Včera jsem si přes internet povídal s mojí kamarádkou, která teď na jeden rok studuje na High School v USA a strašně mě překvapilo, jak věci v Americe vidí stejně. Rozhodl jsem se tedy napsat článek o tom, co nás jako Čechy překvapí, když budeme chvíli v USA žít a chodit tam do školy. Zážitky se mohou lišit, ale většinou to platí s výjimkami pro všechny.
Doprava
Pokud zrovna nebydlíte v New Yorku či jiném velkém městě, bez auta se tam neobejdete. Jako exchange student však auto nemáte a nastává tak problém, jak si dojít nakoupit, zasportovat, za kamarádem, do školy apod. Jediná doprava na většině míst ve Spojených státech jsou školní autobusy. Ty ale jezdí i krátké vzdálenosti strašně dlouho (ze školy a do školy). Ale co dělat, když vaše rodiče nemají čas vás dovézt do školy a pěšky by cesta trvala několik hodin? Pokud nebydlíte v centru a chcete jít kamkoliv se podívat, koupit či pobavit se, vždy musíte přemlouvat někoho, aby vás tam dovezl. Často vás otravuje pořád se ptát rodiny či přátel, jestli bych mohl/a jet tam či onam. Navíc ona většinou nebude mít čas.
Tudíž v ČR není problém někam jet. Máme poměrně hustou infrastrukturu autobusů, vlaků, případně tramvají, trolejbusů či metra. V USA většina studentů nic takového neuvidí.
Škola
Když se někdo v České republice věnuje nějakému sportu, dělá to obyčejně přes celý rok. I mimo sezónu trénuje, aby nevyšel z kondice. V USA se ale škola věnuje sportu jenom po dobu, kdy je sezóna. To se pak trénuje každý den a intenzivně. Po pár měsících ale všechna snaha končí a my si musíme najít jinou zábavu. Pokud tedy chcete ve Spojených státech sportovat a máte svůj oblíbený typ sportu, nemyslete si (až na vyjímky), že se mu budete věnovat po celou dobu pobytu.
Homecomming dance se často připodobňuje k našemu každoročnímu plesu. Mnozí, bez předchozí zkušenosti, si tedy představí klasické tance, ladné pohyby a plesovou kapelu na pódiu. Až ale zjistíte realitu v USA, možná změníte názor. Pokud budete chodit do státní školy, často se bude jednat doslova o diskotéku v tělocvičně. Všichni ze školy se celý den budou připravovat, slečny líčit, upravovat, shánět nové šaty, chodit na slavnostní večeře, apod., a potom přijedou do tělocvičny svojí vlastní školy a začnou tam tancovat na nejprofláklejší hity americké hitparády. Takže žádný blues, samba či valčík známý z tanečních. Některé školy pouští písničky z CD, ty lepší si najmou DJje.
U dalšího bodu záleží na typu školy. Většinou ale platí, že dospělí Američané si obyčejně myslí, že člověk, kterému je 18, je dítě. Učitelé na české škole mi vždycky říkají, že už jsme přeci dospělí, že máme zodpovědnost apod. Na to ale ve Spojených státech můžete zapomenout. Učitelé vám budou všechno polopaticky vysvětlovat, kontrolovat vám každý den úkoly a vaše zápisky v sešitě, dávat vám razítka za aktivitu při hodině apod. Byl jsem v Senior class (maturitní ročník) a připadal jsem si, že se ke mě všichni chovají tak, jako kdyby mi bylo 13 či méně let, ačkoliv mi ve skutečnosti bylo 18. Často mi to bylo trapné.
Zase bych toho napsal moc, takže to pro dnešek stačí. I když se jednalo o povětšinou negativní poznámky, samozřejmě že pobyt a škola v USA měla mnoho kladných výsledků, které se na mě podepsaly. O těch až zase příště.
21. 10. 2008 /
No comment….myslim tim vyliceno doslova…at zije tvrda realita:D
21. 10. 2008 /
kde jsi byl? nechci to co jsi napsal vyvracet, je to tvuj nazor, ale v ja v podstate mam vsechno naruby. sport mam tenis po cely rok, homecoming byl fanfarovej, sice nejezdim se skolnim autobusem ale je to jedna z mala veci na co si amici moc nestezujou. je pravda ze se veci lysi dle oblasti ale az tak moc??
21. 10. 2008 /
Nemuzu souhlasit s tim sportem, kdyz je urcita skola (zejmena soukroma high school) na urcity sport zamerena, tak se dela pres cely rok a intenzivne kazdej den. Stejne tak mi neprijde, ze by me meli za decko, ale to, stejne jako ty sporty, se bude lisit skola od skoly. Jinak naopak souhlasim s homecoming, proste normalni dance, no.. zadna slava, ale spatny to taky neni.
