Zatím mi přišlo na e-mail a dokonce i na ICQ poměrně dost dotazů ohledně toho, jak jsem dostala stipendium na internátní soukromé škole v USA. Snažila jsem se všechny upřímně zodpovědět, ale hodně z nich se začalo opakovat, takže jsem myslela, že bych je mohla zodpovědět zde. Pokud by i pak byly nějaké další dotazy, určitě se je budu snažit zodpovědět i tak.
Jak ses dostala k tomu, že ti nabídli stipendium školy v USA?
Byla jsem vždy dost informovaná, co se týče studia na mezinárodních školách v České republice. A pak jsem jednou narazila na fórum, kde Lia psala, že získala stipendium na soukromé střední škole v USA. Zeptala jsem se na pár naprosto základních věcí, dost si o tom zjistila na internetu a pak jsem začala s přihlašovacím procesem.
Co jsi musela udělat, aby ti ty školy dali stipendium?
Předně jsem si vyhledala v databázi středních soukromých škol v USA ty, které mě zaujaly, což byly pro první e-mail vlastně všechny, které přijímaly mezinárodní studenty. Těm jsem odeslala e-mail, kde jsem se představila, napsala co mě zajímá, jaké mám výsledky ve škole a že mě jejich škola zaujala, že bych u nich ráda studovala, pokud mi mohou nabídnout stipendium. Většina těch škol má program financial aid, který se vám snaží dát tolik financí, abyste byli schopni zbytek doplatit.
Následně mi spousta škol odpovědělo, že mezinárodním studentům neposkytují žádnou finanční pomoc, že se hlasím po termínu přihlášek (hlásila jsem se asi tak 2 měsíce po konečném termínu), ale jinak že mají zájem a nebo že je vše v pořádku a že mi posílají přihlášku. Škol, co řeklo jednoznačně ano, bylo asi 15. Já je pak probírala a úplně nakonec vyplnila 3 přihlášky a odeslala. Všechny tři školy mě přijali a nabídli mi stipendium ve výši, která by mi umožnila tam studovat.
Jaké všechny dokumenty jsi na školy zasílala?
Tak především přihlášku. Ta má několik stran a většinou se ptají na osobní údaje + informace o rodině + informace o škole. Pak je součástí několik doporučení (2-5) na učitele (a ředitele/zástupce ředitele), které musejí být vyplněny v angličtině. Dále ještě krátký dotazník pro vás, tak 1-2 A4 otázek, kde mají být ale jen krátké odpovědi, pár vět, a dotazník pro rodiče. A nakonec esej (rozsah asi 1 A4). Témata eseje se dost liší, někdo chce vědět, proč chcete studovat na jejich škole, někdo, jaký byl váš nejlepší den v životě. Takže i forma eseje se liší.
Pak jsem posílala přeložené vysvědčení. Nemusí být ověřené (mé nebylo ani podepsané). Jen jsem oskenovala originál a přeložila ho. Pak jsem posílala nějaké certifikáty angličtiny (školy často vyžadují TOEFL, který jsem ale neměla), mé výstupní hodnocení (originál + překlad), hodnocení ročníkové práce (originál + překlad) a prohlášení o našich financích (příjmy, výpisy z účtů, atd.).
Kolik tedy nakonec budeš platit? Kolik to celé vlastně stojí?
Dopředu zásadně nejde počítat s nějakou sumou. Vše záleží na uděleném stipendiu. Školné se pohybuje asi tak v rozmezí 25.000 – 40.000 dolarů a jsou v něm zahrnuty výdaje na ubytování a jídlo. Hlásila jsem se pouze na boarding školy, tedy na internátní. V některých případech všichni stduenti bydlí na kolejích u školy a škola je tak vlastně malým studentským městečkem, v jiných je škola blízko nějakých menších měst a někteří studenti tam i dojíždějí.
