Končeně tady těm domorodcům začínám rozumět a proto se trochu rozepíšu o tom, co asi každý výměnný student v cizí zemi hlavně na začátku svého pobytu zažil. Nikdo není vševědoucí a tak se lehce stane, že nečemu neporozumíte. Záleží na situaci, někdy to nevadí, jindy se za to proklínáme.
Tento text vychází s mých zkušeností. Mnoho věcí, které budu popisovat, jsem zažil a mnoho z nich mi bylo nepříjemných. Díky tomuto článku se jich můžete vyvarovat a ušetřit si pár rozpačitých minut.
Když jsem přijel do Kalifornie, přemýšlel jsem, jak budu řešit situaci, když na mě bude někdo chlit rychlou američtinou slangové výrazy a čeká moji reakci. Pokud jsem nerozuměl, vysvětloval jsem, že jsem exchange student a moc nerozumím anglicky. Byla to podle mě velká chyba a nikdy to již neříkám (a díky bohu už ani moc často nemám potřebu). Takovýto studijní program má za cíl nás zařadit do kolektivu– proto se nesnažme oddělovat sebe od ostatních a distancovat se od nich.
Až do příjezdu do USA jsem si myslel, že jazyk je naprosto majoritní dorozumívací prostředek a bez jeho skvělé znalosti si člověk ani neškrtne. Tady ve Státech jsem ale pochopil, že i výměnný student může bez zábran plyně komunikovat s ostatními i když není rozený angličan. Je to až neskutečné, jak lze věci pochopit z neverbální komunikace či pouze očima. Zkuste si někdy při sledování filmu přepnout zvuk na jazyk kterému vůbec nerozumíte a pochopit kontaxt, co se ve filmu děje. Myslím že budete ve většině případů schopni převyprávět příběh bez porozumění jediného slova.
Další chybou, kterou udělá téměř každý a je těžké se jí zbavit, je tréma. Člověk se stydí a není si jistý svými jazykovými schopnostmi. Je třeba si uvědomit, že nemůžete být tak dobří jako někdo, kdo žije v Americe od narození. Mějte radost z toho, jak rychle se zlepšujete a nemyslete na to, že vám občas unikne nějaké slovíčko.
Jako dobrý fígl při neporozumění vždy platí úsměv. Ten má totiž tolik významů, že ho lze použít kdykoliv. Nebojte se říct ostatním, aby vám větu zopakovali. Většinou se na její výslovnost budou více soustředit a kontext napodruhé pochopíme. Dobrá cesta jak z těchto situací ven je připravit si vtipné výstupy z konverzace či humornou cestou vysvětlení, že nemáte ani páru, o čem to zase dotyčný blekotá.
Pokud ze začátku moc nerozumíme, je nejlepší začít více a více chybovat– více a více se všech ptát na cokoliv co je nejasné. Tím dříve toto období budete mít za sebou a budete si moct užívat anglickou konverzaci bez nervů v kýblu.
Takže se nebojte, chovejte se jako kdybyste v cizí zemi žili odjakživa, žádný stres. A já držím palce, ať reálná zkušenost (pro ty, kteří snad ještě nikde nebyli) je schovívavější.
11. 1. 2008 /
Do USA se chystám podívat a s názorem nevšímat si stresu plně souhlasím . Jedna věc je ale si to říkat a druhá je tak konat. Každopádně čím více se člověk snáží se stresem pracovat tím lépe se mu ho daří v nejrůznějších situacích zdolat. I herci mají před vystoupením trému a jakých výkonů jsou díky ní schopní. Např takový Jan Tříska.
Zdraví avše úspěch přeje Endorfin
12. 1. 2008 /
Ahojky, o studování v americe už dlouho uvažuju a pomalu si začínám shánet infomrmace tak sem narazila na tuhle stránku… jakou doporučuješ agenturu,třeba student agency? zdá se mi
nejvíc solidní, snad 😀 a jetse nevíš jaký jsou rozdíli v tech jejich dvou programech na statních školách..
