Střední škola, V Americe

Výběr předmětů na high school

Těch pár desítek minut, které strávíte první den na vaši high school v poradenské kanceláři, vám může rozhodnout o vývoji celého roku v usa. Hned po nástupu do školy následuje schůzka s vaším studijním poradcem, na které se společně dohodnete na vašich předmětech. Zpětně mi to teď připadá jako jeden z nejdůležitějších momentů, nebo aspoň nejdůležitější z těch, které máte možnost vy ovlivnit. Volba předmětů není jen jaký obor se budete učit, ale hlavně s jakými lidmi budete ve třídách, jaký bude váš výběr kamarádů, kolik času budete trávit doma nad ukolama a jestli se budete do školy těšit. Je pravda, že předměty se dají většinou změnit v průběhu roku (pokud pro to máte vážný důvod), ale je mnohem lepší si navolit dobrý rozvrh hned ze začátku. Tenhle článek vám řekne jak na to. Upozorňuji, že vše je jen z mého pohledu a z mé školy, tj žádné obecné pravdy pro celé spojené státy.

Podle mě jsou dva hlavní přístupy jak si zvolit předměty. První je zaměřený čistě na studia, druhý hlavně na lidi a zábavu. V prvním případě bude hlavní věcí obtížnost a praktičnost. Pokud například plánujete pokračovat s vaší českou třídou a nechcete po návratu moc dohánět, můžete si navolit u všech předmětů ty nejtěžší úrovně (látka většinou odpovídající třeťáku-čtvrťáku na gymnáziu) a vybírat si podle toho, z čeho budete dělat rozdilovky. Tomu jsem se chtěl už od začátku vyhnout a svůj pobyt v usa jsem pojmul jako dovolenou s hlavním cílem Angličtina a poznáni lidí. V tomto případě je lepší si rozvrh volit podle typu lidí, se kterými chcete být, podle předmětů, které máte rádi, a podle počtu hodin strávených nad domácími úkoly. Jak už možná tušíte, tento článek je hlavně o druhém způsobu.

Hned ze začátku je dobré mít v ruce list předmětů nabízených vaší školou. Pokud je to možné, doporučuji si ho stáhnout (a nebo o něj požádat mailem) s předstihem. Budete tak mít čas si to projít a sestavit si váš “ideální rozvrh” ještě před setkáním s poradcem. Protože ideální rozvrh se ale většinou splnit nedá, je dobré mít list náhradních předmětů a pak naopak těch, které určitě nechcete. Pokud nevíte jak americký školní systém funguje, doporučuji si o tom něco přečíst, super je třeba tento článek:
Skola by vám měla oznámit, kolik předmětů denně budete mít, zda-li se vam bude rozvrh v pololetí měnit, a jaké předměty máte povinné. Já mám ty samé předměty po celý rok, je jich 7 a jedna hodina má 45 minut. Povinně jsem si musel vzít US history, Government a English (první dva předměty s “juniors”, třetí s “freshman”)

Další věc, kterou je dobré si promyslet předem, je obtížnost předmětů. Můj školní poradce (a slyšel jsem že nejsem jediný) se mě hned ze začátku usilovně snažil zařadit do těch nejlehčích úrovní. Měl totiž zkušenosti z předchozích let, že to exchange studenti občas nezvládali a on měl pak práci navíc s měněním jejich tříd. Nejnižší úroveň předmětů je pohodička, ale má tu nevýhodu, že jsou tam často ty nejhloupější lidi. A v usa hloupí neznamená jen špatní na školu, ale debilní i jako osoby. Protože na high school chodí každý kdo bydlí v okolí, v nejhorších třídách můžete často najít kriminálníky, gangster-černochy a podobně, kteří se o školu naprosto nezajímají a dělají jen bordel. Takové třídy většinou nesou označení “ST-standart” a nejhorší to je s prvakama. Mám jen jednu takovou třídu a tou je “US government”. To co se tam děje za hrůzy se můžete dočíst na http://martinusa.blog.cz/0903/predmet-government , sem to dávat nebudu.
Opakem standart jsou ty nejnáročnější třídy “AP”, které jsou navržené tak, aby americanum mohli ušetřit až jeden rok na collage (a tím pádem peníze). Pokud se vám tam vůbec podaří dostat, počítejte s cca 1 hodinou úkolů denně z každého předmětu, které když neděláte tak propadnete. Zadnou takovou nemám, ale pár mých českých kamarádů si to vzalo a moc nadšeni nejsou. Nebudete stíhat nic po škole a úmoří vás to k smrti:) Z pohledu lidé vs praktičnost doporučuji označení “honors”. Chodí tam cílevědomí lidé, kteří školu berou vážně a zároveň se neučí 24 7.
Otázka je, jestli si brát cizí jazyky. Většina škol vyučuje španělštinu, některé pak němčinu a francouzštinu. Já jsem si žádný nevzal, přišlo mi, že angličtina bude dostatek. Podle toho co jsem ale slyšel je úroveň cizích jazyků často neuvěřitelně mizerná.

Třetím faktorem je věk lidí ve třídách. I když si Američani teoreticky mohou vzít jakkykoliv předmět nezávisle na jejich věku, určité předměty je zvykem si brát v urcitych ročnících. Doporučuji chodit na předměty pro třeťáky a čtvrťáky (Juniors a Seniors). Věk v těchto třídách se pohubuje mezi 16-18, studenti vlastní auta:) a organizují spoustu věci po škole. Uvádím zde předměty, ktere jsou (alespoň v Marylandu) typické pro tyhle ročníky: Chemie, Fyzika, Psychologie, English (11 a 12) a Matika (triginometry, collage algebra). Doporučuju se na tohle zeptat vašeho poradce a vysvětlit mu, že chcete být s lidmi vašeho věku. To je asi ten nejdulezitejsi bod, protože krom sportů a klubů jsou předměty hlavní místo na potkání kamarádů.

A poslední věc kterou zmíním jsou takové ty “sranda předměty”, ve kterých se toho sice moc neučíte, ale jsou tam super lidi. Pokud hrajete na nějaký hudební nástroj, rozhodně si vemte nějakou Music nebo když vás vezmou tak Band. Moje škola nabízí i hodiny kytary, piana a bicích pro úplné začátečníky. Pokud máte rádi umění, jsou tu hodiny malování nebo focení. To jsou všechno věci, které vám nebudou přidělávat stres a úkoly, ve kterých budete v pohodě, ve kterých se nejvíc povídá a díky kterým se poprvé v životě do školy opravdu těším:) Pokud jste dobří ve sportu, můžete vzít něco jako český tělocvik nebo i posilovnu. To moc nedoporučuju – posilovnu jsem chvilku měl a byla plná bláznů co jedli steroidy a bylo jim naprosto jedno jestli zvedaji správnou technikou nebo jestli si znicej záda. O těláku se zas hraje jen basket, který i ty největší nemehla hrozně umí, takže by to pro mě zábava asi taky nebyla.

Tak to je vše. Snad tenhle článek pomůže aspoň trochu těm, na které volba předmětů ještě čeká. Jak už jsem psal, všechno tohle platí o mé škole v Baltimoru, v jiných státech se to může lišit. Docela by mě zajímalo, jak to máte s predmetama vy ostatní, třeba v Kalifornii.