V minulém článku jsme skončili u stáhnutí přihlášek na vybrané školy. Rozhodně se školami udržujte kontakt, ptejte se jich na vše, co vás zaujalo, co vás zajímá nebo vám není úplně jasné. Lidé, kteří koordinují přihlášky, jistě dostávají podobné e-maily každý den a proto jde hlavně o to, aby si vás zapamatovali.
Teď je vaším hlavním úkolem vyplnění přihlášky. Připravte se na to, že veškeré dokumenty budete muset přeložit do angličtiny! Přihláška se pak skládá z těchto více či méně podobných částí:
1. Údaje o uchazeči: Vaše jméno, bydliště, narození, informace o rodičích, sourozencích, školách, které jste v posledních 3 letech studovali. U všeho budete muset uvádět kontaktní informace ať už na zaměstnavatele rodičů či do školy, kde už třeba ani nemusíte studovat.
2. Dotazník na uchazeče: Setkáte se zde s otázkami podobného typu jako: Proč chcete studovat na naší škole? Jaké jsou vaše nejsilnější a nejslabší vlastnosti? Jaké jsou vaše koníčky? Jak se zúčastňujete dění ve škole (například účast ve školním sportovním týmu aj.)? Jaké jsou vaše plány o budoucím studiu? A další podobně směřované otázky.
3. Dotazník pro rodiče: Ten vyplňují rodiče. Obsahuje trochu podobné otázky jako dotazník, který vyplňujete vy, pro vzájemné porovnání odpovědí. Takže například: Jaké jsou nejsilnější a nejslabší vlastnosti vašeho dítěte? Jak vychází s vrstevníky? Jak se chová k autoritám? Jaké jsou cíle vašeho dítěte? Proč byste chtěli, aby vaše dítě studovala na naší škole? Jaké má vaše dítě speciální nadání nebo talent? A další podobné otázky.
4. Esej: Zpravidla na téma jako “představte se nám” nebo “proč chcete studovat naši školu”. Někdy ovšem se objeví i instrukce k výběru jednoho celosvětového problému a jak se vás dotýká. Na esej máte tak 1 A4 místa, ale v instrukcích vás jistě vyzvou, že pokud by vám místo nestačilo, stačí přiložit další papír. Někdy tak docela esej nepíšete, ale máte zadané několik otázek, u kterých se prostě víc rozepíšete než v dotazníku.
5. Doporučení: Asi nejsložitější část přihlášky. Zatímco předchozí body vyplňujete sami maximálně s asistencí rodičů, doporučení vám musí vyplnit vaši profesoři. Většinou jsou doporučení adresována učiteli angličtiny, matematiky a nějakému učiteli, kterého si vyberete sami popřípadě doporučení má vyplnit ředitel nebo člen vedení. Angličtinář vám jistě doporučení vyplní sám, z vedení nebo dalších profesorů je rozhodně nejlepší si vybrat někoho, o kom víte, že umí anglicky (v mém případě rovnou sám ředitel). Problém je jedině u matematiky, kdy profesor anglicky umět nemusí. Já jsem to vyřešila tak, že jsem dotazník (doporučení je většinou vedeno formou dotazníku, popřípadě několika zaškrtávacích políček, viz níže) přeložila do češtiny a profesor to tam vyplnil česky, já to doma přepsala anglicky do originální formy a donesla mu to znovu k podpisu. Je to myslím nejpohodlnější řešení, ale ne nejrychlejší.
Pokud spěcháte, domluvte se na konzultační hodiny, na místě překládejte otázky a rovnou zapisujte do dotazníku jeho odpovědi, které přeložíte.Doporučení se skládá z několika otázek, například: Jak se uchazeč chová ke spolužákům? Jak uchazeč pracuje při týmové práci a jak samostatně? Je uchazeč schopen aplikovat naučené metody v běžné praxi? A tak podobně. Pak jsou v dotazníku ještě zaškrtávací části, kde máte několik pojmů (například zodpovědnost, schopnosti, motivace, samostatnost, ochota, píle, atp.) a jen u nich profesor zaškrtává hodnocení v podobné škále jako: výborné, dobré, dostačující, slabé.
6. Přiložené dokumenty: Ty se většinou týkají vašeho školního prospěchu nebo ocenění, kterých jste dosáhli. Mohou to být i různá zvláštní doporučení od vedoucích vašich kroužků atp. Výsledky z vaší školy by měl odeslat ředitel ovšem musí být opět přeložená do angličtiny i s vysvětlením české stupnice známek a celého hodnocení studenta v průběhu roku (v amerických školách není obvyklé například ústní zkoušení, které vám třeba nevyšlo, protože vás bolela hlava a díky této zkažené známce máte špatné konečné rozhodnutí).