K tomu, co musím připlatit na školném, se ještě připočítávají výdaje na knihy a učebnice (částka se velmi liší, je v rozemzí tak 400 – 1.000 dolarů), pojištění (to je nutností, pojistí vás klidně i škola, částka se liší podle vybraného druhu pojištění), kapesné a pokud budu chtít nebo budu muset mít program ESL pro studenty, jejichž rodným jazykem není angličtina, pak ještě asi dalších 3.000 dolarů za tento program, můžete ale v rámci stipndia zažádat i o slevu na placení ESL programu. Také se dá připočítat i administrativní poplatek za přihlášku, některé školy ho mohou odpustit, je dobré se předem zeptat, většinou to je 40 – 100 dolarů. A pak samozřejmě cena letenky.
Co jiné země, než USA?
Bohužel velmi nepravděpodobné. Školy, které jsou schopné poskytnout studentům stipendium, musejí mít nějaký program na bázi financial aid. I školy v USA ne vždy poskytují finanční pomoc mezinárodním studentům a v Kanadě ji poskytují jen občanům.
Obeslala jsem dalších asi 120 škol v Evropě. Švýcarsko, Německo, Itálie, Řecko, Švédsko, Anglie… V Evropě ale není žádná tradice programu financial aid, takže buď školy vůbec stipendia neposkytují nebo jen ve velmi malém množství (asi do 10% výše školného) a pokud vyšší, tak jedině pro občany.
Možnosti studia v České republice jsem shrnula v článku zde.
Čím jsi školy tak zaujala, že se rozhodli dát ti tak vysoké stipendium?
To je těžké říci. Zaujmout je můžete jako dobrý atlet, sportovec nebo umělec. Téměř každá škola si cení studentů, kteří je reprezentují v těchto oblastech. Určitě se hodí na to upozornit, poslat třeba nějaké diplomy a jiná ocenění. I školy se na ocenění dost ptají už v přihláškách. Zaujmout je můžete i akademickým prospěchem, i když myslím, že ten rozhodně není to nejdůležitější. Především našemu systému moc neporozumí a navíc stejně nevědí, na jaké úrovni jste, pokud neposíláte výsledky z amerických srovnávacích testů SAT. Je dobré mít zájem o různé věci, věnovat se něčemu po škole, být něčím originální a zvláštní. Některé školy si sestavují ročník podle zájmů studentů, je tedy dobré být všeobecně zaměřen, pokud je někdo dobrý sportovec a navíc hraje na klavír, je to asi úplně nejlepší, co školy zaujme.
Ale obecně se to skutečně říct nedá.
Jakou máš úroveň angličtiny? S jakou nejnižší úrovní školy studenta přijmou?
Většina škol žádá výsledky TOEFLu, které by měly prokázat vaši úroveň. Já TOEFL nemám, ale má úroveň je přibližně B2 neboli upper-intermediate, určitě mám v některých oblastech mezery, ale pro školy je důležité, abych se dokázala vyjádřit. Absolvovala jsem i interview po telefonu, jedno bylo spíš jako přátelské povídání, ale druhé byl skutečný pohovor, mluvili na mě rychle, pokládali různé otázky i třeba jaké největší rozhodnutí, jsem kdy učinila apod. Rozhodně je důležité umět se vyjádřit a je jedno, že tam jsou třeba chyby v gramatice, moc dobře ze zkušeností vědí, že angličtina se v tom prostředí pak učí rychle skoro sama. Takže myslím, že žádná nejnižší úroveň tak úplně není, ale kdybych to skutečně měla určit, myslím, že tak mírně/středně pokročilý s tím, že by třeba dotyčný byl zařazen do ESL.
Kde budeš bydlet? Co jídlo? Aneb ostatní věci mimo školu.
Bydlet budu přímo u školy v single-sex (dívčí a chlapecké) dormu, což se dá trochu přeložit jako internát nebo koleje. Většinou jsou dormy malé (můj má jen 10 studentů), je tam kuchyňka a nějaké větší společné prostory s teleizí, DVD přehrávačem, krbem atp. Pokoje jsou na školách různé, někde se bydlí po dvou (nebo i po třech), koupelny mohou být na celý dorm, ale i samostatné. Já bydlím v pokoji sama a koupelnu mám spojenou jako buňku s vedlejším pokojem, takže mám vlastní pokoj a na koupelnu jsme dvě. Pokoje jsou částečně vybavené, je tam postel, stůl a skříň. Pak záleží škola od školy na dalším vybavení, dost toho si můžu přivézt sama, většinou jsou povoleny i malé ledničky.
