Papírování, Před odletem

Výprava za chybějícími dokumenty a nový pas

Dnes jsem si byl v pobočce Student Agency pro chybějící formulář a doklad o zaplacení servis poplatku (nutného pro vydání víza). Po chvíli čekání na recepci jsem se již mohl posadit v přijímací místnosti a čekat, než přijde slečna z SA. Minutu poté se skutečně otevřely dveře. Ihned jsem dostal všechny potřebné papíry a bylo mi doporučeno, abych si co nejdříve rezervoval datum přes internet, kdy bych si mohl na americkou ambasádu pro vízum dojít. Také padla otázka, zda jsem již vyplnil online formulář. Ani se mi nechtěl znovu rozmazávat problém o mém pasu (nemohl jsem vyplnit online formulář, jelikož se na něj udávalo i číslo pasu a ten jsem předtím ještě neměl) a tak jsem řekl jenom „Ne“.

Pas již nyní mám, ale vyplnit ten dlouhý formulář je věc druhá, to si ale nerad připouštím. Jedná se o pěknou červenou knížku s přívlastkem biometrická. Nedá se již tak dobře zmačkat. Obsahuje totiž plastovou destičku s osobními údaji. Trochu nepraktické, ale zase do déle vydrží. A k mému překvapení se pas vystavuje na celých deset let.

Po otázce ohledně hostitelské rodiny jsem dostal standardní odpověď, že nikdo nic neví.

Po chvíli přemýšlení v metru jsem přišel na to, že Student Agency vlastně vůbec s přihláškami ani s rodinami nepracuje. Pouze čekají, až jim americká strana (organizace CIEE) něco pošle a oni to pak vyřídí svým klientům. V tom případě ale pak nechápu, kde berou tolik jistoty, když všude slibují, že rodinu do termínu na 100% najdou. Únik bychom možná mohli hledat v nenápadné větě, která praví něco ve smyslu, že všude existují vyjímky. Doufám, že jednou nebudu i já.