V Americe

Americká mládež, alkohol a kouření

Včera v naší třídě v hodině Economics vyprávěl učitel neuvěřitelný příběh o Němcích a pivu. Než budu hovořit o něm, ještě uvedu předešlou story. Ta se odehrávala ve Francii, kde se škola neskládá z několik budov, mezi kterými se prochází přes školní zahradu, jako tomu je v Kalifornii. Tam se prý školy stavějí jako velké mrakodrapy, jelikož jednou ve Francii mrzlo a student, který byl na cestě na další hodinu po cestě mezi budovami, zmrznul při -40°F (-40°C). Je zábavné slyšet, co si o Evropě myslí za oceánem. 🙂 Ale teď už se vrhneme na ten alkohol a kouření…

Zábavnou historku zkusím převyprávět tak jako on. “… Znám tolik rozdílů mezi Amerikou a Evropou. Byl jsem jednou v Německu a koupil jsem si tam pivo. Ale to nemáte takový pivo jako v USA. Němci v něm mají 12% alkoholu. Místní staříci chodili každý den do hospody a tam jim vrchní načepoval čerstvé pivo přímo z pípy. Mimochodem, pivo je v Evropě levnější než voda. Proto jsou bezdomovci pořád tak ožralí.” Jenom pro doplnění, jedno z nejpopulárnějších piv v Americe je německý Heineken s 2.5% alkoholu. No prostě to by nebyla hodina, kdy mr. Axcell nevymyslí další fiktivní příběh o Evropanech.

Pojďme si ale něco málo říci o tom, jak alkohol vnímají teenageři. Jednou když jsem se nudil na fotbalovém zápase, tak jsem se různě ptal spolužáků na názor ohledně alkoholu, kouření apod. Výsledkem bylo, že většina z nich to ještě nikdy nezkusila. To je opravdu velký rozdíl oproti ČR a proto mi to nedalo a začal jsem zkoumat, proč tomu tak je.

Kouření cigaret: Za půl roku jsem tu téměř nikoho neviděl kouřit cigarety. První a poslední závan kouře jsem zahlédl asi měsíc zpátky, když nějací teenageři zkoušeli na ulici svoji pravděpodobně první cigaretu. Debata o tom, z jaké strany se to kouří přeci jen o jisté nezkušenosti hovoří. V Kalifornii je zakázáno kouřit na veřejných prostorách a možná také proto tento zlozvyk nemají mladí lidé od koho odkoukat. Kouření ve škole či před školou jsem nikdy nezažil (narozdíl od ČR), americká vláda se hodně snaží alkohol a cigarety omezovat tak, aby se dehet nedostal do dětských plic. Po ulicích je možno vidět reklamy, jak je “cool” nekouřit (podívejme se pár desítek let zpátky a uvidíme v amerických ulicích tytéž reklamy oznamující, jak “in” je zapálit si). Cigarety jsou striktně hlídány a není to jako v ČR, kdy přijdeme do trafiky (mimochodem tady žádné trafiky nejsou, noviny se prodávají v automatech) a oni nám balíček bez ostychu prodají. Kdo si někdy zkoušel koupit cigarety tak ví, že to tak opravdu funguje. I rodiče jsou na téma kouření mnohem přísnější než v Evropě. Prostě ze všech stran je kouření potlačováno, takže se často cigareta teenagerům do ruky ani nedostane.

Alkohol je na tom podobně. Prokazování věku pomocí ID karet je tu na barech na denním pořádku. V USA neexistují hospody jako u nás, kam se chodí bavit mladí lidé. V Americe frčí všechny typy fastfoodů, nákupní centra či popcorn a kola v kině. Do 21 let tu skoro nikdo alkohol nekonzumuje. Někteří se mi ale tajně svěřili, že si usrkli z piva, když si jednou rodiče odběhli nakoupit. Alkoholické nápoje jsou tu vnímány trochu jinak a díky jiným zvykům studentů je tento druh nápoje příliš neláká. Koho by taky lákalo pití hořkého piva, když si můžeme zajít na vychlazenou kolu a hamburger? Chodíte někdy v Čechách do baru? Pokud ano, moc se o tom tady v USA nezmiňujte, protože ti považují bar za podnik, do něhož chodí ty nejhorší lidi v okolí. Pro ně je to něco špinavého, co si slušný člověk může odpustit. Ale také ne všichni, znám dva moje kamarády a ti si s alkoholem hlavu nelámou, ti jsou ale spíše výjimka.

Až půjdete ve škole na Homecomming Dance (něco jako plesy v Čechách, ale tancuje se na moderní průměrnou muziku), určitě nečekejte číšníky a možnost nakoupení alkoholu. Ten je samozřejmě zakázaný a nikde ho nelze koupit. Dozorčí při vstupu kontrolují, zda někdo není podnapilý. Moje sestra Rachel mi vyprávěla, jak šla jednou na Homecomming a měla zrovna nějakou lehkou alergii- zrudlé oči. Byla odchycena před vstupem a nechtěli ji pustit dovnitř, jelikož měli podezření na to, že pila alkohol. Musela tam čekat až do doby, než si pro ni přijeli rodiče a celý Dance tak promrzla venku v šatech. Tak mě napadlo, že by si bodyguardi mohli pořídit alkohol-tester…

Jako výměnný student máte zakázáno požívat alkohol často nejen od organizace, s níž jedete, ale i zákonem Spojených států. Kdyby vás někdo přistihl s alkoholem v krvi, zatknou vás a pošlou zpět domů. Dokážu si to živě představit a v New Yorku nám ukazovali příklady, kdy se to opravdu stalo. Každý rok se prý kvůli přestupkům organizace CIEE vrátí předčasně domů okolo 60 studentů. To není zrovna málo. Varování bylo tedy postaveno ještě chytřeji- číslo poslaných studentů se každý rok zvětšuje, což vypadalo na to, že stále více studentů porušuje pravidla. Již ale nebylo uvedeno, že každým rokem přijíždí více zájemců, takže procentuálně se nic nezvyšuje. Někdy žasnu, jak jsou ti Američani mazaní. 🙂

Abych to shrnul, pokud nemůžete být bez láhve piva a cigarety v ruce, bude pro vás rok v Americe buď krátkým výletem, nebo velkým překonáním. Přeji hodně štěstí.