Jídlo mám zajištěné ve školní menze. Je v ceně školného. Počítá se do toho snídaně, oběd a večeře o všedních dnech a brunch (něco mezi snídaní a obědem) a večeře o víkendech. Svačiny se vyzvedávají u snídaně/oběda/večeře, protože je asto tvoří dezerty a ovoce nabízené k jídlu. Já mám jídlo formou bufetu a švédských stolů s mnoha možnostmi, co si vzít.
Přes týden jsem pořád v campusu (areál školy), ale jelikož můj campus má rozlohu 5km čtverečních, tak můžu i někam na kole nebo tak. O víkendech se pořádají různé zájezdy do nejbližších měst, příležitostně i do velkých měst na koncert, výstavu nebo divadlo. Moje škola ale často zve různé umělce přímo do campusu i v průběhu týdne. Pořádají se taky různá sportovní utkání a zápasy.
Je to něco jako program “Rok na střední škole v USA”?
Ne. Především proto, že já komunikuji přímo se školou a nic nejde přes agenturu, které také nic neplatím. Jinak tento program většinou umisťuje studenty do veřejných škol a do rodin. Já jedu na soukromou školu (kde je jen 130 studentů) a bydlím v internátu.
Také se pravděpodobně další rok na školu vrátím, pokud mi opět nabídne stipendium.
Jaký je vzdělávací systém v USA? Jak probíhá výuka? Co maturita?
Tyto otázky byly asi úplně nejčastější, chci na ně tedy odpovědět v následujícím článku s názvem Vzdělávací systém v USA.
Doufám, že tento příspěvek pomohl a objasnil nějaké nesrovnalosti. Ráda odpovím i na jiné otázky, Lia může odpovědět už i na praktické otázky, protože už rok na soukromé škole v USA studuje.
15. 5. 2008 /
Pěknej článek, myslím, že mnoha lidem pomáháš:)
16. 5. 2008 /
Ahojky, mám dotaz, příštý školní rok se taky chystám na soukromou školu, jen by mě zajímalo jestli už máš vízum? me prave pohovor jestě čeká, tak by me zajimalo jak na ty ambasade přihlížej na ty studenty který jdou na ty soukromky, jako že chtej vypisy z bank, jeslti na to vůbec máš…
18. 5. 2008 /
Mirkinho: Děkuju :).
Klára: Ty hlavně budeš mít v ruce ten formulář I-20 (psala jsem o něm v následujícím článku), takže bys při udělování víza neměla mít žádný problém. Jinak se ale na tebe vztahují všechny povinnosti co se týká vyplněných dokumentů atp. O vízu bylo napsáno hodně článků, podívej se na internet. Hodně štěstí!
18. 5. 2008 /
klarag: No tak ja sem musela mit potvrzeni o tom, ze mam na zaplaceni zbytku skolneho – na formulari vyplnuji kolik ti dali stipendia a kolik musis doplatit.
Jen se budou ptat proc a kam jedes, jestli mas nejaky znamy v USA a tak. Zadny problem to neni. Ve chvili kdy mas potvrzeni o penezich tak ti ten stempl daj.
To je super, ze ti to vyslo. To ti ta skola dala vic nebo te prijala nejaka jina?
