Pobyt v zahraničí

Proč jsem chtěl studovat v USA?

Na otázku „Proč jsem se rozhodl pro studijní pobyt do USA?“ se mi neodpovídá jednoduše. Možná také proto, že nedokáži zplodit jednoznačnou odpověď. V krátkosti bych se ale o to měl pokusit na následujících řádkách.

Začal bych snad tím, proč jsem se rozhodl pro studijní pobyt na rok v cizině. Již před několika lety jsem plánoval cestu do Ameriky. Na školním výletě do Velké Británie jsem potkal kamarádku z jiné školy, která mi vyprávěla o tom, jak byla v 15 letech rok v USA a navštěvovala tam střední školu. Když jsem slyšel její angličtinu a porovnal ji se svojí, měl jsem jasno. Škola mě anglicky nenaučí tak dobře, abych mohl plynule mluvit bez jakýchkoliv překážek o všedních věcech. Proto jsem si řekl, že musím jednou taky takový dlouhý výlet absolvovat.

Pořád jsem ale odjezd odkládal a uspokojoval se, že pojedu až příští rok, až další rok, že mám ještě čas. V roce 2007 jsem na letní prázdniny chtěl jet na pár týdnů do Německa a intenzivně tam navštěvovat jazykovou školu pro cizince. Na programu mi ale vadila jeho vysoká cena. Jednou jsem ale zabloudil na internetové stránky, na nichž byly uvedeny limitní roky narození uchazečů, kteří mohli být připuštěni do programu „Rok na střední škole v USA“. A protože se cena za roční pobyt v Americe téměř shodovala s cenou třítýdenního pobytu na jazykové škole v Německu, neváhal jsem a začal se o program zajímat.

Chci se naučit anglicky, to je můj hlavní cíl a ten jsem také hodlal splnit. Proto jsem se tedy přihlásil do tohoto programu. A proč zrovna do USA, když se přece v mnoha zemích světa mluví anglicky?

Můj podnikavý duch cítil, že Amerika je to správné místo, kam bych měl vyrazit. Zaprvé je to země, do níž normálně nemám možnost jet na dovolenou, ale přitom cena za roční program je identická s ostatními státy například v Evropě. Zadruhé o USA jsem toho mnoho četl a moc jsem se tam chtěl podívat. Mluví se o ní jako o jedné z nejvyspělejších zemí světa a to jsem měl potřebu prozkoumat. Tisíce světoznámých značek, výborné prostředí pro podnikání, novátorské a levné služby pro firmy i jednotlivce, obrovský trh a hi-technologie mě přitahovaly jako magnet. Díky mým zájmům o podnikání a studiu světových publikací na toto téma byla Amerika moje jednoznačná volba.