Sport, Střední škola, V Americe, Výlety po USA

Co mě na Americe štve?

Rozhodl jsem se sepsat seznam pár věcí, které mě na USA štvou. Je tu mnoho věcí, které se mi moc líbí a které bychom měli zavést i u nás, ale o těch zase někdy jindy. Některé z následujících věcí určitě nebudou vadit každému, beru to jen a jen z mého pohledu.

1. Nepoužívání metrického systému – tohle je jedna z věcí, kterou absolutně nechápu a nikdy asi nepochopím. Fahrenheity, libry, unce, palce, stopy, yardy – absolutně nepraktický systém měření je dán tradicí, ale v jedné z nejvyspělejších zemí světa by se taková hloupá věc prostě neměla vyskytovat. Proč je v jedné libře 16 uncí? Netuším. Proč jen velmi málo amerických teenagerů ví, jaká je teplota varu? Protože je to 212 Fahrenheitů. Mimochodem, věděli jste, že jedinými státy, které nepoužívají metrický systém, jsou USA, Libérie a Barma?

2. (Ne)výuka cizích jazyků ve školství – tohle jsme mohli od Američanů čekat. Angličtina je pro ně dostačující a nic jiného nepotřebují. Naprostá většina američanů se začíná učit první cizí jazyk na začátku střední školy – v době, kdy my začínáme s jazykem třetím. Zajímavé je, že každý, s kým jsem na toto téma mluvil, se mnou souhlasí, nikdo s tím však nic nedělá.

3. Obědy ve škole – hranolky a kuře není pro studenty zrovna to nejlepší, zvlášť když tohle jí každý den víc než půlka všech teenagerů. Vláda platí tolik peněz za školství, ale není schopná změnit takovouto věc. Američani všeobecně by měli více dbát na to, co jí.

4. Nepřítomnost veřejné dopravy – tohle není zas až takový problém pro Američany, spíš pro nás, exchange studenty. Bez auta se nikam nedostanete. Ale Američanům to nemusí tolik vadit, auto dostanou v šestnácti a pak je to mnohem pohodlnější než veřejná doprava. Když jim je méně než šestnáct, většinou nikam sami nechodí, rodiče je všude vozí. Nicméně pro exchange studenta to problém je, pořád shánět někoho kdo Vás může odvézt začne být nepříjemné pro Vás i vybraného řidiče.

5. Úroveň učiva na střední škole – jak už tu mnohokrát zaznělo, se školou byste neměli mít nějaké větší problémy. Systém je super, ale úroveň zaostává. Většina exchange studentů se učí věci, které v Česku probírali před několika lety. Na druhou stranu, střední škola je povinná pro všechny a je zde jen jeden typ škol. A při výběru těžkých předmětů to zas tak lehké není, pořád to ale zdaleka nedosáhne naší úrovně.

6. Zanedbávání našeho fotbalu – asi čistě osobní věc, ale na Americe mi to prostě vadí. Zájem o evropský fotbal je mnohokrát převyšován zájmem o fotbal americký a “soccer” je pozadu. Mám rád americký fotbal, je to super hra, ale náš fotbal je mnohem lepší a americké opomíjení fotbalu mi vadí. Všechno se točí okolo fotbalu amrického. Ale jak už jsem řekl, problém čistě osobní:-).

To je asi všechno na co si v tuto chvíli vzpomenu, napište do komentářů, co na Americe vadí Vám. Jinak Thanksgiving proběhl v pohodě, slogan “Food, family, football” jsme splnili dokonale. Vyrazili jsme s host rodinkou k příbuzným do Illinois, navštívili jsme St.Louis, Missouri, sledovali jsme náš “domácí” tým Tennessee Titans vyhrát jejich 12. zápas sezony, jedli jsme tři Thanksgiving večeře (pokaždé v jiném domě) a já jsem si koupil Ipod Touch:-). Taky se musím pochlubit, moje škola hraje v sobotu (6.) zápas v americkém fotbale – finále celého Tennessee, když vyhrají, jsou nejlepší tým ve státě. Koná se to na MTSU stadionu (univerzita) pro 45000 lidí:-). Těšte se na fotky, snad taky někdy přidám fotky ze St.Louis, tak klikejte.