V Americe

Vánoce v USA

Opět tu jsou po roce Vánoce! Koledy vyhrávají a po domech se rozléhá vůně čerstvě upečeného cukroví. Prostě vánoční atmosféra je všude kolem nás.

A v čem se vlastně liší Vánoce ve Spojených státech od těch českých? V mnohém. Jak jistě víte, na rozbalení dárků si musí Američané počkat do dvacátého pátého prosince. Až ráno totiž zjistí, jestli jim přes noc Santa Claus nadělil nějaké překvapení. Santa totiž přes noc se svými devíti soby obletí celý svět a naděluje dětem dárky. Do domu se dostává krbovým komínem a děti mu nechávají na stole sušenky s mlékem jako poděkování.

Co se štědrovečerní večeře týče, smaženého kapra byste na amerických stolech těžko hledali. V USA dávají přednost krocanovi s nádivkou a pečené šunce s brusinkovou omáčkou. Dále se pak složení svátečního menu liší podle jednotlivých amerických států.

V podvečer před Vánocemi se Američané sejdou společně se svými sousedy, kamarády a známými. Popíjejí společně vaječný koňak (eggnog), oslavují a přejí si krásné a veselé prožití svátků. Tady je vidět velká odlišnost mezi našimi kulturami, protože v Česku jsme zvyklí oslavovat vánoční čas spíše v rodinném kruhu.

Dalším rozdílem je vánoční výzdoba, na které si ve Spojených státech dávají velmi záležet. Ročně obyvatelé utratí velké množství peněz, aby mohli mít na střeše obřího Santa Clause, před domem soby a všude po oknech blikající světýlka. Občas už je to hodně kýčovité, ale to je prostě americký styl a boj o nejkrásnější výzdobu domu může vést až do extrému.

Americké Vánoce jsou prostě jedinečné svým pojetím a každý si na nich najde to své.

american christmas decorations