Ahoj, jmenuji se Lukáš a studuji první ročník jedné nejmenované soukromé vysoké školy v Praze. Loni jsem byl, jako mnozí z vás, senior na střední škole Los Altos v jednom menším městečku východně od LA. Před tím jsem studoval v Čechách dva roky gympl. Jak se mi to povedlo a co všechno jsem pro to musel udělat, se budu snažit vysvětlit v následujícím článku.
Jeden z největších problémů v tomto celém procesu je totální informační chaos, kde vám bude každý tvrdit úplně něco jiného. Ničemu a nikomu nevěřte a inspirujte se tímto článkem. Ještě jednou, je v tom děsnej bordel, nikdo nic pořádně neví, proto ani tento článek neberte jako 100% návod. A ještě jedna poznámka, na mojí HS jsem dostal normálně HS Diploma. Takže pro ty z vás, kteří diploma nedostávají, se může postup mírně lišit – pravděpodobně tam bude nějaký krůček navíc.
První krok, bezprostředně po tom, co odmaturujete, je snaha o získání dokumentu zvaný Apostille. Zjistěte si, jak to funguje ve vašem státu (každý stát to má jinak, někde musíte jít na úřad osobně a platit se dá jen americkou KREDITNÍ kartou a poplatek je třeba $6, jinde se vše dá vyřídit poštou, platit šekem, stojí to třeba $20 a zároveň jim musíte poslat prázdnou obálku s vaší adresou a známkou). V tomto článku budu popisovat jak na Apostille v Kalifornii.
První věc – musíte si nechat ověřit podpis ředitele na vašem transcriptu (to je takové to vysvědčení, kde máte výpis známek, podpis ředitele tam škola “píše” razítkem a přidává školní pečeť). Toto ověření provádí osoby “Notary public”. Někde stačí jen zaslat neotevřenou obálku s transcriptem a oni to ověří. Ale je pravděpodobnější (můj případ), že budete muset požádat ředitele, aby si k notářovi došel a podpis ověřil. Někde mají osobu s notářským povolením (Notary public) přímo ve škole. Poslední možnost je se s notářem domluvit, aby k vám do školy dorazil a s ředitelem to ověřil. Cena se asi dost liší, mě to celé zaplatil pan ředitel :). Bylo to pár dolarů a o nějakém vracení nechtěl ani slyšet.
Druhý krok je získání samotné Apostille. Zde máte 2 možnosti. Pokud máte přebytečných řekněme $350, můžete vyzkoušet nějakou firmu (v CA například http://www.californiaapostilles.com/, od kterých prý dostanete vše během 14 dní Fedexem přímo domů). Pro ostatní, kteří raději $300 ušetří je zde následující postup. Na internetu si najděte stránky Secretary of State, sekci Notary Public (pro CA http://www.sos.ca.gov/business/notary/notary_authentication.htm). Tam máte popsáno, co máte udělat, kolik to bude stát, kontakty na pověřené osoby atd. Na úřady ve většině států bude patrně stačit, když pošlete notářem ověřený transcript, papír s písemnou žádostí o Apostille, obálku s vaší adresou a odpovídající známkou a nejspíše šek. Na to, co je přesně potřeba, je lepší se informovat předem, nejlépe po telefonu.
Pokud si netroufnete na hovor, zkuste požádat někoho z rodiny anebo pošlete mail. No a za pár (odhadem cca 4) týdnů máte Apostille! Hurá! Pokud mezitím odjíždíte zpátky do Čech, nezapomeňte nechat vaší host rodině nějaké peníze a vaši adresu, aby vám to mohli vše poslat.
Jestli vám tohle celé přišlo složité a myslíte si, že máte vyhráno, tak nemáte :). To skutečné běhání po úřadech, čekání ve frontách a kyselé ksichty nepříjemných úřednic, to vše a ještě mnohem více (čeština) vás teprve čeká. Ale nepředbíhejme. V Čechách je vaším cílem dostat papír “Nostrifikační doložka”. Tak se na to vrhneme.
