V minulém článku této malé série jsem skončila tím, že jsme školám poslali vyplněnou přihlášku a všechny ostatní dokumenty. Některé školy po odeslání přihlášky a poplatku ještě vyžadují interview. V tom případě se přes e-mail domluvíte, kdy budete moci, díky časovému posunu je to většinou v pohodě, budou volat tak po čtvrté odpoledne, to je v Americe dopoledne. Interview trvá tak kolem 30 minut a může být vedeno buď jen jako formou rozhovoru, který většinou naváže na to, co jste psali v přihlášce, nebo jako skutečný rozhovor. Můžou se objevit skutečně různé otázky. Mně se třeba Jeff ptal, co aktuálně studuji ve fyzice, kde jsem na terminologii v angličtině úplně pohořela. Pokud se to stane i vám, tak to vůbec nevadí, důležité je, abyste se uměli vyjádiřit, není žádná správná nebo špatná odpověď a tu terminologii jsme stejně pak spolu nějak dali dohromady.
Po interview čekáte na jejich konečné rozhodnutí. Nejdřív se dozvíte, zda vás škola vůbec přijala jako studenta. Údaje o stipendiu můžete obdržet do týdne, ale i do měsíce. Jakmile je dostanete e-mailem nebo FedExem, může nastat několik situací:
1. Stipendium je příliš malé
Tady nezbývá, než napsat škole, že nejste schopni splatit zbytek školného. Škola vám může navrhnout splátkový kalendář nebo třeba i studentskou půjčku, pak si všechny možnosti rozmyslete. Doplatek školného se dá dobře řešit právě splátkovým kalendářem, ale musíte počítat i s financemi jako kapesné, pojištění nebo letenka. Studentská půjčka je zvláštní druh půjčky v USA, dá se využít jen na zaplacení školného a částka je po vás vymáhána až po tom, co vystudujete a uzavřete pracovní poměr s platem, který by pokryl splátky (je to dané v každé smlouvě).
Je možné, že po tom, co škole napíšete, že nejste schopni doplatek zaplatit, vám škola nabídne vyšší stipendium, pokud sežene další sponzory. Rozhodně neztrácejte naději! Lia by o tom mohla vyprávět.
2. Stipendium je dostatečné, ale vy chcete na jinou školu
V podmínkách je, že místo ve škole a stipendium vám bude drženo ještě po dobu třeba 14 dnů (na dobu se zeptejte školy), kdy máte čas na rozhodnutí. Můžete znovu projít školy, počkat na stipendium z jiných škol, rozmyslet si své rozhodnutí. Pokud dojdete k závěu, že stipendium odmítnete, pak to stačí škole jen napsat s díkem a pozdravem. Aplikační poplatek za přihlášku vám nevrátí.
3. Stipendium je dostatečné, přijmete ho
Možnost, ke které se chceme dobrat. Poštou vám pak přijde smlouva neboli Enrollment Contract, kterou podepíšete a zašlete zpět. Později dostanete spoustu informací o škole, například Student Handbook, což je praktická příručka pro studenty, informace o tom, kam a kdy máte přiletět (většinou je to pevný termín a vy si musíte rozvrhnout let tak, abyste byli na určitém letišti v určitý čas) a také informace o předmětech a rozvrhu. Předměty si vybíráte sami, takže dostanete Program of Studies. V různých školách se postup liší, některé chtějí, abyste si vybrali předměty už teď, jiné až po vašem příjezdu. Jednoduše se pak na vše ptejte člověka, s kterým jste vyřizovali celou přihlášku nebo rovnou na daných odděleních (otázky o rozvrhu směřujte na studijního poradce atp.) a určitě se ptejte na cokoliv, čím víc budete vědět, tím líp si pak dokážete zabalit nebo rozvrhnout předměty atd.
Škola vám také později pošle formulář I-20, který potřebujete k vyřízení víza. O jeho vyřizování už bylo napsáno mnoho článků, proto si tuto pasáž dovolím vynechat. Stejně důležité jako vízum je ale i vyřizování letu. Pravděpodobně budete muset přestupovat a důrazně radím, abyste si vybrali let, kde přestupujete na evropském letišti! Má to nesporné výhody: na přestup je většinou jen pár hodin a v Americe byste museli absolvovat i imigrační kontrolu, navíc na amerických letištích si musíte vyzvednout a znovu odbavit kufry pro další let, na evropských eltištích (nebo pokud máte lety na jedné letence) se o kufry starat nemusíte, měli by vám je přesměrovat sami. Nezapomeňtě to ale uvést už v Praze, na Ruzyni, kde vám při prvním odbavování musejí dát speciální nálepku na kufry, že dál pokračují a kam.