7. Žádost o finanční pomoc: To by mohl být článek sám o sobě. Většinou chtějí školy velmi obsáhlé informace o vašich příjmech, kolik aut vlastníte, kolik pozemků a nemovitostí vlastníte, atd. Někdy také musíte napsat krátkou esej, proč žádáte o finanční pomoc. Podmínky a dokumenty, které škola vyžaduje, se dost liší škola od školy. Někde stačí jen čestné prohlášení, jinde výpisy z účtů, daňová přiznání aj. a to vše musíte překládat do angličtiny! Určitě se předem informujte, jak přesně máte v této části přihlášky postupovat a co je od vás vyžadováno.Jakmile budete mít vyplněné všechny položky v přihlášce, dostáváte se k jejímu odeslání. Buď můžete všechny dokumenty pohromadě odeslat na adresu školy, nebo ji můžete nascenovat a odeslat e-mailem (školy ale stejně ve většině případů budou následně vyžadovat originální přihlášku poslanou poštou). Pozor, některé školy vyžadují, aby doporučení byla odeslána danými profesory tak, abyste je neměli možnost vidět! V tom případě si vyberte doporučení od profesorů a přes školní fax je můžete odfaxovat do školy. Tak můžete odfaxovat i celou přihlášku a je to asi nejméně komplikovaný způsob.
Za podání přihlášky se u většiny škol platí autorizační poplatek 50 – 100 dolarů. Můžete se školy zeptat, zda od placení tohoto poplatku nemůžete být osvobozeni, jinak ale budete muset převést danou částku škole na účet (což může být komplikované, pokud máte korunový účet) nebo ji poslat poštou společně s přihláškou.Vyplnění přihlášky je jistě dlouhý proces hlavně kvůli zdlouhavému překládání všech částí. Jakmile ale škola obdrží vaši přihlášku, začne vám shánět stipendium. A pro vás nastává dlouhý proces čekání, zda seženou dostatek financí, abyste mohli vycestovat.
O dalším postupu při odmítnutí nebo nabídnutí stipendia zase v příštím článku. Mezitím opět doporučuji zůstat se školou v kontaktu.
11. 3. 2008 /
uz jen tyden zbyva do data kdy mi oznami kolik dostanu na pristi rok = jestli si budu moct udelat maturitu tady… tak mi drzte palce at to dobre dopadne
12. 3. 2008 /
Lia: Wau tak to drzim 🙂 Anglicky uz asi umis stejne jak cesky ne? 🙂 Tak kdyz se ti to povede nebo od veci si pozadat o obcanstvi 🙂
12. 3. 2008 /
Lia: Samozřejmě moc držím palce! A rozhodně věřím, že se ti to povede, určitě dej vědět na ICQ nebo sem!
12. 3. 2008 /
Americké občanství není vůbec jednoduché, skoro jediná šance je pořídit si místnho manžela (a já se do vdávání moc nehrnu) a pak s nim vydržet alespoň pět let nebo mt nejaké výjmečné nadání – a já o žádném nevím… Ale i tak, zatím mi stačí udělat si tady tu maturitu. Jinak dneska poslali mamce něco fedexem tak to vypadá, že v pondělí budu vědět na čem jsem – jako kdyby to nemohli říct rovnou mě místo aby to posílali přes půlku světa. Grrr
Určitě se ozvu a doufám, že s (pomyslným) bouchajícím šampaňským
12. 3. 2008 /
co ta AJ? 🙂 mluvis stejne uz ? anglicky/cesky? uz je ti to jedno jak mluvis ne? uz je to stejny.. ? 🙂
12. 3. 2008 /
no uplne stejny to neni ale mluvit cesky nebo francouzsky mi dela vetsi problemy, prtoze mi tam naskakuji anglicka slovicka… ale porad jeste zvatlam takovou hatmatilkou, a prizvuk, obcas bych se zahrabal hluboko do zeme… ale lepsi se to lepsi
12. 3. 2008 /
Ahojky, jen jsem chtěla přispět něčím o stipendiu… Předevčírem mi jedna škola poslala odpoved na mou přihlášku, že mě přijaly a že mi davají stipendium.. z celkovýho 29 780 dolarů mi dali stípko 21 060 usd ale plus poplatky za všechny služby (nejakých 6 000 usd).. mi to dohromady spočetky na nejakých 15 720 usd, což je docela dost, tak tedka ješte zvažuju agenturu…
12. 3. 2008 /
Klára: Ahoj, můžu se jen zeptat, která škola ti poslala tuto odpověď? Pro mě by bylo 15 000 USD nezaplatitelných. Zrovna dnes jsem se koukala, že se Student Agency rok na High School stojí v přepočtu kolem 80 000 Kč díky výhodnému kurzu. Tak jsem si sama tak říkala, jestli by mě třeba nevyšlo lépe dvakrát takhle odjet na tu High School a pokusit se přemluvit ředitele, abych si mohla udělat maturitu.
