Těch pár desítek minut, které strávíte první den na vaši high school v poradenské kanceláři, vám může rozhodnout o vývoji celého roku v usa. Hned po nástupu do školy následuje schůzka s vaším studijním poradcem, na které se společně dohodnete na vašich předmětech. Zpětně mi to teď připadá jako jeden z nejdůležitějších momentů, nebo aspoň nejdůležitější z těch, které máte možnost vy ovlivnit. Volba předmětů není jen jaký obor se budete učit, ale hlavně s jakými lidmi budete ve třídách, jaký bude váš výběr kamarádů, kolik času budete trávit doma nad ukolama a jestli se budete do školy těšit. Je pravda, že předměty se dají většinou změnit v průběhu roku (pokud pro to máte vážný důvod), ale je mnohem lepší si navolit dobrý rozvrh hned ze začátku. Tenhle článek vám řekne jak na to. Upozorňuji, že vše je jen z mého pohledu a z mé školy, tj žádné obecné pravdy pro celé spojené státy.
Podle mě jsou dva hlavní přístupy jak si zvolit předměty. První je zaměřený čistě na studia, druhý hlavně na lidi a zábavu. V prvním případě bude hlavní věcí obtížnost a praktičnost. Pokud například plánujete pokračovat s vaší českou třídou a nechcete po návratu moc dohánět, můžete si navolit u všech předmětů ty nejtěžší úrovně (látka většinou odpovídající třeťáku-čtvrťáku na gymnáziu) a vybírat si podle toho, z čeho budete dělat rozdilovky. Tomu jsem se chtěl už od začátku vyhnout a svůj pobyt v usa jsem pojmul jako dovolenou s hlavním cílem Angličtina a poznáni lidí. V tomto případě je lepší si rozvrh volit podle typu lidí, se kterými chcete být, podle předmětů, které máte rádi, a podle počtu hodin strávených nad domácími úkoly. Jak už možná tušíte, tento článek je hlavně o druhém způsobu.
Hned ze začátku je dobré mít v ruce list předmětů nabízených vaší školou. Pokud je to možné, doporučuji si ho stáhnout (a nebo o něj požádat mailem) s předstihem. Budete tak mít čas si to projít a sestavit si váš “ideální rozvrh” ještě před setkáním s poradcem. Protože ideální rozvrh se ale většinou splnit nedá, je dobré mít list náhradních předmětů a pak naopak těch, které určitě nechcete. Pokud nevíte jak americký školní systém funguje, doporučuji si o tom něco přečíst, super je třeba tento článek:
Skola by vám měla oznámit, kolik předmětů denně budete mít, zda-li se vam bude rozvrh v pololetí měnit, a jaké předměty máte povinné. Já mám ty samé předměty po celý rok, je jich 7 a jedna hodina má 45 minut. Povinně jsem si musel vzít US history, Government a English (první dva předměty s “juniors”, třetí s “freshman”)
Další věc, kterou je dobré si promyslet předem, je obtížnost předmětů. Můj školní poradce (a slyšel jsem že nejsem jediný) se mě hned ze začátku usilovně snažil zařadit do těch nejlehčích úrovní. Měl totiž zkušenosti z předchozích let, že to exchange studenti občas nezvládali a on měl pak práci navíc s měněním jejich tříd. Nejnižší úroveň předmětů je pohodička, ale má tu nevýhodu, že jsou tam často ty nejhloupější lidi. A v usa hloupí neznamená jen špatní na školu, ale debilní i jako osoby. Protože na high school chodí každý kdo bydlí v okolí, v nejhorších třídách můžete často najít kriminálníky, gangster-černochy a podobně, kteří se o školu naprosto nezajímají a dělají jen bordel. Takové třídy většinou nesou označení “ST-standart” a nejhorší to je s prvakama. Mám jen jednu takovou třídu a tou je “US government”. To co se tam děje za hrůzy se můžete dočíst na http://martinusa.blog.cz/0903/predmet-government , sem to dávat nebudu.
Opakem standart jsou ty nejnáročnější třídy “AP”, které jsou navržené tak, aby americanum mohli ušetřit až jeden rok na collage (a tím pádem peníze). Pokud se vám tam vůbec podaří dostat, počítejte s cca 1 hodinou úkolů denně z každého předmětu, které když neděláte tak propadnete. Zadnou takovou nemám, ale pár mých českých kamarádů si to vzalo a moc nadšeni nejsou. Nebudete stíhat nic po škole a úmoří vás to k smrti:) Z pohledu lidé vs praktičnost doporučuji označení “honors”. Chodí tam cílevědomí lidé, kteří školu berou vážně a zároveň se neučí 24 7.