Jinak super namet na clanek, mel bys udelat druhej dil a pak treti a ctvrtej… tech rozdilu jsou tuuuuny 🙂
21. 10. 2008 /
V Kalifornii- Ja jsem nechtěl říct, že Homecomming byl špatněj, jenom mi připadalo, že přípravy na to nebyly adekvátní tomu, co jsem viděl.
Na soukromých školách to může být jinak, to je pravda.
22. 10. 2008 /
Jo tak to mas pravdu, hlavne slavny mumbs ktery kluka vyjdou na 70$ a holky to nechavaj v autech. jen tak aby se nereklo:-D
22. 10. 2008 /
Co je kurňa mumbs?! 🙂
22. 10. 2008 /
Uplne s tebou ve vetsine souhlasim. Jsem letos senior a musim se smat kdyz na na zacatku obehne profesorka s razitkem “great” za warm-up. Ale s tim dance mi dost teda kazis nadeje, prvni mam za dva tydny, ale ted uz se asi nemam na co tesit…
23. 10. 2008 /
Ja se mohu pod peppeho clanek jen podepsat. Snad jen doplnit, ze nejenom Homecoming je saskarna, nybrz dle me zkusenosti tou saskarnou byl i zaverecny Prom dance. Stovky dolaru vyhozeny za tux a saty, za lisky a za limuzinu, to vse jen kvuli beckovy veceri a nashlednym dancu mezi stale prostrenymi stoly. Uznavam, zalezi na skole, ale urcite se nespletu, kdyz reknu, ze to tam maj proste strasne nadsazeny vsude. Ale co uz, vzpominky mam pekny a uz te tesim na maturitak do lucerny 🙂
26. 10. 2008 /
Jo po maturitaku v lucerne se mi stejska, hlavne kdyz pozoruju spoluzaky jak to vsechno nadsene pripravujou. Ale co, jiny kraj, jiny mrav, nemuzem ocekavat, ze Amerika bude stejna jako cechy, to by sem nejezdilo tolik lidi.
Jinak k tomu, ze vas povazujou za decka. Ja mam naprosto opacnou zkusenost. V cechach sice cloveku rikaj, ze je dospelej ale ten respekt tak nejak chybi. Tady mam mezi profesory par dobrych pratel a respekt od nich si nemuzu vynachvalit. Ale samozrejme zalezi jak kde. A taky, ze tohle je soukromka s umeleckym zamerenim uprostred niceho a nalada je tu asi trochu jina.
26. 10. 2008 /
To Lia
tise zavidim… a hlavne ti to preju…soukromka s umeleckym zamerenim. Urcite ti neuniklo, ze artists maj mezi sebou trochu jiny vztahy nez ostatni lidi.. tim myslim hlavne ten respekt..
26. 10. 2008 /
jojo, plesy v Lucerne…zatim tu prom nemela, ceka me to tenhle rok, ale moc moc se tesim na muj maturak, kde jinde nez v Lucerne:-)
13. 11. 2008 /
S dopravou souhlasim, school busy jsou tu jedina hromadna doprava, jsou to takovy drncaky a je tam malo mistna na nohy. Viva stary Karosy :-D. Se sporty take souhlasim, samozrejme muzou by nejake vyjimky. Co se homecomingu tyce, tak to ja jsem nezazil ani zadnou veceri pred dancem, protoze pred dancem byl homecoming football a pak hned byl dance, takze naky holky byly nastrojeny uz na fotbale. Ja bych ale k nasemu kazdorocnimu plesu priradil prom, a tu jsem si docela uzil, navic mam na ni jednu takovou vzpominku, kterou si budu pamatovat asi do konce zivota…:-).
Naci Americani jednaji s 18ti letymi opravdu jak s detma, zalezi na lidech. Ale taky me to stve a prijde i docela smesny jak jsou rodice angazovany ve vyberu College a prijimacim procesu. Ja si myslim, ze lidi tohoto veku uz by si na to meli pracovat trosku vic sami. Ale na jednu stranu to je normalni, protoze oni 12 let studujou na jedne skole a pak odchazi z domova, prijde mi to jako kdyz u nas jdou lidi na stredni…
23. 2. 2012 /
Zdravím,tohle léto jedu do USA do NYC na 3 týdny od Student Agency a tak si pročítám internet jak se připravit atd.. sotva to čtu a chce se mi tam normálně žít.Přemýšlel jsem o tom i před tím,ale to bylo z toho důvodu že je to tam finančně a politicky lepší… Tahle stránka je moc pěkná a chci se zeptat jestli ještě někdo nejede v létě do USA do New Yorku abych věděl s kým jedu.A jak se vlastně dá dostat se na pozici výměnného studenta? Mě by se to docela líbilo.Odpovědi mi prosím pište na mail ( dominik.pechac@centrum.cz ) a ty kdo jedou do toho New Yorku tak si mě prosím přidejte na Facebooku http://www.facebook.com/profile.php?id=100000827331578
.. díky