním odbavování musejí dát speciální nálepku na kufry, že dál pokračují a kam.

Po příletu do Ameriky budete muset projít imigrační kontrolou, kde úředník rozhodne o vašem vstupu do USA. Pak vyzvednete kufry, najdete člověka, kterého pro vás škola poslala a snad v pořádku dorazíte na školu. Tam v prvních dnech budete absolvovat zápis, různé rozřazovací testy a také orientační aneb seznamovací dny jako se školou, tak se spolužáky.

Hodně štěstí!