Rozhodl jsem se sepsat seznam pár věcí, které mě na USA štvou. Je tu mnoho věcí, které se mi moc líbí a které bychom měli zavést i u nás, ale o těch zase někdy jindy. Některé z následujících věcí určitě nebudou vadit každému, beru to jen a jen z mého pohledu.
1. Nepoužívání metrického systému – tohle je jedna z věcí, kterou absolutně nechápu a nikdy asi nepochopím. Fahrenheity, libry, unce, palce, stopy, yardy – absolutně nepraktický systém měření je dán tradicí, ale v jedné z nejvyspělejších zemí světa by se taková hloupá věc prostě neměla vyskytovat. Proč je v jedné libře 16 uncí? Netuším. Proč jen velmi málo amerických teenagerů ví, jaká je teplota varu? Protože je to 212 Fahrenheitů. Mimochodem, věděli jste, že jedinými státy, které nepoužívají metrický systém, jsou USA, Libérie a Barma?
2. (Ne)výuka cizích jazyků ve školství – tohle jsme mohli od Američanů čekat. Angličtina je pro ně dostačující a nic jiného nepotřebují. Naprostá většina američanů se začíná učit první cizí jazyk na začátku střední školy – v době, kdy my začínáme s jazykem třetím. Zajímavé je, že každý, s kým jsem na toto téma mluvil, se mnou souhlasí, nikdo s tím však nic nedělá.
3. Obědy ve škole – hranolky a kuře není pro studenty zrovna to nejlepší, zvlášť když tohle jí každý den víc než půlka všech teenagerů. Vláda platí tolik peněz za školství, ale není schopná změnit takovouto věc. Američani všeobecně by měli více dbát na to, co jí.
4. Nepřítomnost veřejné dopravy – tohle není zas až takový problém pro Američany, spíš pro nás, exchange studenty. Bez auta se nikam nedostanete. Ale Američanům to nemusí tolik vadit, auto dostanou v šestnácti a pak je to mnohem pohodlnější než veřejná doprava. Když jim je méně než šestnáct, většinou nikam sami nechodí, rodiče je všude vozí. Nicméně pro exchange studenta to problém je, pořád shánět někoho kdo Vás může odvézt začne být nepříjemné pro Vás i vybraného řidiče.
5. Úroveň učiva na střední škole – jak už tu mnohokrát zaznělo, se školou byste neměli mít nějaké větší problémy. Systém je super, ale úroveň zaostává. Většina exchange studentů se učí věci, které v Česku probírali před několika lety. Na druhou stranu, střední škola je povinná pro všechny a je zde jen jeden typ škol. A při výběru těžkých předmětů to zas tak lehké není, pořád to ale zdaleka nedosáhne naší úrovně.
6. Zanedbávání našeho fotbalu – asi čistě osobní věc, ale na Americe mi to prostě vadí. Zájem o evropský fotbal je mnohokrát převyšován zájmem o fotbal americký a “soccer” je pozadu. Mám rád americký fotbal, je to super hra, ale náš fotbal je mnohem lepší a americké opomíjení fotbalu mi vadí. Všechno se točí okolo fotbalu amrického. Ale jak už jsem řekl, problém čistě osobní:-).
To je asi všechno na co si v tuto chvíli vzpomenu, napište do komentářů, co na Americe vadí Vám. Jinak Thanksgiving proběhl v pohodě, slogan “Food, family, football” jsme splnili dokonale. Vyrazili jsme s host rodinkou k příbuzným do Illinois, navštívili jsme St.Louis, Missouri, sledovali jsme náš “domácí” tým Tennessee Titans vyhrát jejich 12. zápas sezony, jedli jsme tři Thanksgiving večeře (pokaždé v jiném domě) a já jsem si koupil Ipod Touch:-). Taky se musím pochlubit, moje škola hraje v sobotu (6.) zápas v americkém fotbale – finále celého Tennessee, když vyhrají, jsou nejlepší tým ve státě. Koná se to na MTSU stadionu (univerzita) pro 45000 lidí:-). Těšte se na fotky, snad taky někdy přidám fotky ze St.Louis, tak klikejte.
1. 1. 2009 /
Hittman: tak to s tebou naprosto souhlasím!
2. 1. 2009 /
jo, ale zase maji neco jako kamarady se stejnou zalibou, podnikaji ruzne akce skostelem, chodi na party a pomahaji si…
2. 1. 2009 /
Nevím, s náboženským fanatismem jsem se ani moc nesetkal tady Tennessee, takže mě to ani nenapadlo, ale věřím tomu, že se s tím můžete setkat na hodně místech v USA.
2. 1. 2009 /
luca: vsechny tyhle veci jsou snad mozny i kdyz z ty rovnice odstranime nabozenstvi ne?
