V Americe

Americký školní systém + život na highschool

V tomto článku se pokusím popsat americký školní systém, přiblížit život na highschool. Nechám na vašem rozhodnutí, který systém je lepší.

Americký školní systém se v mnohém liší od toho našeho. Děti žačínají na elementary school, kam chodí od první do páté třídy, potom přestoupí na middle school, kde jsou od   šesté do osmé a jako poslední škola před vysokou následuje highschool. Tam jsou amíci od deváté do dvanácté třídy. Maturují když je jim 18 let. Je to docela rozdíl on našich škol, když se musí studenti rozhodovat o vysoké tak brzo. Je to velmi důležitý krok, protože vysoká je tu velmi drahá a oni se potřebují rozhodnout pořádně.

Elementary school je velmi podobná našim školám. Děti si nemůžou vybrat předměty a všechen čas tráví se svout třídou. Na middle school se to už začíná lišit. Děti si mohou vybrat úrovně, které se budou učit. Moje hostsister například má matematiku s osmou třídou, ale sama je teprve v šesté.

Později na highschool si už každý může vybrat své předměty. K tomu aby odmaturoval, potřebuje každý 24 kreditů. Každý rok má 8 předmětů. Většinou si ale každý bere jednu “study hall” tedy volnou hodinu, kde může dělat úkoly nebo jít do knihovny. Za jeden full year předmět student obrdrží 1 kredit,  za jeden semestrální (půl roku) student dostane 0.5 kreditu.

Protože já budu dělat rozdílovky na konci tohoto roku a moje škola mi žádný z předmětů neuzná, nemusel jsem si brát těžké předměty, ale hodně těch lehkých 🙂 Nemyslím si,  že tento rok je o tom, abych se učil ve škole, protože to stejně zapomenu, ale hlavně o jazyce. No a asi se jazyk moc nenaučím, když bude sedět ve třídě a počítat příklady z tabule nebo si jenom vypisovat výpisky, ale když budu komunikovat s lidmi a hlavně o tom jsou ty lehčí předměty. Navíc se mám možnost naučit spoustu věcí, který náš “super” školní systém neumožňuje. Ve photography class máme přístup k dark room – místnosti, kde se vyvolávají fotky a mohl bych uvést spoustu dalších příkladů.

Už jsem zmínil, že každý rok má student jen 8 předmětů. Každý den je šest vyučovacích hodin, škola začína 7:37 a končí 2:05. Není určen rozvrh pro každý den zvlášť, ale vždy jen pro den A, B, C nebo D. Je to trochu těžké popsat, snad to pomůže objasnit obrázek. V prvním sloupci vidíte A day. Tento den se učí periody 1, 2, 3, 5, 6 a 7. Protože má první perioda je Adv American Studies 2, je to má první hodina v A den. Můžete vidět, že můj nejoblíbenější den je B den. Z těžkých předmětů mám pouze Angličtinu a světovou historii, jinak mám samé lehké předměty 🙂 Jak tedy vypadá typický den? Po příchodu do školy si dám věci do skříňky (malá poznámka – skříňky pro první tři ročníky jsou sice vysoké, ale neskutečně úzké. Vyřešil jsem to tím, že jsem si našel prázdnou seniorskou skříňku, které jsou podstatně větší a nastěhoval se tam) Vezmu si věci které potřebuju na první hodinu a jdu tam. První přestávka je vážně krátká, takže si stíhám vzít jen věci na další hodinu a utíkat do další třídy. Po druhé hodině následuje break, asi 10minutová pauza. Pokračuji třetí hodinou. Po té máme takovou malou třídní hodinu. Každý má přidělenou třídu, která je jeho “homeroom” Tam se řeší obecné věci. Třeba že potřebujeme přinést nějáké podepsané papíry atd. Potom je pátá hodina a oběd. Všichni studenti mají oběd ve stejnou dobu, ale všichni jsou tak něják rozlezlí po celé budově, že se tam ani moc necpeme. Pouze senioři, studenti posledního ročníku, můžou odcházet ze školy v době oběda. Já jsem sice junior, ale zároveň taky exchange student, takže když někdy odejdu, nikdo se na nic neptá 😀 Po obědě už máme jen dvě hodiny a jdeme domů/na trénink/podívat se na zápas/představení školního divadla – je tu spoustu možností co se tu dá dělat. V případě nejasností napiště do komentářů a já se to pokusím vysvětlit znovu. (pro zvětšení obrázku na něj klikněte)

 

Sport je na highschool taky velkou součástí každodeního života. Škola nabízí sporty zcela zdarma. (peníze se berou z daní, možná by se tu naši politici mohli něco přiučit) Jsou rozděleny do tří sezón, takže neděláte celý čas jen jeden sport, ale hned tři za rok. School spirit je další hezká věc, se kterou se v česku moc nesetkáme. Náš football tým se letos dostal až do semifinále ve státu. Po celé škole byli vylepené plakáty se Lvi – naše školní zvíře a motivační nápisy. Taky se koná peprolli – předtím než se hraje důležitý zápas, celá škola se sejde v tělocvičně, školní band si tam postaví nástroje a skandují se různé věci abychom podpořili tým. Je normální, že se studenti chodí dívat a fandit na všechny domácí zápasy našeho týmu. Pokud se hraje důležitý zápas venku, několik studentů vezme auto a “vypraví” se na cestu klidně i 2,5 hodiny daleko, jen aby mohli fandit a povzbudili tým k výhře.

To by snad bylo o škole vše. Pokud by kdokoliv měl dotaz, velmi ho uvítám a pokusím se ho co nejdříve zodpověděd. Kdybyste měli nápad o čem dál psát, co vás zajíma, napište to do komentářů, nebo mě na email – kubas.valnas@hotmail.com

 Jakub Valníček