Otázka je, jestli si brát cizí jazyky. Většina škol vyučuje španělštinu, některé pak němčinu a francouzštinu. Já jsem si žádný nevzal, přišlo mi, že angličtina bude dostatek. Podle toho co jsem ale slyšel je úroveň cizích jazyků často neuvěřitelně mizerná.
Třetím faktorem je věk lidí ve třídách. I když si Američani teoreticky mohou vzít jakkykoliv předmět nezávisle na jejich věku, určité předměty je zvykem si brát v urcitych ročnících. Doporučuji chodit na předměty pro třeťáky a čtvrťáky (Juniors a Seniors). Věk v těchto třídách se pohubuje mezi 16-18, studenti vlastní auta:) a organizují spoustu věci po škole. Uvádím zde předměty, ktere jsou (alespoň v Marylandu) typické pro tyhle ročníky: Chemie, Fyzika, Psychologie, English (11 a 12) a Matika (triginometry, collage algebra). Doporučuju se na tohle zeptat vašeho poradce a vysvětlit mu, že chcete být s lidmi vašeho věku. To je asi ten nejdulezitejsi bod, protože krom sportů a klubů jsou předměty hlavní místo na potkání kamarádů.
A poslední věc kterou zmíním jsou takové ty “sranda předměty”, ve kterých se toho sice moc neučíte, ale jsou tam super lidi. Pokud hrajete na nějaký hudební nástroj, rozhodně si vemte nějakou Music nebo když vás vezmou tak Band. Moje škola nabízí i hodiny kytary, piana a bicích pro úplné začátečníky. Pokud máte rádi umění, jsou tu hodiny malování nebo focení. To jsou všechno věci, které vám nebudou přidělávat stres a úkoly, ve kterých budete v pohodě, ve kterých se nejvíc povídá a díky kterým se poprvé v životě do školy opravdu těším:) Pokud jste dobří ve sportu, můžete vzít něco jako český tělocvik nebo i posilovnu. To moc nedoporučuju – posilovnu jsem chvilku měl a byla plná bláznů co jedli steroidy a bylo jim naprosto jedno jestli zvedaji správnou technikou nebo jestli si znicej záda. O těláku se zas hraje jen basket, který i ty největší nemehla hrozně umí, takže by to pro mě zábava asi taky nebyla.
Tak to je vše. Snad tenhle článek pomůže aspoň trochu těm, na které volba předmětů ještě čeká. Jak už jsem psal, všechno tohle platí o mé škole v Baltimoru, v jiných státech se to může lišit. Docela by mě zajímalo, jak to máte s predmetama vy ostatní, třeba v Kalifornii.
20. 4. 2009 /
pekny clanek 😉
Podle me hodne zalezi na urovni cele skoly – ve mestecku, kde jsem ja bydlel (v kalifornii) byly 2 skoly. Jedna byla evidentne lepsi a ta druha evidentne horsi a sami ucitele rikali, ze to co jsme my brali v normalnim “calculus” neberou v te druhe skole ani v “AP calculus”.
Ostatnim doporucuji si davat na zacatku bacha, aby vas nahodou nechteli zaradit do ESL trid (english as second language) – tam vetsinou chodi ti uplne nejhorsi, kteri navic umeji anglicky mnohem hur nez vy. A kdyz si vyberete nejake tezsi predmety a ze zacatku se vam bude zdat, ze to nemuzete ani omylem zvladnout, tak to zkuste vydrzet ;). Tak do mesice uvidite razantni zlepseni (budete nad ukoly travit 1/4 casu) a hlavne se budete stykat s lepsima spoluzakama.
Jediny problem techto trid (alespon na moji skole) byl ten, ze kazdeho ctvrt nebo pul roku se psaly AP testy, ktere byly u nas placene a rozhodne to nebyla levna zalezitost (hadam ze na zaklade techto testu se studentum pridelovali kredity na univerzity…). Ale na druhou stranu, socialne slabsi to meli zadarmo a vam jako exchange studentum by to taky mohli dat zadarmo :).
PS: pise se college, collage znamena neco jineho… 🙂
21. 4. 2009 /
Ahoj Marti dik za clanek..konec koncu trosku sme o tom hodili rec v DC. Ale i pro ostatni bych doporucila dat si spis AP tridy.. ale bacha na predmet English, protoze nase AP class letos precetla 20 knizek navic za pololeti nez regular English. Jinak matiky se nemusi bat asi vubec nikdo.Puvodne sem sem jela se zamerem si ji nevzit vubec, protoze sem ji diky nasemu profesoroj na gymplu nesnasela a nerozumela. Ve skole mi rekli ze si matiku vzit musim tak sem si dala geometrii a kdyz se zacali ucit o primkach, doslo mi, ze zas takovej amater asi nejsem. Zkoncila sem teda v Pre-calculus prvni semestr a muzu rict ze sem konecne pochopila trigonometrii a dokazu ji i pouzit. Kdyz uz sem byla v tom nadseni prihlasila sem se do AP calculus a je to tezka pohoda berem derivace a limity uca je na pohodu bere to jako college class takze ukoly moc nekontroluje nemusim nic moc delat a chapu to v pohode.