19. 5. 2008 /
no ja sem si prochazela stranky americké ambasády, a tam psali že ten fomulář I-20 nestačí jako potvrzení o tom že na to máš, tak sem prave nevedela jeslti chtej hodne ty daklší podklady…
Lia: no ta druhá mi nabídla o trochu vetší stípko, ale nakonec jsme sehnala nekoho kdo mi zaplati tu první, tak jedu tam, že se mi i víc libila…
19. 5. 2008 /
tak to je skvele, moc gratuluju a jsem rada, ze to taky nekomu vychazi a ne jen me
jinak I-20 nestaci, musis jim dokazat, ze ty penize mate nekde na uctu nebo uz ste to zaplatili nebo treba jak budete platit splatkovy kalendar
me to napoprve nedali, protoze sem presne tohle potvrzeni nemela a to si nedokazete predstavit jake nervy to vytvori kdyz jeste den pred odletem nemate vyrizene vizum
19. 5. 2008 /
mám příštý uterý pohovor na ambasáde, a sem dost nervozní.. takže ty si žadala znovu o vizum? to ti řekli tam rovnou, že ti ho nedaj? no ja sem si sehnala výpisy učtu, tak jim to snad bude stačit…
19. 5. 2008 /
no nemeli sme vypis z uctu takze mi rekla at prijdu ve stredu odpoledne (byl ctvrtek rano takze me to dost nakrklo) se zbytkem potrebneho
yvpis z uctu staci, pokud je to cizi ucet tak i potvrzeni o tom, ze muzes ten ucet pouzit na zaplaceni
nervozni byt nemusis, nic to neni
19. 2. 2009 /
ahojky, chtěla bych se zeptat, kde bych mohla najít seznam soukromých škol, protože ho nemohu najít ani na google. Dík
23. 11. 2009 /
Ahoj, hele potřebovala bych pomoct. 🙂 Taky se letos hlásím na střední školu. V Financial aid application po mě chcou přeložené daňové přiznání, resp. Tax Return. Nevím, jestli jste to někdy viděli, ale má to tak 30 stránek, ale nejdůležitější věci jsou řečeny na prvních 2, ovšem to je jen shrnutí, bez podpisů, razítek atd… Vůbec si s tím nevím rady… Jo a tak co s tím vysvědčením? Každý víme, jak vypadá vysvědčení, jako jak ho chcete přeložit? Stačí, když ho okopíruju a potom zvlášť na papír jakoby přepíšu v angličtině a nechám to podepsat ředitelem? + razítko samozřejmě…A když mám mít doporučení od counselor/administrator… to je jako třídní profesor? protože ředitel je headmaster…prosím, help
4. 1. 2010 /
Sashule: Zadej do vyhledavani “boarding school review” nebo “Peterson’s” a najdes to.
Lenka: Vim presne, co myslis. Jednoduse to udelej s rodici: vemte si danovy priznani a vyplnte co mozna nejvic kolonek muzete. Nektere skoly davaji mezinarodnim studentum specialni FA application, jine je ale odbydou s tim samym, co maji pro obcany, coz pak dopada tak, ze nevis, co po tobe chteji apod. Nejak odhadni vase rocni vydaje a prijmy a zkontroluj, aby to nakonec vsechno sedelo a bude to v pohode. Kdyz budou mit dodatecne otazky, tak se te urcite pozdeji zeptaj.
Vysvedceni posli original a nech ho oficialne prelozit treba svym ucitelem anglictiny, to jim bude stacit. Dobre by taky bylo, pokud se hlasis na prestizni skolu, aby ti reditel/ucitel anglictiny napsal, jak se na tve skole znamkuje a podobne, proste neco o tom systemu u nas.
To doporuceni od counselor muze byt kdokoliv chces, protoze mi vlasten tu osobu counselora ve skolach nemame. Muzes to dat rediteli, tridnimu, nebo treba jinemu uciteli, ktereho mas rada, nebo klidne i skolni psycholozce, cokoliv uznas za vhodne.
Good luck a ozvi se, jak jsi dopadla! 😉
11. 1. 2010 /
Ahoj, jo díky za rady. Vlastně už to mám vyřešené 🙂 Čekám ještě na to doporučení. Nakonec jsem ho dala profesorovi biologie/tělocviku… zná mě fakt dobře atd.
Jinak s tím vysvědčením… no originál jsem okopírovala a nechala si ho orazítkovat ve škole, potom jsem ho přeložila a to přeložené taky ještě nechám orazítkovat. Takže jako doufám, že to bude stačit 😀 Jinak známkování apod řešit nemusím, jelikož ona je přímo na tom vysvědčení známkovací stupnice 🙂
Daňové přiznání… no to bylo trochu horší, ale nakonec jsem to vyřešila tak, že jsem prostě okopírovala originální daňové přiznání (musím se opravit, nemá 30 stran ale 2+ přílohy, v mém případě dohromady 3strany:-)) a potom pátrala a pátrala až jsem našla toto: a tady jsem si stáhla odpovídající formuláře v angličtině a jenom vyplnila podle toho originálu 🙂
Takže tak… 🙂 Teď jen čekám a čekám na to doporučení a potom na poštu a…a pak budu čekat a čekat až se mi ozvou z5…to budou šílené dny, už to vidím…
Jinak za toho posledního půl roku, co tady řeším školy v azhraničí apod musím říct, že jsem nabrala úplně nové zkušenosti… třeba přinejmenším teď už vím, jak vypadá daňové přiznání, a kde máme v Ostravě magistrát školství 😀
Tak jo, já se ještě ozvu 😉
Mějte se všichni 🙂
11. 1. 2010 /
A teď jsem zjistila, že odkazy se nezobrazují 😀 No tak je to na stránkách české daňové správy, http://cds.mfcr. cz/cps/rde/xchg/SID-171D1211-4D75031F/cds/xsl/123.html?year=
22. 1. 2010 /
Ahoj, chtěla bych se zeptat jestli nevis jak je to s umeleckou skolou? je mozne stipendium i tam?