díky moc klara
14. 1. 2008 /
Ahoj,
tvůj článek mi evokoval vtipné scény ze sitcomů, kde si američani dělají srandu právě z cizince, kteý jim nerozumí a odpoví uplně nějakou blbost:) Nikdy jsem v USA nebyla a američanů moc neznám, ale ze svojí zkušenosti můžu říct, že když se s úsměvem omluvim, že nejsem rodilej anglickej mluvčí, tak je to mnohem příjemnější než dělat machra – a ještě si většinou skvěle pokecáme o zemi mého původu a pochválej mi, že na to že nejsem rodilej mluvčí, mluvim skvěle:) Takže já bych naopak neměla vůbec komplex z toho říct na rovinu: “Nerozumim, protože nejsem odsud.” Ale máš pravdu, že s úsměvem jde všechno líp…a v Americe to asi platí dvojnásob:)
Měj se krásně! … Keep smiling!
15. 1. 2008 /
klara- Dobře žes narazila na tuhle stránku. Je tu mnoho lidí, kteří cestovali s různými agenturami. Já jsem jel se Student Agency jenom proto, jelikož jsem opožděně podával přihlášku. Mnohem důležitější, jak jsem se dozvěděl až tady v Kalifornii, je ale organizace americká. Student Agency je pouze jakýmsi obchodníkem. Prohledej tenhle web, je tu popsána i zajímavá varianta, kdy můžeš vyrazit bez agentury. Pro diskuzi doporučuji fórum.
15. 1. 2008 /
to klara: Ja jsem tu tez pres student agency a muzu je vrele doporucit. Urcite zalezi na americke agenture vic a ty dva programy jsou prave dve americke agentury. Ja i pepperos jsme tu pres CIEE (Council Exchanges). Nevim presne rozdily, ale vim, ze se to lisi treba tim, ze u CIEE je v cene skoleni v New Yorku, ale kdyz si chces vybrat urcite urcity region v usa, tak se za to musi priplacet. U AYUSA International to je naopak. Tam si muzes vybrat region, ale za skoleni se musi priplacet a navic se tam asi jezdi individualne. Takle to bylo teda aspon minulej rok, ted jsem se o to nezajimal, ale melo by to bejt stejny nebo podobny… Co se Student Agency tyce, tak plno lidi je kritizuje, mozna to je i opravnene, ale abych rekl pravdu, tak tyhle hlasy jsem zatim jeste neslysel od lidi z programu Rok na High School v USA. Naopak jeden muj spoluzak si objednal pobyt u jiny agentury(nevim jaky), ze prej student agency je draha, a ta mu nakonec nesehnala rodinu, takze nejel nikam a myslim si, ze cenovy rozdil nebyl zas tak velkej, jestli vubec nakej byl. Student Agency male taky problem umistit studenty tento rok. Ja jsem mel puvodne letet uz 14.8, ale nakonec jsem letel az 28., rodinu se dozvedel 3 dny pred odletem a to jsem byl na tom jeste dobre, protoze naci studenti se dozvedeli jen ze leti a rodinu se dozvedeli az na letisti. Ale odleteli jsme… Ale vybirej jak budes chtit. Ja jen muzu rict, ze jsem se student agency neprohloupil…
15. 1. 2008 /
Jinak souhlasim s pajou. Myslim si, ze kdyz clovek rekne, ze je exchange student a ze jeste moc neumi anglicky, tak se z kolektivu nijak neodtrhuje nebo mi to aspon tak nikdy neprislo a to jsem to nerikal zrovna malokrat a rikam to i ted, i kdyz treba uz nemusim, jen jako zajimavost o mne. Prijde mi, ze je to spis naopak, protoze jak rika paja, lidi se spis zacnou zajimat o moji zemi a nase zvyky a tim se ten clovek spis do toho kolektivu zacleni, protoze je na nem neco zajimavyho a tim padem ho to neshovava do kouta… Oni poznaj tak i tak, ze ten clovek neni american…
15. 1. 2008 /
jo ja kdyz sem s nekym zacala mluvit tak se priblizne ve trei vete zeptal odkud sem (po jak se mas a kdo ses), prizvuk te proste prozradi… ovsem americani prizvuky hrozne ocenujou… cz je pro mne trochu zahadou
15. 1. 2008 /
Možná jsem to špatně sepsal. Nemyslel jsem “dělat machra” jak zde bylo řečeno. Jenom jsem několikrát zažil situaci, kdy se prostě výmluva že jsem exchange student nehodila a po vyslovení jsem věděl, že jsem udělal chybu. Ale samožřejmě že o mě všichni vědí že jsem exchange student. To jsem jim ale nerekl v konverzaci, kdyz jsem nerozumel. To jsem jim prozdradil, kdyz jsme se spolu bavili bez zabran.
