V Americe

Let a školení v NYC

Tak konečně jsem si našel čas napsat článek o školení v New Yorku. Den mého odjzedu byl naplánován na pondělí 28.7., takže v neděli jsem si dobalil všechny poslední věci, abychom ráno mohli jen vyrazit na letiště. Z domu jsme vyjeli o půl sedmé, sraz na letišti v Praze byl totiž již v 8:00. Dorazili jsme včas, vyzvedli jsme si informace a letenku od paní ze Student Agency a po asi půlhodině čekání jsme mohli jít odbavit si zavazadla.

Po odbavení následovala další hodina čekání, po které si paní z SA zkontrolovala, že jsou všichni zde. Pak nastala těžká část, loučení. No nějak jsme to zvládli, prošel jsem přes kontrolu a od té chvíle jsem už byl sám, bez své rodiny. Po další hodině čekání jsem prošel přes security check a mohl jsem vstoupit do letadla. Devítihodinová cesta utekla celkem rychle, myslel jsem, že to bude horší. Během letu roznesli letušky asi tři jídla a pití bylo k dispozici po celou dobu. Přibližně ve 13:50 letadlo ČSA úspešně přistálo na letišti JFK. Poprvé jsem vstoupil na americkou půdu a s celou skupinou asi dvaceti lidí z ČR a SR jsme se vydali k imigrační kontrole. Ta proběhla bez problémů, jen sejmutí otisků, fotka a pár otázek. Poté jsme se vydali k zavazadlovému pásu, kde jsme si vyzvedli kufry. Když každému přijel ten jeho, mohli jsme se vydat ven z letiště. Tam na nás čekali dva zástupci CIEE, kteří nás dovedli k připravenému autobusu, jenž nás dovezl do hotelu Sheraton Newark.

Tento hotel je celkem luxusní, jako první jsme vešli do sálu, kde na nás čekali další zástupci z CIEE, aby nás přivítali a vzali nám pasy a letenky, abychom je neztratili. Dali je do obálek s našimi jmény. Potom jsme šli za další paní z CIEE, které jsme nahlásili s kým kdo chce být na pokoji. Byl jsem s Peťom a ještě s jedním klukem z Brna. Přišli jsme na pokoj a čekalo nás jedno malé překvapení. Postele, televize, výhled, to všechno bylo super, ale třetí postel byla jen menší přistýlka. No nic jsme s tím nemohli dělat, museli jsme se na ní vystřídat. Po poslaných e-mailech domů (mimochodem, internet na hotelu se platí, poplatek je 10 dolarů za každých 24 hodin, ale my jsme to neplatili, protože to po nás nakonec nikdo nechtěl, připsalo se to na účet za pobyt) jsme šli vyzkoušet hotelový bazén. Vedle bazénu je i vířivka a posilovna. Večer jsme usnuli asi v 9 pm., časový posun byl veliký.

Druhý den jsme měli celý volný až do 6:30 pm., kdy byla v plánu večeře se všemi studenty. Těch do Sheratonu ten den dorazilo asi 120, převážně z Německa.  Celý den jsme se jen tak povalovali, plavali, posilovali, jedli, spali a koukali na televizi. Po společné večeři se všichni ubrali na pokoje. Další den ráno bylo konečně něco na programu. V 9:30 am. byl sraz ve velkém sále ve třetím patře, kde jsme zhlédli prezentaci o programových pravidlech. Následovala ještě jedna o sexuálním harašení nebo co. Pak jsme se rozdělili do skupinek podle barev na kartičce, kterou nám přidělili společně s tričkem při prvním přivítání. Ve skupinkách jsme se pak představovali, hráli ruzné hry a tak. Po asi hodině práce ve skupinkách nastala nejlepší část celého Orientation, prohlídka New Yorku. Po necelé hodince cesty jsme dorazili na Manhattan. První zastávka byla v Central Parku, kde jsme se prošli k jezeru a k nějakému monumentu, nevím ani co to bylo, a pak jsme šli zpátky do autobusu. Naše cesta vedla na pobřeží, kde jsme nasedli do lodě, která nás vezla na vyhlídkovou jízdu k Soše Svobody. Vyfotili jsme si ji a jeli jsme zpět. Následovala totiž cesta do Rockefellerova centra.

Rockefellerovo centrum je komplex 19 budov, ve kterých najdete obchody, galerie, vyhlídku a podobně. Po prohlídce a průchodem pod rentgenovou bránou nás rychlovýtah dovezl do nejvyššího patra, odkud byl krásný výhled na celý Manhattan. Ještě před odjezdem na Times Square jsme si prošli malý onchod se suvenýry z Top Of The Rock, jak se přezdívá budově s vyhlídkou. Na Times Square nás čekalo milé překvapení. Na první pohled nenápadné dveře skrývali nádhernou velikou restauraci s barem a pódiem, na kterém hrála nejprve tříčlenná, později čtyřčlenná pěvecká skupina. Jedna ze zpěvaček totiž dorazila později. K jídlu byly grilované kuřecí stehýnka, pizza, zapákané párečky atd. Během večera se na pódiu vystřídali skoro všichni exchange studenti, tancovali jsme s kapelou a zpívali. Po večeři jsme se ještě zastavili v obchodě se suvenýry, kde jsme si nakoupili trička, trenky, hrnky, zapalovače, všechno samozřejmě s logem I love NY. Po malém nákupu nás autobus odvezl zpět do Sheratonu, kde ještě následovala schůzka před odletem do host families. Mluvilo se o důležitých informacích k odletu, lidé z CIEE nám předali letenky atd.

Poslední den školení v New Yorku se ani nedá nazvat dnem v New Yorku. Studenti, kteří odjížděli ten den (tzn. všichni kromě Němců, ti ještě jeli do Six Flags), byli rozděleni do několika odletových skupin. První z nich opouštěla hotel již ve 3:30 am., poslední snad ve 12:00 am. Já jsem odjížděl v 8:30. Na letiště to bylo jen asi deset minut. Na letišti jsme odbavili svá zavazadla a pak dvě hodiny čekali. Poté jsme vešli do odletové haly a tam jsme čekali další půlhodinu, než jsme nastoupili do letadla. Do Chicaga jsem letěl s jednou holkou ze Slovenska, z Chicaga do Nahvillu již sám. Let proběhl bez problémů, na přestup v Chicagu jsem měl sice jen 40 minut, ale stihl jsem to v pohodě. I když to letiště v Chicagu je obrovské. Šel jsem z brány H16 do G4 na stejném terminálu a trvalo mi to dvacet minut! Ale dalo se to. V Nashvillu na mě již čekala host family, ale o tom už zase někdy jindy. Brzo taky uploadnu fotky a nějaké videa, dám pak vědět do komentářů.

Článek o školení z minulého roku.