Na internetu si najděte nějakého notáře v blízkosti vašeho bydliště nebo v blízkosti vašeho krajského úřadu (pozor, máte-li bydliště ve Středočeském kraji, úřad je v Praze), budete ho potřebovat. Zajděte si za notářem a nechte si ověřit vše, co jste si z USA přivezli. To znamená Transcript, Apostille, HS Diploma atd… Jelikož jsou čeští notáři slušně řečeno šmejdi (tedy spíš ti, kteří pro ně vytváří pravidla), tak vám polovinu věcí prostě neověří. Důvod? U nás se totiž podpis z razítka a nastřelená pečeť neuznávají. No co dělat… Až to budete mít ověřené nebo klidně i předtím, tak si zavolejte na krajský úřad a chtějte někoho z odboru školství za účelem nostrifikace zahraniční maturity. Nejlepší je si s dotyčnou úřednicí domluvit schůzku a ona vám řekne, co se od vás očekává. Tady v tom vám přeji hodně štěstí, moje úřednice byla v pohodě, některé jsou ale pěkné mrchy.
Úřednice vám nejspíš řekne, že si musíte vše nechat od notáře ověřit, poté vyhledat soudního překladatele (pozor, pokud nemá překladatel kulaté soudní razítko nebo co to je, tak je vám k ničemu… to také eliminuje jakoukoliv snahu z vaší strany o překlad) a soudně přeložené dokumenty (nezapomeňte si nechat přeložit také váš HS Diploma!) znovu notářsky ověřit. Ověření jedné strany stojí cca 35 Kč (stejná sazba podle zákona u všech notářů), jedna strana soudního překladu tuším cca 200-500 Kč.
Při další schůzce s úřednicí přijde na řadu možná to nejtěžší. Úřednice vám (podle jejího uvážení) nařídí nostrifikační zkoušku. V drtivé většině se bude jednat o zkoušku z českého jazyka a literatury, kterou absolvují i normální maturanti. Pokud jste byli po celou dobu hodní, tak vás možná paní úřednice i nechá vybrat školu, kde můžete tuto zkoušku vykonat. V tomto případě doporučuji zvolit školu (pokud jste dřív chodili na gympl, tak musíte vybírat jedině mezi gymply), kde vás nikdo nezná. Závist je svině a nikdy nevíte, kdo by vás mohl na vaší staré škole u maturity z češtiny potopit. Pokud máte trvalé bydliště v Praze, pak doporučuji gymnázium v Truhlářské, prý tam s takovými už mají (dobré) zkušenosti.
Po výběru školy tam paní úřednice pošle úřední rozkaz, aby vám umožnili vykonat nostrifikační zkoušku. Ještě předtím doporučuji do školy zavolat (nebo lépe se rovnou sejít s ředitelem), vysvětlit situaci a rovnou (pokud možno) domluvit termíny. Pak už se musíte jen vše naučit :). Podle mého názoru je to otázka 4-6 dní intenzivního učení, ale doporučuji nepodceňovat a nečekat, že to dostanete zadarmo. Pravděpodobně nedostanete. Pozor si taky dejte na sloh, po tom roce je to těžší než se zdá! Já jsem celkově odmaturoval za dva (trojka ze slohu a jednička z ústního – čekal jsem pravý opak).
Poslední odstavec bude pojednávat o dalším studiu. V úvodu jste si určitě všimli, že jsem student SOUKROMÉ vysoké školy. To je dáno současným stavem českého státního (nebo veřejného, teď nevím, jak se ty školy přesně označují) vysokého školství. Na většině státních škol vás totiž bez maturity, ač jim zákon podmínečné zapsání umožňuje, prostě nezapíší (údajně to nejde na VŠE, jinde jsem se neptal). Další věc je ta, že byste pravděpodobně nestihli přijímací zkoušky a naše státní školy vám nejspíš žádný náhradní termín nevypíší (tolik peněz za vás od státu nedostanou, tak proč by se snažily) a s přihláškou by vám také musel pomoct někdo z ČR. Ovšem jako velký optimista si myslím, že po velkém naléhání, snažení a přemlouvání nějakou státní školu, kde se vás ujmou, najdete :).
