Jelikož se již delší dobou zabývám možostmi studia (jak v ČR tak v zahraničí) na mezinárodních školách nebo alespoň školách, kde se vyučuje v anglickém jazyce, tak vám přináším článek o vašich možnostech, pokud si jednou řeknete, že české školy už jsou pro vás pasé.
V České republice máte několik možností. Především v Praze jsou mezinárodní školy, kde studujete program IB Diploma (napíšu o něm více v dalším článku) tedy anglickou maturitu. Především se jedná o tyto školy: Prague British School, English College in Prague, English International School Prague.
Pokud ale jste chudí studenti, pak se asi budete smířit, že v rodné zemi studovat mezinárodní školu nebudete moci. Stipendium tento rok nenabízí ani PBS ani EISP, jen EC nabízí hudební stipendia a sociální stipendia (ale až na základě výsledků vašeho studia, tedy nejdřív školné zaplatíte a na konci roku vám možná část nebo i celé vyplatí zpět). Jedna mezinárodní škola je také v Hluboké, o té ale já osobně bohužel nic nevím. O ostatních školách vám můžu zodpovědět jakékoliv dotazy, zajímala jsem se o ně rok.
Další možností, i když spíš takovým kompromisem je studium česko-anglických gymnázií. Tady odkazy dávat nebudu, protože je jich mnoho po celé České republice, stačí zadat do vyhledáváče. Zkušenosti z těchto škol osobně nemám žádné, ale znám několik studentů, kteří je studují a nejsou příliš spokojeni hlavně s úrovní angličtiny, ale určitě to tak není na každé škole! Proto důrazně doporučuji zjistit si o škole co nejvíce, zkusit třeba přes internet najít jiné její studenty, ptát se v kanceláři školy a vše, co vás napadne a třeba neočekávaně (tzn. mimo dny otevřených dveří) přijet školu navštívit – uvidíte její pravou tvář a většinou vás po škole rádi provedou a vysvětlí další otázky. Dovolím si jen upozornit, že tento rok se otevírají v Praze dvě nová angločeská gymnázia a to PORG a Amazon. Školné většinou na rok stojí od 20 000 do 80 000 a většina škol také nabízí i stipendia.
Tím jsme bohužel vyčerpali možnosti České republiky. Pokud se nebojíte opustit rodinu a zázemí, pak v zahraničí budete mít i větší možnosti. Předně na území ČR operují některé organizace, které pořádají vždy jednou do roka výběrové řízení na různé projekty studia v zahraničí.
Například UWC tedy United World Colleges je organizace, která každý rok vybírá studenty (většinou 2-4), kteří se následně zúčastní dvouletého studia na jedné z UWC škol (jsou po celém světě, např. v Anglii, USA, Kanadě, Indii, Bosně a Hercegovině, Singapuru, Hong Kongu, Svazijsku, Itálii nebo Norsku). Studujete opět IB Diploma. Ve výběrovém řízení nejsou nijak upřednostňovány znalosti angličtiny, ale spíše to, jaká jste osobnost. Studenti, kteří jsou vybráni si platí jen cestu, jinak celý pobyt je financován nezávislými organizacemi a místní vládou. Ráda poskytnu jakékoliv informace, o program jsem se zajímala.
Další výběrové řízení se koná pod záštitou Fulbrightovy komise, která nabízí stipednia na soukromé střední školy v USA a UK. Tady se ale setkáte s opačným problémem; s nižší úrovní angličtiny do dalších kol bohužel neprojdete, ideální je mít úroveň B2 a lepší.
Další možností jsou již zmíněné programy Rok na střední škole v zahraničí, které zprostředkovává několik agentur, mezi ty nejznámější patří Student Agency, Alfa Agency a Education First. Většinou zaplatí 100 – 150 tisíc za školu v USA, u škol v jiných zemích si musíte ještě minimálně 100 000 připlatit. Výsledek je takový, že studujete na státní škole v dané zemi a bydlíte v host family, většinou jsou v ceně i nějaké výlety nebo školení.
Tento program si s dostatkem času a trpělivosti můžete zařídit i sami. Už o tom psala Lia, kterak se dostat na privátní školu v zahraničí bez pomoci agentury a se stipendiem. Já můžu jen napsat, že se o to tento rok pokouším také.
