Americké vs. české školství, Pobyt v zahraničí, Sport

Hledali jsme možnosti spojení studia s výkonnostním golfem

Uvažovat nad studiem v zahraničí pro syna jsem začala již před dvěma roky v roce 2016, kdy jsem zkoumala možnosti synova studia ve spojení s výkonnostním golfem tak, aby mohl plně trénovat i v době české zimy. V zimě roku 2016 pak jel syn s nejstarší dcerou na “inspekční cestu” Floridou, která se zdála být tím ideálním místem, kde jde studium spojit s vrcholovým sportem. Absolvovali tam spolu návštěvu asi čtyř míst a také jeden tradiční juniorský turnaj – DORAL PUBLIX JUNIOR GOLF CLASSIC.

Po návratu z Floridy v lednu 2017 už jsme kontaktovali našimi kamarády doporučenou zprostředkovatelskou společnost JK Education a začali zkoumat konkrétní možnosti a kroky k realizaci celého plánu. Vybrali jsme na doporučení JK Education vlastně jednu ze dvou možností spojení studia střední školy a golfu, která na Floridě existuje. Se synem nemohl nikdo z rodiny natrvalo do USA odcestovat, čímž se možnost výběru zúžila na internátní golfovou akademii, která spolupracuje se střední školou – Bishops Gate Golf Academy a Montverde Academy nedaleko Orlanda.

S celým procesem získání studentského víza, komunikací se školou i golfovou akademií, s vyplněním všech anglických a pro člověka s průměrnou znalostí angličtiny složitých a nekonečných formulářů, nám skvěle, ochotně a bezchybně pomáhala od počátku Veronika Horehleďová, která nám jako Client support manager JK Education byla přidělena. Na její práci, pomoc a ochotu mohu s klidem dát doporučení. Nestalo se, že by mi s něčím, co jsem potřebovala, nepomohla… a že toho bylo! Naše spolupráce přetrvala školní rok 2017-18 a nadále velmi příjemně pokračuje.

Náš původní plán byl studium, tréninky a pobyt tehdy šestnáctiletého syna v USA na půlroku vyzkoušet. Po lednu 2017 se měl vrátit do Čech a pokračovat rozdílovými zkouškami na střední škole v ČR, jenže před Vánoci vyhrál velký golfový turnaj DORAL PUBLIX JUNIOR GOLF CLASSIC 2017, který hrál i v roce 2016. Vysokoškolští golfoví trenéři na takové turnaje pravidelně jezdí a hledají nové hráče do univerzitních týmů. Nabídky budoucího univerzitního stipendia nakonec rozhodly, že jsme opět na doporučení JK Education nechali syna dostudovat nejen 11.ročník střední školy, ale i ten 12. – v Americe maturitní ročník. Syn se jel podívat na některé z univerzit, které ho k návštěvě vyzvaly a nabídly možnost vysokoškolského studia a univerzitního golfu, který je v USA na velmi vysoké výkonnostní úrovni. Náš původní cíl, mít vysokoškolsky vzdělaného potomka, a synův cíl, být vrcholovým golfistou, získal konkrétní podobu.

Když celý, stále pokračující příběh naší cesty za studiem a golfem shrnu, musím říci, že má své klady i zápory:

  • syn je v mladém věku daleko od svých blízkých i přátel – osamostatnil se, umí si s ledasčím poradit, vlastně velmi rychle dospěl
  • adaptoval se na americký systém školství a naučil se anglicky – občas se mu zasteskne
  • studium je to nejvíc, co mohou rodiče dětem do života dát – je to velmi nákladné (studium a speciálně golf)
  • golfově to syna posunulo vpřed – fyzická příprava není tak ideální jako v ČR (což je dáno hlavně osobností českého kondičního trenéra)
  • v USA platí velmi přísná pravidla ohledně kázně, učiva, absence ve škole – někdy je to komplikovanější s dohodami mezi školou a sportem
  • odchod do neznámého prostředí a systémů – správnosti našeho rozhodnutí dostudovat v USA rozhodne až čas, ale bez pokusu není úspěchu

A jestli bychom svou cestu doporučili? Těžká otázka! Každý je jiný, každý jinak zvládá změny, odloučení, jiný přístup atd. My v rodině ctíme názor, že kdo nic nedělá, nic nezkazí, ale také nemá šanci něco získat!

Nás tato zkouška rozhodně všechny posunula vpřed.

Bára Hrubá