Tyto stránky mi hodně pomohly při přípravě na můj rok na střední škole v Americe, tak jsem se rozhodl taky něco napsat, abych třeba povzbudil nebo pomohl někomu na jeho/její rok tady.
Pokud uvažujete že byste jeli rádi na exchange příští rok, je nejvyšší doba začít s přípravou a rozhodně je dobré zajít do nějaké agentury a získat info. Obecně jsou nabízeny dva programy J1 a F1. Od toho se odvíjí cena, doba, škola atd. Já jsem tu na ročním J1 programu tzn. že bydlím v normální americké rodině, chodím do státní “highschool” s obyčejnýmy američany.
Něco o mě
Teď už trochu o mně. Jmenuji se Jakub Valníček, jsem z Prahy a právě jsem na ročním exchange ve státu Maine, v městečku Belfast. Maine je nejsevernější stát na východním pobřeží. Belfast je pobřežní město asi o 6000 obyvatelích – docela změna oproti Praze.
Mám docela štěstí že žiju na okraji města, protože hodně lidí tady nežije přímo ve městě, ale doslova uprostřed lesa takže rovnou po škole musí jet domů školním autobusem nebo zavolat rodičům aby pro ně zajeli. Něco jako veřejná doprava tady neexistuje. Mám tři mladší sestry, což je někdy docela zázrak že to stihneme ráno do školy jen s jednou koupelnou v domě. Škole není obrovská, ale pro 4 ročníky není ani malá – kolem 600-700 studentů. O škole napíšu více v samostaném článku.
Sport na škole
Sporty jsou tady velkou událostí ve škole. Není to jako v Česku kde si každý musí zařídit svůj sport sám, ale škola musí nabízet několik sportů na každou sezónu (fall, winter, spring) Podzimní sporty jsou : Football, soccer, field hockey, golf a přespolní běh. Každý si může vybrat jeden sport. Pokud jste v jednom z týmů tréninky jsou každý den až do konce sezony nebo dokud jako například náš football team, postupujete dál v Play-off. Zápasy, hry a turnaje (games/meets) bývají v pátek nebo o víkendech, vyjímečně v průběhu týdne (zmeškáte jednu nebo dvě hodiny)
Já hrál Golf, ale kvůli počasí sezona začíná už během letních prázdních, tak už jsem stihnoul jenom poslední měsíc. Škola by vždy měla poskytnout vybavení, ale já jsem levák a už bylo docela pozdě tak mi známí mojí hostfamily půjčili golfové hole. S tím se tady setkáte často, lidé jsou tu opravdu vstřícní a snaží se vám pomoct jak jen mohou.
Hned první zkušenost s pohostiností jsem měl na poslední části mé cesty – let z Philadephie do Bangoru – seděl jsem s asi 25 letym klukem. Celej let jsem se bavili a on mi hned řekl všechno o sobě, ptal se na mě a na mojí rodinu a na Česko obecně. Pak mi dal na sebe číslo a řekl že kdyby byl jakýkoliv problém můžu mu kdykoliv zavolat. Jen se směju když si vzpomenu že jsem se snažil bavit s někým na první části letu z Prahy do Frankfurtu – všichni se na mě dívali jak na někoho kdo se snaží ukrást všechny jejich věci a ještě zabít půlku jejich rodiny (když to trochu přeženu :D)
Omlouvám se pokud tento článek vypadá trochu zmatečně, ale přece jenom je to můj první a příště se to pokusím napravit. Pokud máte jakékoliv otázky směřujte je do komentů, uvítám jakýkoliv feedback a pokusím se všechno odpovědět do kometářů nebo v dalším článku.
Na fotce zleva Hannah z Německa, Pietari z Finska a já z Prahy
9. 11. 2012 /
Super článek. Díky za něj a doufám, že přibudou další. 🙂
26. 11. 2012 /
Moc pěkný článek…můžu se zeptat moc nechápu ty jejich ročníky a různá zaměření…chtěla bych do druháku někam do USA na školu,ale nevím,jak si nějakou školu najít…http://www.boardingschoolreview.com/search-boarding-schools/0000/00000000000/1245003/2000/020…třeba tady ty programy nevím,který mám zadat…byla bych moc ráda kdybyste mi pomohli 🙂
27. 11. 2012 /
Děkuji. Pokud tam chceš jet na střední školu, tak nejlehčí cesta je přes agenturu v Česku, za sebe bych doporučil http://www.alfa-agency.cz Na jejich stránkách najdeš všechny potřebné informace. Obecně ani nevím, že by se v USA školy rozřazovali na různé typy. Doporučím přečíst můj druhý článek, kde popisuji mojí cestu do USA – http://www.studujemevusa.cz/priprava-a-cesta-do-usa/
Doufám že jsem pomohl 🙂