Jinak temer vsichni poznaji ze jsem cizinec (prizvuk). Zajimave, mnoho lidi se me uz ptalo, jestli nejsem z Francie kvuli akcentu… Ze by nejake znameni? 🙂
20. 2. 2008 /
to KLARA: ja jsem v Kalifornii s agenturou ERDT a jsem nesmirne spokojena. ERDT je ta americka, v cechach mi to zprostredkovala ASSE. (WWW.ASSE.CZ) a jinak to ze jsem exchange student mi tu prinasi jen sama positiva, jak mezi kamarady, tak mezi uciteli. Vsichni exchange studenti jsou tu jako takova atrakce… 🙂 a s tim prizvukem souhlasim, taky to nechapu, ale vsichni hned jak milujou muj prizvuk… :o))
23. 6. 2008 /
Hehe, tohle znám. Kdykoliv nevím o čem Skoti mluví (a věřte, že jejich angličtina je něco otřesného), tak se stačí pousmát, “hodit” blbý výraz a zeptat se znovu. Pokud člověk nenarazí na “ignoranta” tak je mu s pochopením zopakováno o co jde a lidé jsou docela často ochotní pomáhat i s kompletním překladem a hledáním alternativních slov, či popisem těch, kterým nerozumíme (osvědčilo se mi ale následně ověřit slovo ve slovníku, může se stát, že když ho nevhodně použijete, tak bude mít úplně jiný význam a svůj protějšek tak můžete urazit).
16. 9. 2008 /
čau, myslím, že by nebylo špatný napsat sem nějakej ten slang 😀 vim že to nemůže bejt všude stejný.. jen tak pro zajmavost 😀 jinak supr článek 😉
29. 5. 2009 /
Tento clanek a obecne cely tento web je super, presne neco podobneho jsem hledal kde je to napsano lidsky, z vlastni zkusenosti a takove ty zakulisni informace co se v agenturach nerikaji. Jenom k tomu jakou organizaci vybrat…..2x jsem byl na Work and Travell USA, poprve s GTS International /zahranicni agentura Council Exchange/ (ne prilis velka spokojenost, pred odletem celkove “chaoticke a neuplne informace”, ne prilis vlidny pristup od GTS), podruhe se Student Agency /zahranicni agentura Intrax/(velka spokojenost, predevsim “rodinny” a osobni pristup v agenture, dobre inforamacni materialy v podobe “Co delat v USA, kdyz……” – nic takoveho jsme v GTS vubec nedostali). Celkove to byly moje nejlepsi prazdniny v zivote…… Kdo uzvazujete takhle vyjet, at uz na WaT, Erasmus, nebo Exchange…….nevahejte, a jedte na VS co nejdrive, ne az v poslednim rocniku, protoze budete chtit jet znova ;-). Mirek
15. 10. 2010 /
Ahojda, děkuju za přípěvky, některé nebyly z těch, které tě přesvědčí o úžasnosti USA, ale mě stejně neodradily :). Po studijním roce v USA toužím už od 4. třídy. Asi tak před hodinou jsem to měla oficiálně “nastopro” schválený a pokud vše bude klapat, v září 2011 už odněkud z USA budu přispívat mé dojmy na tyto stránky i já :). Můžu tě poprosit o nějaké rady do začátků? Moc ráda bych byla v Kalifornii či na Floridě a koukám, že t jsi v té Kalifornii :). Asi to jsou jedny z nejžádanějších oblastí a já mám obavy, že budu umístěna úplně jinam. Také mě zajímá, jak se chovat k rodině v prvních dnech a při příletu, aby nebyly trapné chvíle ticha. Pak mám další drobnou obavu-studuji, ne zrovna nejlehčí, gympl. Prospěch z Aj mám sice výborný, zato přírodovědné předměty nejsou vůbec slavné ;). Nevím, jak berou v programu prospěch ve škole? Jestli je nějaký limit v prospěchu?
Děkuju, Caissy