To je konec krátkého shrnutí, jaké máte možnosti ve studiu. Ráda uvítám jakékoliv vaše komentáře, o většinu programů jsem se zajímala i více než rok a mám spoustu odkazů, referencí i zprosteředkovaných zkušeností. Doufám, že vám to všem vyjde!
18. 2. 2008 /
Mum byvaly profesor ucil take na PORGu a i od lidi co tam studovali vim, ze to je jedna z nejlepsich moznosti jakou si muzete vybrat. A to nejen ohledne anglixtiny (o tom moc nevim) ale vseobecne je to skvele gymnasium s vysokou urovni a prijemnou atmosferou.
Take jsou tu ruzna jina bilingvni gymnazia – cesko-francouzske (treba GJN kam sem chodila ja a nemuzu doporucit, nevim jak je to na ostatnich – tabor, zlin, olomouc, bratislava, mozna jeste nekde ale GJN se za posledni dva roky totalne zhroutilo a jde to zkopce porad, tak tam prosim nechodte, na zadou sekci!), nejaka cesko-italska, cesko-spanelska, myslim, ze i nejake cesko-ruske gymnazium vetsinou sestileta ale s moznosti prestupu
Jinak ja jsem chtela loni na UWC ale prosvihla jsem prihlasku a strasne me to mrzelo, je to skvely projekt. Bohuzel se tam clovek muze hlasit jen jako student druhaku a uzaverka je nekdy v lednu nebo prosinci. Jeste jsou nejake jine organizace (dva lidi od nas se s nima dostali na rok na soukromku do ameriky ale nepamatuju si nazev instituce a vyberove rizeni bylo hlavne a jen o urovni anglictiny)
19. 2. 2008 /
jenom dodam, ze pro ucast u UWC neusis navstevovat druhak, ale splnovat rozmezi 1ž az 18 let (podrobnosti na oficialnich strankach).
Osobne znam take lidi, kteri na PORG chodi. Nedavno gymnazium zmenilo majitele, ale stale se jedna o velice kvalitni a pritulne gymnazium. Osobne doporucuji precist jejich casopis na http://www.porg.cz/porgazeen/. Vydavaji jeste tusim jiny, mel jsem ho v ruce tisteny, ale elektronicky jsem ho nenasel.
Ohledne mezinarodnich skol by me zajimalo, pokud jsou studenti smiseni, jak ucitele udrzuji jako komunikativni jazyk pouze cestinu?
19. 2. 2008 /
Lia: Ta druhá organizace je určitě právě ta Fulbrightova komise, kterou jsem zmiňovala. Tam právě jde skutečně jen o angličtinu a perfektní studijní výsledky.
Pepperos: Přesně, u UWC se musíš vejít do limitu věku. Osobně si myslím, že PORG je jedna z lepších škol, kam můžete v Praze chodit a když se teď otevírá ta nová anglická sekce, tak to je myslím skvělý kompromis. Časopisů vydávají větší množství, myslí že snad až čtyři!
Trochu jsem nepochopila otázku, nicméně zkusím odpovědět. V ČR sice na mezinárodíc školách je až 30% českých studentů, ale z osobní zkušenosti vím, že se i mezi sebou baví anglicky (většinou), navíc tam pro komunikaci není moc velké místo, přestávky jsou tak 5 minut a v hodinách se baví všichni dohromady anglicky. V zahraničí už to takový problém určitě není vzhledem k tomu, že tam taky Čech může studovat jediný.
19. 2. 2008 /
Lia: Česko-španělské gymnázium přede mnou ani nezmiňuj… Znám lidi, co jsou na česko-francouzských (jak v Praze, kde teda jsem slyšela dost stížností, tak v Táboře, kde lidi říkají, že to jsou nejlepší roky jejich života) a rozdíl mezi česko-španělským a česko-francouzským je nesrovnatelnej – jak úrovní, tak přístupem. Jsem ted’ třetí rok na česko-španělském gymplu v Budějovicích a odcházím odsud stejně jako další lidi, už se to nedá vydržet… A situace na česko-španělských gymplech se od toho našeho liší přístupem (nechovají se k lidem jako k hadru jak je tomu u nás), ale co se týká úrovně, je to děs všude, jak jsem slyšela. Neumíme nic, nemáme ani vystudovaný profesory, takže dostat se na výšku, kam se dělají přijímačky, je bez doučka nemožné. A když se k tomu ještě přidá přístup naší školy, tak je to katastrofa. (A já o tom něco vím, zase jsme dneska měli problém s třídní a chemikářem, takže zítra tam posíláme rodiče a třeba nás z tý školy vyrazí…)
19. 2. 2008 /
Myslim, ze pokud jsou skoly mezinarodni tak povetsinou vyucuji v anglictine? nebo psala neco o komunikaci v cestine?
