Před odletem, V Americe

Jak na stipendium v USA?

V mém dnešním článku jsem se rozhodla navázat už na předešlé články Lii, která o stejném tématu již napsala několik vlastních článků (viz zde). Po náhodném nalezení fóra těchto stránek a plném prostudování rubriky Jak získat stipendium? a vyhledáním ještě několika informací jsem se rozhodla následovat Liu a pokusit se napodobit její úspěch. Tento článek je tedy zaměřen na prvotní kroky v postupu k možnému stipendiu na jedné z internátních škol ve světě nebo v USA a je čistě informativní. V této sérii budu pokračovat v dalších krocích a v jiné, následující sérii, se chystám popsat své osobní zkušenosti a své zážitky.

Na internetu je několik rozsáhlých databází všech tzv. boarding schools v USA ale i jiných zemích. Boarding school znamená, že ve škole prakticky bydlíte, protože je internátní a celý areál školy většinou mívá i několik kilometrů čtverečních.

Peterson’s: V této databázi se můžete přihlásit a ukládat si vybrané školy, které vyhledáváte podle země a toho, zda jsou jen dívčí, chlapecké nebo společné. Stačí jít v záložce na program K-12, kde už máte linky na různé mezinárodní školy i na vyhledávání škol. Téměř u každé školy je obsáhlý popis (chybí jen u některých škol mimo USA), kolik se platí školné, jaká je možnost stipendia, něco o škole, kontakt i rovnou odkaz na stažení přihlášky a mnohé další.

Boarding School Review: Tahle databáze je úžasná především v tom, že má mnoho různých žebříčků škol! Například si můžete vyhledat které školy mají největší podíl mezinárodních studentů, které nabízejí největší finanční pomoc, můžete i vyhledat které školy nabízejí vámi požadovaný klub nebo sport. Jednoduše jsou tady velmi obsáhlé možnosti vyhledávání, ale méně informací než u předešlé databáze, zato jsou ale všechny informace srovnávány s průměrem na všech boarding schools. Kvůli žebříčkům rozhodně doporučuji! Navíc také obsahuje komentáře studentů, které školu již studují nebo studovali.

Boarding Schools in the USA: S touto databází bohužel nemám téměř žádné zkušenosti. Vyhledávání má přiměřené a velmi dobře se na ní orientujete kvůli přehlednosti a jednoduchosti. Určitě pomůže pracovat se všemi databázemi na vzájemné porovnání.

V těchto databázích stačí vyhledat soukromé internátní školy v USA, ale můžete i po celém světě. Já například posílala e-maily mimo USA do Japonska, Řecka, Kanady, Velké Británie, Itálie, JAR, Indii aj. ale školy mimo USA bohužel nemají takové prostředky, aby vám mohli poskytnout plné stipendium.

Musíte si také dát pozor na to, jestli stipendia poskytují zahraničním studentům! Často školy na svých stránkách napíšou jen, že poskytují stipendium, už ale nenapíší, zda je i pro mezinárodní studenty. Některé americké školy poskytují finanční pomoc jen občanům USA.

Můžete si udělat jednoduchou tabulku. Já si ji třeba udělala a rozdělila na školy, do kterých jsem se zamilovala, školy, kam bych se chtěla dostat a ostatní školy. Ke každé jsem si napsala název, kontaktní e-mail na osobu, která vyřizuje přihlášky, místo, kde se nacházejí a odkaz na jejich stránku. Ty obzvláště vybrané jsem si uložila v Peterson’s do oblíbených, abych k nim měla snadný přístup.

Nejprve jsem procházela stránky všech škol, později jsem se vždy proklikala jen na kontaktní e-mail a ještě později jsem stránky už ani neotevírala a jen kopírovala kontakty z údajů v databázi a zařazovala je mimo tabulku. Bylo to hlavně z důvodu, že třeba jen škol v USA je 300! A zebere vám vážně hodně času zkolektovat si alespoň kontaktní e-maily.

Doporučuji si také uvědomit to, že většina škol má uzávěrku přihlášek během prosince až února. Většina jich ale přijímá přihlášky i později, ale finanční pomoc pro pozdější přihlášené je nejistá. Doporučuji se rozhodně hlásit co nejdříve, máte pak největší šanci na úspěch.

Pokud jste již shromáždili e-maily na školy, kam byste se chtěli dostat, nezbývá nic jiného než jim napsat. V úvodním e-mailu se představte, napiště kolik vám je let, jakou školu a v jakém ročníku (nezapomeňte ho převést na americké ročníky!) studujete. Nezapomeňte rozepsat vaše zkušenosti s angličtinou popřípadě se studiem v nějaké jiné zemi. Připojte i pár vět o svých výsledcích ve škole, které klidně můžete nadhodnotit, školy si je ověřovat okamžitě nebudou. Napište i o tom, co vás baví, co děláte mimo školu a jednoduše proč jste přesně ten nejvhodnější kandidát na jejich školu. Na závěr připojte, že byste nebyli schopni zaplatit plné školné a jestli je možnost, že by vám škola něco (a nebo všechno, pokud máte odvahu) zaplatila a jaké jsou podmínky tohoto stipendia.

Teď už stačí jen čekat na odpovědi. Žádný strach, odpovědi přijdou maximálně do tří dnů ne jako korespondence s českými školami popípadě úřady, která se protáhne i na měsíc. Některé školy odepíší, že stipendia zahraničním studentům neposkytují, jiné vás okamžitě navedou do sekce Admission na svých webových stránkách, ať vyplníte přihlášku, zašlete ji a oni uvidí. Na to si ale dejte pozor, protože za každou odeslanou přihlášku budete muset zaplatit od 50 do 100 dolarů za její vyřízení.

Proto je nejlepší podívat se na stránky škol, které vám odpověděly kladně, a zhodnotit zda je ta škola přesně to, co hledáte. Mohlo by vás totiž překvapit, že je škola náboženská nebo poskytuje nějaký speciální program výuky. Až vyberete školy, které vás skutečně zaujaly, stáhněte si jejich přihlášky a udržujte se školou e-mailovou korespondenci. Možná vás překvapí, že přihlášky mají až 20 stran a žádost o stipendium dalších 10. Vám nicméně nezbývá, než to všechno vyplnit.

V příštím článku se zaměřím právě na to, jak správně vyplnit přihlášky, jaké otázky vás můžou čekat, co vše je třeba udělat a na co všechno se musíte připravit před kompletním odesláním přihlášky.