Po příletu do Ameriky budete muset projít imigrační kontrolou, kde úředník rozhodne o vašem vstupu do USA. Pak vyzvednete kufry, najdete člověka, kterého pro vás škola poslala a snad v pořádku dorazíte na školu. Tam v prvních dnech budete absolvovat zápis, různé rozřazovací testy a také orientační aneb seznamovací dny jako se školou, tak se spolužáky.
Hodně štěstí!
17. 5. 2008 /
jen k tomu prestupu – neni to tak tragicke..
ja jsem mel celkem hodinu a padesat minut na prestup v atlante (nejrusnejsi letiste na svete) a stihnul jsem to bezproblemu.
pravda, cestou jsem malem dostal infarkt, hlavne kdyz jsem uvidet tu frontu na imigracnim. nastesti vsak hned jak prisli vsichni cestujici, tak se najednou z niceho nic otevrelo asi 10 novych okynek a vyridilo se to v pohode (snimani otisku prstu, foto + poprani good luck). pak jeste kufry, ktere uz na me cekaly (behem casu straveneho na imigracnim je tam stacili vylozit), takze jsem pak jen utikal “na metro”, vlezl jsem hned do prvniho vagonu co jsem uvidel a s obrovskym stestim to byl ten spravnej 🙂
cele jsem to zvladnul asi za 45 minut
takze pribeh celkem pekny, ale pokud jste slabsi povahy, tak prece jen prestupte v evrope 🙂
17. 5. 2008 /
Luke: Omg, přetupoval jsi v Atlantě! A máš na přestup stejný čas jako já! Můžeš mi prosím na e-mail poslat nějaký postup, jako kam přesně mám jít, atp.? Nikdy jsem takhle neletěla, v Atlantě jsem nikdy nebyla a právě se bojím, že let nestihnu. Kdybych ho totiž nestihla, další, kterým bych mohla letět, je až za čtyři dny.
Byla bych moc vděčná za jakékoliv rady. Díky moc!
17. 5. 2008 /
Poradjeste to nema na muj let zpatky:
LA – Memphis (tady mam 37 minut na prestup od doby priletu do doby odletu, bude to zajmavy)
Memphis – Amsterdam
Amsterdam – Praha
18. 5. 2008 /
Lia: Omg, jsi si jistá, že to můžeš za necelých 40 minut stihnout? Já si nejsem jistá ani těma dvěma hodinami.
18. 5. 2008 /
vubec si tim jista nejsem ale nic jineho mi nezbyva – let mi zmenili az pote o jsem ho mela pul roku zarezervovany
stihnout to budu muset
19. 5. 2008 /
Lia: pokial letis s tou istou leteckou spolocnostou tak s prestupmi nebudes mat problemy… alebo aspon so spolocnostami, ktore su partnermi. vtedy to maju tak vyriesene aby to prebehlo co najjednoduchsie 🙂
19. 5. 2008 /
no tak to snad jo… stihnout to musim jelikoz mam uz naplanovane prazdniny skoro na minuty 🙂
19. 5. 2008 /
2Lia: nejsem si jisty, jestli si musis vyzvednout kufry a poslat je k jinymu okynku a taky nevim jak rozlehly je letiste v memphisu… ale urcita sance ze to stihnes tady porad je 🙂 … (nemusis jit skrz imigracni, coz zabere nejvic casu…)
19. 5. 2008 /
2Santei: koukam, ze tento let je mezi exchange studentama miricimi do southern california celkem legendarni 😀
Ok, tady je maly navod:
Bud co nejrychlejsi a snaz se vsechny predbehnout na ceste z letadla k imigracnimu. V podstate se tam neda nikde zabloudit a nikam jinam ani odbocit nemuzes a cely letiste je dobre znaceny. Az projdes imigracni (musis mit vyplneny vsechny ty papiry, co dostanes v letadle, doporucuje se proskrtnout kolonky, kde nemuzes nic napsat – napr. ze nevezes zadny jidlo; dale se priprav na sejmuti otisku prstu a take se nezapomen usmat do kamery…). Po imigracnim pokracuj ke kufrum (nejsem si jistej jestli to bude ve stejny budove, ale ja jsem zahnul doprava, po schodech dolu a byl jsem u tech pasu s kufry), vyzvedni si svuj kufr a hned ho odevzdej tomu chlapkovi u dalsiho pasu s kuframa. Pak je dobry si zjistit odkud vlastne letis – atlanta ma asi 7 budov, mezi kteryma jezdi metro… Mela bys to mit napsany na letence, ale projistotu se cestou zeptej nejaky slecny na informacich. Pak uz jen nasedni na metro a nezapomen vystoupit ve spravny stanici. Good Luck 😉
6. 6. 2009 /
Ahoj, chci se zeptat, jak velké stipendium školy přibližně přispívají a kolik tak jednoho člověka stojí rok studia v USA se všema výdajema? předem dík za odpověď.
26. 8. 2009 /
Mna by zaujimalo ze ci to stipendium dostanes len na ten prvy rok alebo na vsetky styri roky bakalarskeho studia.