20. 2. 2008 /
Ja mela skvely casy na cesko-francouzsky prvni dva roky, pak se rida zblaznil a vyhazel vsechny skvely profesory. To muze byt problem u vsech skol, jen rikam, ze GJN rozhodne neni skola kam by nynejsi studenti (alespon ty se kteryma se ja bavim) doporucovali hlasit se. Leda tak na prvni dva roky kdy mas deset hodit frncouzstiny tydne a perfektne se naucis, pak to nestoji za nic.
20. 2. 2008 /
To je dobrý, že jste narazili zrovna na PORG;-). Je pravda, že angličtina tu je hodne dobra, lidi jsou rozdeleny podle znalosti napric rocnikama, takze kdyz je nekdo dobre, tak může být už v kvintě v té nejlepší skupině. Skupin je myslim 7, pricemz prvni ctyri jsou advanced… Dalsi vec je, ze PORG na hodne partnerskych skol v zahranici a studenti mezi kvintou a septimou tam jezdi na dlouhodoby pobyty. Treba od nas ze tridy nekde nejsou nebo nebylo jenom 4 lidi (pravda, nektery jeli i na vlastni pest nebo pres agenturu). Nektery jsou zadarmo, za nektery se plati, nektery jsou na rok, nektery na semestr, nektery jenom na par tydnu. Ale tu sanci nekam vyjet dostane každej, kdo to dotahne až do septimy;-). Ten novej PORG, co se otevira pristi rok, ten bude zakoncenej mezinarodni maturiou a taky se tam bude platit docela mastne skolne (ale studenti s rodinnym rodnim prijmem do 800 000 si muzou zazadat o stipendium). Taky se otevira zakladka, kdemjsou nektery predmety v anglictine uz od prvni tridy. K těm časopisům, v zasade nekolikrat za rok vychazi porgazeen, kterej je fakt dobre, to je vzdycke velka akce… pak ej internetovej casopis echo, kde jsou nektery clanky z porgazeenu plus jeste nejaky veci navic. A pak sem tak vychazi takovy ty veci, jako ze nektera angličtina děla časopis nebo nějakej jinej předmět v rámci růyných projektů dělá časopis… ale nen to pravidelně nebo tak. Jinak musim říct, že tu školu fakt doporučuju. V posledních letech jsem na ni sice docela nadavala, ale tedko tady zjištuju, že toho vlastne vim o dost vic nez mi zdejsi spoluzaci a tudíž se tu nemusim vůbec učit, proplouvám uplně hladce se samyma ackama a mam čas i na jiný věci…
20. 2. 2008 /
Jinak Lio, kdo je ten tvuj bejvaly profesor, co ucil i na PORGu? treba ho znam;-)
20. 2. 2008 /
tedko jsem si to po sobe precetla a sekla jsem se o nulo, ten rocni prijem na stipendium je 80 000…. i kdyz to asi stejne neni nijak dulezity
20. 2. 2008 /
Jiri Podzimek, ale mam pocit, ze tam ucil uz docela par let zpatky
jeden z nejuzasnejsich lidi a cestinaru co sem v zivote potkala (a stejne tak jeho zena, oba ucili u nas do doby nez se nas reditel pomatl)
21. 2. 2008 /
Nazdar,
já bych se chtěl jenom zeptat, jestli jsi při tom hledání informací náhodou nenarazila i na nějaké odkazy týkající se studia na VŠ. Kdyby jo, byl bych ti vděčný, kdybys sem nějaký napsala nebo řekla na jaké agentury se zaměřit popř. jiné užitečné info.
Moc díky a užívej studia:)
21. 2. 2008 /
agenturama myslis agenturu ktera ti zprostredkuje pobyt na vysoke skole v zahranici? nebo chces info o mezinarodnich skolach v cechach? na vysokou se rozhodne vyplati mnohem vic vsechno si zaridit sam, moz agentru zamerujicich se na vysoke skoly nenajdes – nebos myslel nadace poskytujici stipendia?
