Angličtina, Kurz angličtiny

Je britská a americká angličtina stejná?

Asi si říkáte, že je jedno, jakou angličtinou mluvíte. Hlavně když se budete schopni domluvit na všem podstatném. Angličtina má velké množství různých dialektů, protože každý se rozvíjel na jiném kontinentu. Ano, Američané, Britové i Australani mluví všichni anglicky, ale jejich výslovnosti a akcenty jsou hodně rozdílné.

Na českých školách se většinou žáci učí britskou angličtinu, protože jsme Evropani a Anglie je nám blíž. Ale ruku na srdce, americká angličtina nás obklopuje mnohem více. Ať už v podobě Hollywoodských filmových trháků nebo třeba muziky. A tak vám dnes přinášíme stručný výpis nejvýraznějších rozdílů mezi těmito dvěma verzemi.

Výslovnost

Velmi patrný rozdíl mezi britskou a americkou angličtinou je výslovnost. Když uslyšíte mluvit Angličana, nebo Američana, většinou po několika větách poznáte, odkud pochází.

Například hlásku /r/ na konci slova Angličané naprosto vypouští, zatímco Američané ji vyslovují velmi zřetelně. Zkuste si říct následující slova a vyzkoušejte si tyto dvě výslovnosti: car, over, brother, bird. Slyšíte ten rozdíl?

Další odlišnou výslovnost má hláska /t/. Tu Angličané vyslovují klasicky jako t, zatímco v Americe se vyslovuje spíše jako d. Na následujících slovech můžete porovnat rozdíl ve výslovnosti: city, British, bottle, thirty.

A co třeba hláska /o/. Jistě znáte často používanou větu Oh my god!. Američan ve slově god hlásku /o/ protáhne a dodá ji důraz. V Británii se říká prostě jen jednoduché god. Zkuste porovnat rozdíl u následujících slov: god, bottle, concert.

Jako poslední uvedu hlásku /a/. Ta se v Anglii vyslovuje jako dlouhé á, zatímco v USA spíše jako dlouhé é. Příkladem uvedu tyto slova: dance, can´t, laugh.

Tak co myslíte? Opravdu to zní jinak, když se na tyto odchylky zaměříte.

Slovní zásoba

I ve slovní zásobě můžeme najít velké odlišnosti. Zejména proto, že je hodně slov, která se používají pouze v jedné variantě angličtiny a v druhé vůbec. Jiná slova se používají v obou verzích angličtiny, ale mají úplně jiný význam. Podívejte se na malou ukázku těchto slov, kterou najdete pod textem. Ve skutečnosti je jich mnohem více! Pokud vás ale toto téma opravdu zajímá, určitě si dohledejte další slovíčka, protože v praxi se vám to bude jistě hodit.

difference

Najednou se tyto dvě angličtiny nezdají tak stejné, že? Zajímají vás další odlišnosti, které se týkají pravopisu a gramatiky? Pak nepropásněte příští článek.