Střední škola

FAQ – Jak na stipendium v USA?

Zatím mi přišlo na e-mail a dokonce i na ICQ poměrně dost dotazů ohledně toho, jak jsem dostala stipendium na internátní soukromé škole v USA. Snažila jsem se všechny upřímně zodpovědět, ale hodně z nich se začalo opakovat, takže jsem myslela, že bych je mohla zodpovědět zde. Pokud by i pak byly nějaké další dotazy, určitě se je budu snažit zodpovědět i tak.

Jak ses dostala k tomu, že ti nabídli stipendium školy v USA?
Byla jsem vždy dost informovaná, co se týče studia na mezinárodních školách v České republice. A pak jsem jednou narazila na fórum, kde Lia psala, že získala stipendium na soukromé střední škole v USA. Zeptala jsem se na pár naprosto základních věcí, dost si o tom zjistila na internetu a pak jsem začala s přihlašovacím procesem.

Co jsi musela udělat, aby ti ty školy dali stipendium?
Předně jsem si vyhledala v databázi středních soukromých škol v USA ty, které mě zaujaly, což byly pro první e-mail vlastně všechny, které přijímaly mezinárodní studenty. Těm jsem odeslala e-mail, kde jsem se představila, napsala co mě zajímá, jaké mám výsledky ve škole a že mě jejich škola zaujala, že bych u nich ráda studovala, pokud mi mohou nabídnout stipendium. Většina těch škol má program financial aid, který se vám snaží dát tolik financí, abyste byli schopni zbytek doplatit.
Následně mi spousta škol odpovědělo, že mezinárodním studentům neposkytují žádnou finanční pomoc, že se hlasím po termínu přihlášek (hlásila jsem se asi tak 2 měsíce po konečném termínu), ale jinak že mají zájem a nebo že je vše v pořádku a že mi posílají přihlášku. Škol, co řeklo jednoznačně ano, bylo asi 15. Já je pak probírala a úplně nakonec vyplnila 3 přihlášky a odeslala. Všechny tři školy mě přijali a nabídli mi stipendium ve výši, která by mi umožnila tam studovat.

Jaké všechny dokumenty jsi na školy zasílala?
Tak především přihlášku. Ta má několik stran a většinou se ptají na osobní údaje + informace o rodině + informace o škole. Pak je součástí několik doporučení (2-5) na učitele (a ředitele/zástupce ředitele), které musejí být vyplněny v angličtině. Dále ještě krátký dotazník pro vás, tak 1-2 A4 otázek, kde mají být ale jen krátké odpovědi, pár vět, a dotazník pro rodiče. A nakonec esej (rozsah asi 1 A4). Témata eseje se dost liší, někdo chce vědět, proč chcete studovat na jejich škole, někdo, jaký byl váš nejlepší den v životě. Takže i forma eseje se liší.
Pak jsem posílala přeložené vysvědčení. Nemusí být ověřené (mé nebylo ani podepsané). Jen jsem oskenovala originál a přeložila ho. Pak jsem posílala nějaké certifikáty angličtiny (školy často vyžadují TOEFL, který jsem ale neměla), mé výstupní hodnocení (originál + překlad), hodnocení ročníkové práce (originál + překlad) a prohlášení o našich financích (příjmy, výpisy z účtů, atd.).

Kolik tedy nakonec budeš platit? Kolik to celé vlastně stojí?
Dopředu zásadně nejde počítat s nějakou sumou. Vše záleží na uděleném stipendiu. Školné se pohybuje asi tak v rozmezí 25.000 – 40.000 dolarů a jsou v něm zahrnuty výdaje na ubytování a jídlo. Hlásila jsem se pouze na boarding školy, tedy na internátní. V některých případech všichni stduenti bydlí na kolejích u školy a škola je tak vlastně malým studentským městečkem, v jiných je škola blízko nějakých menších měst a někteří studenti tam i dojíždějí.
K tomu, co musím připlatit na školném, se ještě připočítávají výdaje na knihy a učebnice (částka se velmi liší, je v rozemzí tak 400 – 1.000 dolarů), pojištění (to je nutností, pojistí vás klidně i škola, částka se liší podle vybraného druhu pojištění), kapesné a pokud budu chtít nebo budu muset mít program ESL pro studenty, jejichž rodným jazykem není angličtina, pak ještě asi dalších 3.000 dolarů za tento program, můžete ale v rámci stipndia zažádat i o slevu na placení ESL programu. Také se dá připočítat i administrativní poplatek za přihlášku, některé školy ho mohou odpustit, je dobré se předem zeptat, většinou to je 40 – 100 dolarů. A pak samozřejmě cena letenky.

Co jiné země, než USA?
Bohužel velmi nepravděpodobné. Školy, které jsou schopné poskytnout studentům stipendium, musejí mít nějaký program na bázi financial aid. I školy v USA ne vždy poskytují finanční pomoc mezinárodním studentům a v Kanadě ji poskytují jen občanům.
Obeslala jsem dalších asi 120 škol v Evropě. Švýcarsko, Německo, Itálie, Řecko, Švédsko, Anglie… V Evropě ale není žádná tradice programu financial aid, takže buď školy vůbec stipendia neposkytují nebo jen ve velmi malém množství (asi do 10% výše školného) a pokud vyšší, tak jedině pro občany.
Možnosti studia v České republice jsem shrnula v článku zde.