Mně odpovědělo asi 10 škol, že mám nejdříve poslat přihlášku, pak že mi můžou začít shánět stipendium. Takže to ti odpověděli už po tom, co jsi jim poslala přihlášku?
12. 3. 2008 /
Jo to je skoda, jak uz sem nekde psala, me nejdriv dali $20,000 a po dalsim mesici a pul se ozvali, ze sehnali vic a muzou mi dat $37,500 (z celkovych $42,500 + $5000 drobne vydaje)
Kdyz myslim na ten dopis co putuje tedka nekam na letiste tak se mi svira zaludek
12. 3. 2008 /
Lia: Určitě to dopadne dobře, neboj. Moc držím palce, jakmile budeš cokoliv vědět, napiš!
P.S.: Nějak se tady nezobrazil můj předchozí komentář, ač jsem ho normálně odeslala =(
12. 3. 2008 /
santei: Ja ho vidim. 🙂
klara: A kolik skol ti stipendium nabidlo? jenom jedna?
13. 3. 2008 /
posilala jsem to na dvě školy, s tou druhou jěště musim udělat intervium, a pak mi pošle vyjádření..
13. 3. 2008 /
pepperos: No asi už mám konečně nějakou prokázanou vadu očí z toho, jak pořád “čumím do počítače” – matka bude mít radost. Každopádně ho skutečně nevidím.
Klára: A to s tou výší stipendia ti řekli, až když jsi jim poslala vyploněnou přihlášku? Jak dlouho to asi tak trvalo, než ti řekli konkrétní cifru? A můžu se zeptat, jaká to byla škola?
13. 3. 2008 /
pepperos: No asi už mám konečně nějakou prokázanou vadu očí z toho, jak pořád “čumím do počítače” – matka bude mít radost. Každopádně ho skutečně nevidím.
P.S.: Nebyla jsem přihlášená, pravděpodobně. Tak posílám tento komentář znovu.
Klára: A to s tou výší stipendia ti řekli, až když jsi jim poslala vyploněnou přihlášku? Jak dlouho to asi tak trvalo, než ti řekli konkrétní cifru? A můžu se zeptat, jaká to byla škola?
13. 3. 2008 /
je to Washington Academy…přihlášku se všema podklady jsem posilala jsem 12.2, a 10.3 mi napsali že mě berou a že celkově k uhrade 15 720 usd…
13. 3. 2008 /
Klára: Tak na WA jsem přihlášku neposílala, dokonce ani e-mail. Ale je to skvělý, že tě přijali a nabídli stipendium! Ale myslím, že stále je to poměrně dost peněz. Ale třeba ti ještě nabídnou vyšší, když jim napíšeš, že to nebudeš moci uhradit, jestli by to ještě nějak nešlo…
13. 3. 2008 /
Jo já jsem jim napsala že je to moc, tak jsem zvědaná co mi odepíšou.. ale jěště zítra mi budou volat ze Stuart Hall, tak uvidíme co nabídnou oni…
13. 3. 2008 /
Klara: tak to drzim palce at to vyjde a treba ti daj vic
Santei: tak tenhle prispevek videt nebyl – neboj vada oci zatim neni tak hrozna
22. 5. 2008 /
ahojte nemate nejake skusenosti (alebo neviete) nieco o stipku na univerzite v USA?
22. 5. 2008 /
Aloe: Nejlepší způsob, jak dostat stipendium na univerzitu v USA je u nás Fulbrightova komise (www.fulbright.cz). Jinak v článku Jak na stipendium do USA III se tohle téma v komentářích také rozebíralo, zkus se tam podívat. Good Luck!
6. 9. 2008 /
Ahojky…:) asik už mi nikdo neodpowí že :)) ale přesto se zeptám. Jak mužu získat stípko na střědní ? de to jen od 15 ? je mi 14 a muj sen je odleted studovat do zahraničí sem na anglickým gymplu ( s britskými učiteli atd.) sice jsem v 1 jako na zakladce v 8 to je ještě asi brzo . Nevíte od kolika ti to de ? Nebo nejak bližší info ? 🙂
6. 9. 2008 /
Leny- začni zařizovat teď a za rok vyjeď. To už ti bude 15 a bude vše v pořádku. Nicméně o věkovém limitu jsem neslyšel.
7. 9. 2008 /
Vekovy limit neni, jen musis mit ukonceny osmy rocnik – jejich stredni zacina devitkou. Jak rika pepperos, zacni zarizovat a pristi skolni rok muzes byt na stipendiu v americe. Vetsina skol ma prvni uzaverky v prosinci takze je idealni cas zacit (v americe je vsechno takovy sprint na dlouhou trat)
Jestli neco budes potrebovat poradit ozvi se.
22. 3. 2009 /
mozem sa spytat ako je to s vizami?