V Americe

Na co nezapomenout a co si nebrat

V tomhle článku bych se chtěla trochu víc věnovat tomu co si rozhodně nezapomenout zabalit a taky na co se připravit. Co vás čeká a nemine. Já jsem balila na poslední chvíli, a to doslovně. Půl hodiny před odjezdem na letiště jsem stále přehazovala věci z hromady “s sebou” na hromadu “sbohem milované věci pro vás v taškách místo není.” A tak, když jsem přijela, ihned jsem začala počítat ztráty. Některé věci jsem vyřadila na některé úplně zapomněla…

Oblečení- Pokud se vám nehnusí nakupovat v takzvaných Thrift Store, vezměte si jen nějaké oblíbené kousky a místo v taškách nechte pro více nenahraditelné věci. Oblečení se tu dá doopravdy nakoupit velmi levně, ať už používané které je většinou velmi levné, zachovalé a čisté. Nebo ve slevách které tu mají každou chvíli. Takže pokud nebudete na Aljašce daleko od veškeré civilizace s vodou rozpuštěnou ze sněhu, doopravdy si nemyslím, že musíte do tašek vyprázdnit celou skříň – což jsem já skoro udělala. Ovšem pokud jste zimomřivci, přibalte si šály. Já jsem při rozřazovacích testech první den mrzla ač venku bylo vedro. Klimatizace dělá své a tak je to občas docela nepříjemné.

Zjistěte si, jestli vaše škola nemá nějaký dress code, vyhnete se tak problémům kvůli moc velkému výstřihu nebo třeba stylové díře na kalhotách. A taky jaké tam budete mít počasí. Nemyslete si, že jižní Kalifornie vždycky znamená jen sluníčko po celý rok. My měli dokonce i sníh a zimu, takže lepší se informovat. Já jsem zimní bundu přihodila navrch celé hromady (dlouho jsem tomu, že bude i zima nechtěla věřit) a tahla jí do letadla jako příruční zavazadlo, do tašek by se nevešla ani náhodou. Prát v pračkách a sušičkách na čtvrťáky je děsná psina. Každý by to měl v rámci americké zkušenosti zažít.

Jídlo- Moc nepočítejte s tím, že byste tu sehnali něco českého. Pokud se tedy nedokážete obejít bez horalek, polomáčenek nebo třeba bonparů tak je rozhodně nezapomeňte přibalit. Budou se sice ptát jestli nevezete nějaké jídlo ale to se dá v klidu zatajit. Pokud nechcete nic pašovat podívejte se na seznam toho co je možno převážet, je možné ho najít někde na internetu. Jinak se také připravte na to, že jídlo se nebude podobat tomu našemu ani za mák. Tedy alespoň pokud se jako já nepříliš stravujete smaženým. Já jím pořád v jídelně, takže to taky může být jiné. Náš jídelní personál je v podstatě celý Mexický, kdo by se byl v jižní Kalifornii divil. To znamená, že mexické jídlo máme poměrně často. Ale je to dobré, po prvních pár týdnech kdy jsem se občas nachytala na podivné chutě už dokážu odhadnout a jíst se dá v pohodě. Pokud ne, vždycky máme i zeleninový bar a pečivo. S nějakou Šumavou se rozlučte, toustový chléb je v podstatě jediný, co tu znají. Na snídani je kladen velký zřetel, svačiny se tu nevedou, oběd a pak večeře. Většina lidí co znám pije odtučněné mléko, to tady má takovou šedivou barvu (vypadá to jak ušpiněná voda) a většinou taky chutná trochu jako oříšky, já ho pít schopná nejsem, radši si dopřeju o nějaké to procento víc tuku. Většina lidí taky pije všechno s ledem nebo naprosto studený. Pokud si v restauraci objednáte vodu, přinesou vám sklenici s vodou a ledem a budou jí průběžně doplňovat. Nic za to neplatíte, voda je zdarma. Ovšem nezapomeňte dát spropitné. Číšníci jsou často naštvaní obsluhovat teenagery, protože dávají mizerné spropitné, tak hleďme vylepšit reputaci.

Elektronika- Připravte se na to, že většina úkolů bude muset být “typed.” Tedy pokud se jako já vydáte do Ameriky bez laptopu za chvíli to budete proklínat. Já trávila v knihovně většinu mého času. Navíc tady většinou mají apply. Já jsem člověk který apply naprosto nenávidí a měla jsem doopravdy problém si na ně zvyknout. Teď už mi nevadí ale na normální počítač to nemá. Tady se ovšem setkáte povětšinou s opačným názorem. No, jednoduše pokud máte vlastní laptop rozhodně ho nezapomeňte. Pokud laptop nemáte a budete potřebovat rozhodně bych nechala koupi až do Ameriky. K tomu mám několik pádných důvodů. Můžete tu poměrně levně sehnat laptop na ebay nebo ve slevách. Můj na kterém teďka píši tuhle zprávu mě stál $439. Byla to vánoční sleva v obchodě který se jmenuje Bestbuy a doopravdy to nejlepší nákup byl. Za 8000 Kč jsem dostala nainstalované windows vista (radši bych xp ale co se dá dělat), 120 Gb paměti, DVD vypalovačka apod. nejsem člověk který by tomu nějak extra rozuměl. Nevím moc jak se pohybují ceny jiné elektroniky. Pokud něco potřebujete sledujte slevy, jsou obrovské. Den poté co jsem můj noťas koupila ho zdražili na $680. Určitě není dobré zapomenout nebo nechtít digitální foťák. Já jsem ho nikdy nechtěla, až těsně před odjezdem jsem na to přistoupila. Tady se přeci jen mé vyvolávací vášni věnovat moc nemám jak. A další věc je ohledně mobilních telefonů. Ujistěte se, že váš telefon má ty správné frekvence. Můj neměl, a tak tu mám jeden mrtvý telefon který nefunguje a koupila jsem si jiný, který ovšem není odblokovaný, to ještě musím zařídit než se vydám zpět do té naší školní divočiny.

Zatím tyto tři, příště zase nějaké další rady.