Papírování, Před odletem

Pokračování přípravy na High School- Finance

Tento článek bude o financích, které se týkají placení pobytu na High School v USA. Jak možná víte z mých předchozích článků, v srpnu vyrážím se Student Agency a CIEE na půlroční pobyt v USA. V minulém článku jsem skončil před vystavením faktury. Při odevzdávání přihlášky mi zálohová faktura nemohla být vystavena, protože se na pobočce nějak pokazila tiskárna. Proto jsme se domluvili na zaslání smlouvy a faktury poštou.

Zálohová faktura nějak nechodila, tak jsem napsal do Student Agency e-mail, na který jsem dostal odpověď ve smyslu, že dopis bude v nejbližších dnech odeslán. Asi po čtyřech dnech mi skutečně obálka dorazila, když jsem ji však otevřel, všiml jsem si nesouhlasící částky. Místo 4125 dolarů za půlroční pobyt bylo naúčtováno 4725 $, tedy částka odpovídající ročnímu pobytu. Spravil to jeden telefonát a dalších pár dní čekání na opravenou fakturu.

Termín zaplacení faktury byl 11.2., a to i na druhé verzi faktury. Stihl jsem to však bez problémů, a protože jsme fakturu platili v eurech, činila záloha na pobyt 1400 eur, při tehdejším kurzu 26 Kč za euro tedy 36400 Kč. V tom je zahrnuta část ceny pobytu, záloha 5000 Kč na skupinovou letenku a SEVIS poplatek 100 $.

Další překážkou v mém putování byl krevní test, který mi chyběl v přihlášce. Zašel jsem tedy ke svému lékaři, ten mi z ruky nabral asi decku krve a poslal ji na testy do laboratoře. To za normálních okolností není nutné, test může udělat i sestra, ale doktor se rozhodl udělat mi rovnou i krevní testy, které jsem již dlouho nepodstoupil. Díky našim poslancům jsem vytáhl 30 korun a pro zjišťení výsledků jsem si měl zavolat asi za týden. To jsem udělal a zjistil jsem tak, že mám krevní skupinu B, faktor RH je pozitivní a podle krevních testů jsem zdravý jak rybka. Napsal jsem výsledky e-mailem do Student Agency, jenže mi bylo odpovězeno, že musím zaslat také kopii lékařského potvrzení o testu. Znovu jsem tedy navštívil starého známého, doktora, pro kopii potvrzení. Naskenovat, připojit přílohu, odeslat e-mail a bylo to za mnou.

Před tím, než zaplatím dodatkovou fakturu, musím napsat další e-mail, ve kterém požádám o uplatnění slevy 1000 Kč na můj pobyt, kterou jsem získal díky mému studentskému kontu G2 od Komerční banky, které jsem si zřídil ve středu. Vyřízení a založení účtu trvalo asi 45 minut. Budu mít embosovanou kartu MasterCard InterCard s možností internetového bankovnictví a všech výběrů z bankomatů zdarma. Při placení v zahraničí se žádně poplatky neplatí, při výběru se platí 100 Kč.

To by bylo prozatím nejnovější info z mé cesty do USA. Have a nice day…