Čím jsi školy tak zaujala, že se rozhodli dát ti tak vysoké stipendium?
To je těžké říci. Zaujmout je můžete jako dobrý atlet, sportovec nebo umělec. Téměř každá škola si cení studentů, kteří je reprezentují v těchto oblastech. Určitě se hodí na to upozornit, poslat třeba nějaké diplomy a jiná ocenění. I školy se na ocenění dost ptají už v přihláškách. Zaujmout je můžete i akademickým prospěchem, i když myslím, že ten rozhodně není to nejdůležitější. Především našemu systému moc neporozumí a navíc stejně nevědí, na jaké úrovni jste, pokud neposíláte výsledky z amerických srovnávacích testů SAT. Je dobré mít zájem o různé věci, věnovat se něčemu po škole, být něčím originální a zvláštní. Některé školy si sestavují ročník podle zájmů studentů, je tedy dobré být všeobecně zaměřen, pokud je někdo dobrý sportovec a navíc hraje na klavír, je to asi úplně nejlepší, co školy zaujme.
Ale obecně se to skutečně říct nedá.

Jakou máš úroveň angličtiny? S jakou nejnižší úrovní školy studenta přijmou?
Většina škol žádá výsledky TOEFLu, které by měly prokázat vaši úroveň. Já TOEFL nemám, ale má úroveň je přibližně B2 neboli upper-intermediate, určitě mám v některých oblastech mezery, ale pro školy je důležité, abych se dokázala vyjádřit. Absolvovala jsem i interview po telefonu, jedno bylo spíš jako přátelské povídání, ale druhé byl skutečný pohovor, mluvili na mě rychle, pokládali různé otázky i třeba jaké největší rozhodnutí, jsem kdy učinila apod. Rozhodně je důležité umět se vyjádřit a je jedno, že tam jsou třeba chyby v gramatice, moc dobře ze zkušeností vědí, že angličtina se v tom prostředí pak učí rychle skoro sama. Takže myslím, že žádná nejnižší úroveň tak úplně není, ale kdybych to skutečně měla určit, myslím, že tak mírně/středně pokročilý s tím, že by třeba dotyčný byl zařazen do ESL.

Kde budeš bydlet? Co jídlo? Aneb ostatní věci mimo školu.
Bydlet budu přímo u školy v single-sex (dívčí a chlapecké) dormu, což se dá trochu přeložit jako internát nebo koleje. Většinou jsou dormy malé (můj má jen 10 studentů), je tam kuchyňka a nějaké větší společné prostory s teleizí, DVD přehrávačem, krbem atp. Pokoje jsou na školách různé, někde se bydlí po dvou (nebo i po třech), koupelny mohou být na celý dorm, ale i samostatné. Já bydlím v pokoji sama a koupelnu mám spojenou jako buňku s vedlejším pokojem, takže mám vlastní pokoj a na koupelnu jsme dvě. Pokoje jsou částečně vybavené, je tam postel, stůl a skříň. Pak záleží škola od školy na dalším vybavení, dost toho si můžu přivézt sama, většinou jsou povoleny i malé ledničky.
Jídlo mám zajištěné ve školní menze. Je v ceně školného. Počítá se do toho snídaně, oběd a večeře o všedních dnech a brunch (něco mezi snídaní a obědem) a večeře o víkendech. Svačiny se vyzvedávají u snídaně/oběda/večeře, protože je asto tvoří dezerty a ovoce nabízené k jídlu. Já mám jídlo formou bufetu a švédských stolů s mnoha možnostmi, co si vzít.
Přes týden jsem pořád v campusu (areál školy), ale jelikož můj campus má rozlohu 5km čtverečních, tak můžu i někam na kole nebo tak. O víkendech se pořádají různé zájezdy do nejbližších měst, příležitostně i do velkých měst na koncert, výstavu nebo divadlo. Moje škola ale často zve různé umělce přímo do campusu i v průběhu týdne. Pořádají se taky různá sportovní utkání a zápasy.

Je to něco jako program “Rok na střední škole v USA”?
Ne. Především proto, že já komunikuji přímo se školou a nic nejde přes agenturu, které také nic neplatím. Jinak tento program většinou umisťuje studenty do veřejných škol a do rodin. Já jedu na soukromou školu (kde je jen 130 studentů) a bydlím v internátu.
Také se pravděpodobně další rok na školu vrátím, pokud mi opět nabídne stipendium.

Jaký je vzdělávací systém v USA? Jak probíhá výuka? Co maturita?
Tyto otázky byly asi úplně nejčastější, chci na ně tedy odpovědět v následujícím článku s názvem Vzdělávací systém v USA.

Doufám, že tento příspěvek pomohl a objasnil nějaké nesrovnalosti. Ráda odpovím i na jiné otázky, Lia může odpovědět už i na praktické otázky, protože už rok na soukromé škole v USA studuje.