8. 5. 2010 /
Ahoj,taky mám malý dotaz. Je možné se vůbec hlásit na veřejné univerzity jako international student? Někde, jsem četla, že je možné pouze na soukromé školy (kvůli americkým daním), nevím,jestli to neni blbost.díky
22. 2. 2011 /
Ahoj chci se zeptat,možná už to tady bylo…
KOlik si dostala stipendium 100%?
A když jo,kolik pak to vyjde na rok i stím že máš školné zaplaceno?Musíš taky něco platit navíc ohledně školy apod.?
Jo hele dáš mi tvůj email?Chtěl bych se na něco zeptat podrobněji.
Moc díkky
19. 11. 2011 /
Ahoj,
vyplnuju dotazník na vysokou školu
ptají se mne jestli jsem high school junior nebo senior
znamená to junior 1 a 2 ročník
senior 3 a 4 ročník ?
17. 12. 2011 /
Z nejakeho duvodu se mi komentare poslou na e-mail az tak po mesici. Tak tady jsou odpovedi, pokud je stale nekdo potrebuje. 🙂
Karolina: Stipendium na umelecke skoly je samozrejme take mozne ziskat a to v jakekoliv oblasti umeni. Stipendium se rozdeluje na dve skupiny: financial aid (financni pomoc) a scholarship (stipendium). FInancial aid ti daji, pokud jsi z ekonomicky chudsi rodiny (coz je pro CR samozrejmosti) a scholarship musis ziskat jako jeden z nejlepsich kandidatu a v pripade jeho udeleni se divaji na tve schopnosti i umelecky potencial a tve portfolio. Samozrejme to take zalezi skola od skoly. Na webove strance skoly, jdi pod Prospective Students a pak Tuition and Financial Aid nebo neco jako How can I afford it? a tam ti daji dukladne informace.
Eva: Myslim, ze to tak bylo drive, ze ses nemohla prihlasit. Ale ted to rozhodne neni pravda. Ve skutecnosti, verejne univerzity uzou byt tou nejlepsi volbou pro mezinarodni studenty. Verejna skola je vetsinou levnejsi nez soukroma, ma hodne ruznych lidi z celeho sveta, je velka a schopna resit problemy s mezinarodnimi studenty, atp.
Robert: Zalezi na skole. Ja dostala 100% stipendium na tri skoly a pak neco kolem 90% na ostatni. Soucasti stipendia je samozrejme i ubytovani na skole (v dormech) a stravovani. Normalne jeste neco zaplatit musis i s plnym stipendiem: activity fee (to jde na vybavu telocvicny a dalsich studentskych aktivit, normalen kolem 300-500 dolaru), insurance (pojisteni musis mit primo od skoly jako mezinardoni student, tohle je docela drazsi, ale zase zalezi na skole, je to mezi 400-3000 dolaru za semestr), a pak samozrejme taky letenky.
Celkove to vyjde na ruzne penize. Pro me to je neco kolem 2000 dolaru za cely rok.
Muj e-mail je ktrichterova{at}sjcsf{dot]edu
Michal: Junior znamena treti rocnik a Senior znamena ctvrty rocnik. Pro doplneni, prvni rocnik je Freshman, a druhy rocnik je Sophomore. Tyhle kategorie se pouzivaji jak na stredni skole, tak an vysoke skole. V USA bakalarske studium trva normalne ctyri roky.