Navic ta jejich zabava a party jsou ve stylu hrani ping-pongu a piti coly bez kofeinu… ne dekuju…
7. 1. 2009 /
nevim neprijde mi to tak spatny, samozrejme ze by se z toho troch a fanatismu odstranit dala, ale co by je spojovalo? ja byla ve vsech kostelech v mym mestecku a vsude byli akorat duchodci, ktery maji alespon nejaky pohyb, neco muzou delat….
11. 1. 2009 /
Ja mam rad youth group. Da se tam poznat hromada lidi
31. 5. 2009 /
Tak osobně mě velice rozčiloval systém, hraješ dobře fotbal (navíc ten jejich trapnej s tím jejich armorem, kdyby aspoň rugby :), jsi stejný jako nejlepší student. Tady mi přijde, že stačilo být hvězdou svého školského týmu a měl jste svoje jistý. Jako “antisocial :)” člověk mě neustále štvalo to oblejzání se a starání se o věci druhých lidí, s odstupem vím, že je to spíš všechno na oko. Někomu to přijde fajn tohle hraní si na kamarádství. Mě zas vyhovuje styl poslat nepříjemný lidi direkt (víte kam), a každý pak víme na čem jsme. Dále to bylo náboženství, stačilo říct, že jsem ateista už jsem byl podezřelej. Na to jsem si pak dával pozor, abych to nikde neříkal, potom mě štvali falešní Korejci :)) ale to psst. o:-)
Naopak výuka mě bavila, učitele fajn, autem do školy, plánování si výuky, žádný bordel kolem škol, velký prostor všude, klid, klimatizace, volné vstupy na různé akce. 🙂
31. 5. 2010 /
Čau hele jak je to tam s mejdanama je to tak jak se to uvádí ve filmech ????
8. 9. 2012 /
A co takhle rugby?
24. 5. 2013 /
V Americe se skola od skoly lisi. Stejne tak vysoke skoly. Nektere jsou na vysoke urovni (vyssi nez v CR) a jine na horsi urovni (horsi nez v CR). Take zalezi, jestli vase skola nabizi AP predmety. Moje dcera ktera se narodila zde v Americe a ktera chodina stredni skolu (a kterou konci koncem cervna), ma spoustu AP predmetu – AP v MAT, v CHEM, v BIO, ve FYZ, v MUSIC, v kazdem jazyku ktery tam vyucuji – a tech je hodne = napr. German, Spanish, Russian, French, Chinese, Italian, Portugese… atd. atd.) Jeji skola nabizi 30+ sportu… Tudiz jeji skola je velmi narocna a definitivne je na mnohem vyssi urovni nez ceska skola (v 2he tride chodila 1/2 roku do skoly v cesku a umela vice nez jeji vrstevnici ve tride a pritom ucitele rikali, ze ji daji o stupen nize, aby detem stacila, pac americke skolstvi neni dobre.. jeste, ze jsem rekla, ze chci aby byla ve sve vekove skupine. I tak se v druhe tride mirne s nimi nudilanudila…)
Takze ano pro nektere ex-change studenty bude ceska skola na vyssi urovni, jestli se dostanou do oblasti, kde to trochu pokulhava, pac reditel skoly neklade na sve zamestnance vyssi naroky, anebo jim nedava trochu svobody byt “inventive” pri vyucovani, nebo chybi proste finance aby ta skola lepe bezela a byla na vyssi urovni… dale to take zalezi na tom, jak jsou vysoke realitni dane (dan z pozemku) v tom kterem meste = cast techto dani totiz jde na skolni “budget”, ze ktereho se plati cela skola (budovy, uklid, jidlo….) a taktez ucitele, a skolni urednici…
v bohatych mestech si reditele mohou z ucitelu vybirat ty nejlepsi, pac je mohou dobre zaplatit… navic rodice se staraji o to, aby vzdelani jejich deti bylo na vysoke urovni (spolupracuji velice uzce se skolou)
takze, jestli chcete mit v Americe velmi pozitivni zkusenosti, co se tyce akademicke urovne stredni skoly, tak si najdete umisteni ve skole ve meste, kde nabizi co nejvice AP predmetu… pak zalezi, zda budete jeste stacit jazykove (tj. Anglictinou)… a hlavne se nebat zivota, snazit se zaradit… kazdy narod je jiny, jine zvyky… snazte se pochopit kulturu americkeho naroda – ne ho okamzite videt negativne – vybirejte si to pozitivni… pokud budete negativni k okoli (kdekoliv na svete!!!) tak okoli bude negativni k vam… mnoho stesti v dalsich studiich
4. 12. 2015 /
Taky jsem slyšel, že jsou tam města hodně špinavá, i když to u nás asi taky, nejsem si tím jistý. Každopádně si myslím, že USA asi není pro každého 🙂 , ale já osobně bych to chtěl určitě aspoň zkusit.