24. 2. 2008 /
Endorfin: Stejně jako Lia jsem přesně bohužel nedokázala pochopit, o jaké informace máš zájem. Studuješ na VŠ a chtěl bys do zahraničí? Nebo si teprve hledáš VŠ a přemýšlíš i o zahraničních univerzitách?
Napříště se pokusím sepsat článek i o možnostech studia na VŠ, ale jak říká Lia, agentur, které by ti zprotředkovali “rok na univerzitě v USA”, moc není jestli vůbec nějaké.
24. 2. 2008 /
Sorry za nepřesné vyjádření. Uvažuji o studiu v zahraničí, když už jsem studentem. Na VŠ samo nějaké nabídky máme, ale chtěl jsem vědět, jestli je možné třeba pozastavit studium a zajet do USA studovat stejné zaměření. Jetsli jsou nějaké agentury, které to zprostředkovávají nebo pomáhají se sehnáním stipendií apod. Ale nejspíš by se o muselo řešit individuálně s konkrétní školou. A jak tak o tom teď píšu, tak si říkám, co by z toho ta škola měla, že?(minimálně problémy s vyřizováním a komunikací se mnou). Takže nakonec bude schůdnější využít nabídky školy.
24. 2. 2008 /
Lia: Tak to asi muzu bejt rada, ze se vas reditel pomatl, protoze jinak by me ted Podzimkova neucila:)
24. 2. 2008 /
skoly v zahranici neresej jestli z toho budou mit problemy s komunikaci – coz sem moc nepochopila, v dnesni dobe komunikacni problemy neexistujou. Jinak treba americke skoly maji vetsinou mezinarodni studenty rady, problem je, ze jich tu je nekolik tisic a tak muzes hledanim te spravne stravit hodne casu – americti maturanti se tomu venuji nekolik mesicu. rozhodne to jde, a neni to zas az takovy problem. agentury jsou ohledne vysoke na nic, zajmala jsem se o to a opravdu se to nevyplati
24. 2. 2008 /
Endorfin: Myslím že v tomhle bys mohl plně následovat kroků Lii, která si právě vše organizovala sama a uspěla. Podívej se do tagu bez agentury a takhle můžeš obeslat e-mailem univerzity. Myslím, že za zkoušku nic nedáš, pokud o studium máš skutečný zájem a také nemůžeš nic ztratit. Studium na své VŠ určitě přerušit můžeš, ale rozhodně doporučuji se informovat i na fakultě o možnostech studia v zahraničí, které poskytuje tvá VŠ – mnohdy to bývají i zajímavé nabídky. Hodně štěstí :).
24. 2. 2008 /
karotka: i ty jedna nezbednice takhle me trapit!!! ja jsem jednu dobu premyslela i o prestupu na viteznou plan ale pak sem se dostala sem. co ses za tridu? podzimkova je nejlepsi profesorka co sem kdy na literaturu mela (a podzimek vede dokonaly seminare v jednom antikvariatu) a pote co sme dostali tu kacu tak sem to skoro obrecela, ostatne jako vetsina lidi, byli to milovany cestinari a diky jejich vyhazovu se atmosfera na skole tak zhroutila. hrozne me mrzi, ze jsem mela sanci mit ji jenom dva roky. (omlouvam se pokud je to trosku mimo tema)
27. 2. 2008 /
lia: jsem ve tretaku(3.F).Podzimkovou mam od prvaku a nemuzu si stezovat. jejiho manzela neznam-jenom z doslechu.
27. 2. 2008 /
jo její hodiny byly vždycky jak výlety do podivných krajin a (bohužel) se zvoněním zpátky… vždycky se nám snažila dokázat, že v literatuře se dá bydlet a občas je čas prostřelit si hlavu (což jsou ostatně dvě z jejích oblíbených hlášek:)
i přes tu vzdálenost několika tisíc kilometrů bych si hned nějakou tu hodinu s ní střihla. ona je vaše třídní nebo to jsou jiní třeťáci?
1. 3. 2008 /
ahoj santei, napsala bys mi na sebe nějaký kontakt (mail, icq, skype..), zajímalo by mě to hnutí UWC 🙂
1. 3. 2008 /
Ahoj kopetko, klidně napiš na mail karolina.richterova@gmail.com nebo na ICQ 234346509 a já ráda zodpovím jakýkoliv dotaz 🙂
16. 12. 2014 /
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, na co jsou zaměřené zkoušky u UWC a čemu se případně vyvarovat, děkuji