Tem co budou mit prvni semestr jiny predmety nez druhej doporucuju vzit si na prvni pulku spis otravnejsi predmety jako je English , naky science protoze s tim ze zacatku stravite hrozne moc casu, ale kdyz sem se prokousala druhou knizkou na anglictinu cejtila sem velkej pokrok a hodne me to posunulo. Biologie mi prisla pomerne slozita ne v rozsahu latky, ale v tom, ze v anglictine to je docela slozity.Nesnasela sem takovej ten pocit frustrace, ze sem presne vedela o co se jedna, ale nedokazala sem se vymacknout.
Taky mam zajimavou zkusenost s francouzstinou. Vzala sem si French 5 coz je na moji skole nejvyssi kurz.Mam ucitelku, ktera studovala za mlada na Sorbone a vi toho mrte mluvi na nas jen francouzsky, cteme knizky a probirame francouzskou historii. Gramatiku tu moc nehrotej, takze na testy se ucit nemusim je to pro me spis takovy osvezeni ty franiny. Muzu rict ze po pul roce mluveni pouze anglicky sem ze sebe nemohla francouzsky vyrazit ani slovo porad mi tam ta ajina skakala…ale uz sem si to porovnala a ted mam preklady z franiny do anglictiny rychlejsi nez moji spoluzaci…
Nejlepsi je, ze kazdej bude mit stejne svuj vlastni pribeh a zazivnost kazdy tridy vyrazne zalezi na osobnosti ucitele…takze preju hodne stesti…
24. 5. 2009 /
Musim rict, ze patrim k ty druhy skupine lidi, ktery si berou ty tezsi predmety, aby jim to pak jejich cesky gympl uznal… a musim rict, ze jsem nelitovala… vzala jsem si predmety jako AP French, Physics II Honors… a sice ukolu bylo dost, ale ty americti ucitele vetsinou byli dost lini, ukoly ani necetli a odskrtli vam, ze jste je udelali… takze tam muzete naplacat cokoliv chcete… tak velka drina to neni a obvykle jsou tam nejchytrejsi lidi na skole, se kteryma se da konecne bavit na nejake inteligentni urovni… sice ze zacatku s tou anglictinou to je tezke, ale zhruba po 3mesicich by to mela byt pohodicka… hlavne je moznost mit “extra credit” navic 🙂
ps: moje AP French grade za 4 ctvrtleti – 108% 😀
29. 5. 2009 /
Tak já to mám už pár let za sebou (r. 05/06), ale měla jsem Ap English (lahůdka, ale učitelka byla dobrá a vstřícná), AP Calculus (dalo se, matika mi problémy nikdy nedělala), AP Government and Politics (to bylo fakt zajímavé, bohužel jsem si to přibrala až v půlce roku), Advanced Art (jaké bylo moje překvapení, když jsme běžně dostávali domácí úkoly něco nakreslit apod.) atd. Na gymplu mi ale nakonec neuznali nic kromě angličtiny, takže jsem měla dost co dělat s rozdílovkama…
11. 6. 2009 /
Ahoj, já se teď po našich letních prázdninách chystám do Fort Lauderdale (FL) na 2 měsíce, kde budu chodit jen do školy pro zdokonalení v angličtině. Pak bych tam ale ráda zůstala, největší problém mám ale s tím najít školu. Je mi 18 a teď ukončuji 2. ročník střední průmyslové školy, tak bych se Vás chtěla zeptat, jak mám postupovat, abych se do nějaké školy dostala a hlavně do jakého ročníku. Prosím o radu. Děkuji moc
24. 7. 2010 /
Četla jsem tvůj článek a je velmi poutavý. Ale zarazila mě jedna věc. Jestli jsem to správně pochopila, tak člověk, který si vezme do svého rozvrhu kupříkladu biologii, bude pak chodit s žáky, kteří mohou mít 16-18 let? V jedné třídě tedy nejsou žáci ve stejném věku a dokonce mají každý jiný rozvrh, takže nemůžeš chodit se svým kamarádem do všech hodin tak jako v ČR. Prosím napiš jestli to tak opravdu je, docela by mě to zajímalo.
17. 10. 2010 /
Tenhle rok jsem na Americké HS v Illinois a teda AP třídy jsem si vzala. Jak už někdo psal přede mnou AP Angličtina je fakt lahůdka, ale učitelka je naštěstí milá. Jinak AP Calculus je úplně v pohodě, matematiku miluju, takže si to užívám.
Chtěla jsem si vzít i AP Government, ale teď už to nemá cenu měnit, tak si to holt vezmu až v pololetí, no.