Střední škola, V Americe

Oakland High School

Tento článek se bude týkat mé americké školy, která se jmenuje Oakland High School. Poprvé jsem do budovy školy vstoupil minulé pondělí, kdy jsem se byl zaregistrovat a vybrat si své předměty. Moje host mom Kim šla se mnou a pomohla mi s výběrem. Má high school je typicky americká – je zde pouze jedno patro, několik budov, rozsáhlé parkoviště a hřiště. Ke škole patří také bazén, stadion pro americký fotbal, velká tělocvična a posilovna. Na mé škole jsou dva povinné předměty – English a US History. Vybral jsem si tedy AP English 3 a US History Honors. Dále jsem se přihlásil na World Geography, AP Statistics, Economics, IB French (škola je plně certifikovaná jako IB škola) a Wellnes wrestling. Ne, nedal jsem se na wrestling, tento předmět jsem si vybral, protože do této třídy chodí také několik fotbalistů (včetně mě), kteří nedělají wrestling, nýbrž pouze posilují ve školná posilovně společně s basketbalisty, fotbalisty a baseballisty.

V pondělí jsem si pouze vybral předměty, další návštěva školy však následovala hned v úterý. Na úterní večer totiž bylo naplánováno Orientation pro nové studenty. Po krátkém úvodu ve třídě – přísaha s americkou vlajkou, televizní projev ředitele školy (v každé třídě je nainstalována televize s programem, na kterém má každé ráno ředitel školy projev s denními oznámeními) a rozdání shedules. Můj schedule ještě nebyl hotov, protože jsem se zaregistroval pouze den předem. Po tomto krátkém programu měli všichni možnost navštívit své učitele. Každý učitel má svoji třídu, jež je zároveň jeho kabinetem. Učitel tedy nikam nechodí, studenti chodí za učiteli. Navštívili jsme tedy učitele, které jsme znali (můj schedule nebyl hotov, takže jsem nevěděl, kdo všechno mě bude učit). První školní den byl v pátek, byl to však pouze uvítací a seznamovací den. Ráno jsem si zašel pro svůj schedule do hlavní budovy a hned jsem vyrazil hledat moji první učebnu.

Začíná se v 8:10, poslední hodina končí v 15:10. Rozvrh je udělán tak, že každý den mám první hodinu (pro mě angličtina) a pak se střídá 2,4,6 (pro mě zeměpis, francouzština a statistika) a 3,5,7 (US historie, ekonomika, wrestling). Takto se neustále střídají dny. Přestávky na oběd(35 min.) jsou tři – ve dnech se sudými předměty mám první oběd, ve dnech s lichými předměty mám druhý oběd. Obědy probíhají tak, že ve škole jsou asi tři jídelny s pulty, kde si každý vybere co chce (saláty, hranolky, hamburgery, pizza, steaky, kuřecí maso…) a na konci pultu to zaplatí. Oběd mě stojí obyčejně kolem tří dolarů. Oběd je zatím jediná věc, kterou si platím sám, všechno ostatní mi platí rodina, i když se stále snažím platit si to sám.

Hned po pár dnech jsem zjistil, že AP English 3 je pro mě trochu moc :-D. Psali jsme test z gramatiky, kde jsem ani nerozuměl otázkám, natož abych věděl odpověď. Po dvou dnech jsem si to tedy změnil na Standart English 3, a to už je v pohodě. Předmět si změníte velmi jednoduše – zajdete do Guidance office, vyčkáte si frontu a pak se domluvíte s Vaším Counselorem, ten Vám předmět změní. V této třídě je se mnou i jeden německý exchange student, takže doporučuji tuto úroveň angličtina, pro echxange studenta je to akorát.

Ostatní předměty jsou celkem v pohodě. Na tomto systému je skvělé to, že si vyberete to, co Vás baví a ve třídě jsou s Vámi jen ti, kteří si tento předmět vybrali proto, že je to baví. Nikdo Vás nebrzdí a každý spolupracuje. Jinak v každé třídě je pět počítačů, většinou dataprojektor, někde interaktivní tabule, televize, dvd přehrávač atd. Učitel má hodinu vždy připravenou, rozdává nám dokumenty k učivu, ukazuje různé mapy na plátně atp. Zatím mi škola vyhovuje mnohem víc než ta česká.

Jinak v pátek je první fotbalový zápas, každý o tom mluví, prý by mělo přijít až 12 000 lidí, tak jsem na to zvědavý. Určitě se půjdu taky podívat, tak se těšte na fotky. A pár fotek ze školy a z domu mé host family je v mém fotoalbu.