Závěrem vám přeji hodně štěstí v boji s úřady a hodně úspěchu v budoucím studiu. Doufám, že článek obsahuje co nejméně jakýchkoliv chyb a že vše je srozumitelné. Případné dotazy směřujte do komentářů nebo na můj mail zvaralukas (at) gmail.com. Děkuji, že jste dočetli až sem. V případě, že chcete část nebo celý článek uveřejnit na vašich stránkách, pošlete mi nejdříve mail.
10. 9. 2009 /
luke: nevim ja jsem chodil jsem tady na International School Of Prague pani u nas na skole pochopily o co jde. Vola jsem na SO Hl.MP a tam mi rek jenom ze chce “diplom a prehled predmetu z hodinovu rotaci po celou dobu studia”.
Ale trosku jinak je to teda dost zajmavi ze nemaj jeste mezi statni dohodu z USA o uznavani diplomu. Mimochodem CR ma tuto dohodu z vsemi staty SSSR a Afghanistanem Madarskem atd. Mozna by to bylo na petici na ministerstvo nebo na vladu at tuto dohodu uzavrou z USA. Co si myslite?
18. 9. 2009 /
Ahoj,
jestli jsem tomu dobre rouzumel, nepotrebuju nic vic delat s diplomem nez ho nechat overit ceskym notarem a pak prelozit do cj soudnim prekladatelem? Je to tak?
14. 10. 2009 /
Ahoj, prave studuji Hemilton high school v Montane. A skola mi odmita dat HS diploma…je mozne nechat nostrificovat pouze ten certifikat o ukonceni co mi slibili? diky moc a hodne stesti
16. 10. 2009 /
2Adam: presne tak. jen si nejsem jist, jestli ti ten diplom notar bude ochoten overit (pokud tam mas, jako ja, podpis z razitka)…
16. 11. 2009 /
AHoj ja jen k tomu predposlednimu odstavci… ten muzu chapat tak ze jsi na statni VS nemohl kvuli tomu ze jsi tu maturitu ziskal pozdeji? a nestihl jsi tak termin prijmacek na VS? nebo snad byl nejaky problem s uznanim maturity ze strany statnich VS?
4. 1. 2010 /
2Pepik: presne tak, drtiva vetsina statnich skol chce, abys jim v den zkousek prinesl ukazat maturitni vysvedceni (v mem pripade nostrifikaci), kterou jsem v te dobe jeste nemel… kazda VS ma ze zakona moznost nechat studenta podminecne zapsat (napr. z tohoto duvodu), ale je potreba mit souhlas nekoho ze skoly
2Simona: nevim, ale nejspis ano… ten diplom je v celem procesu v podstate k nicemu (ale urednici ho soudne prelozeny k nostrifikaci stejne chteji), nostrifikuje se transcript, o ktery si pozadas na konci rocniku
2. 3. 2010 /
Ahoj, mam takovej dotaz a doufam zem i nekdo odpovi.. Jsem tenhle rok v USA a jsem maturant a tak se chci jakoze zeptat jestli kybych nejakym zazracnym zpusobem si to nechala nostrifikovat, byla prijata na vysku a jaksik propadla nebo tak neco nebo proste nedodelala vysku jestli bych porad mohla uvadet ze mam stredoskolske vzdelani i s tou nostrifikaci???
diky za odpoved
16. 3. 2010 /
2Dee: samozrejme! jakmile si nechas nostrifikovat “zahranicni maturitu”, tak mas normalni stredoskolske vzdelani jako kazdy jiny clovek s maturitou (zalezi, na jakem typu stredni skoly, gympl/ekonomka… si tu nostrifikaci budes delat – to budes mit v te nostrifikacni dolozce napsane) a nikdo ti to nikdy nemuze sebrat!
jinak na nostrifikaci, viz vyse, neni nic zazracneho 🙂 akorat to stoji nejaky ten cas, ktery ale usetris, jelikoz nastoupis na vejsku o rok nebo dva drive 😉
25. 3. 2010 /
Takze pokud to spravne chapu, teoreticky mozne napr. odjet misto tretaku na HS, nostrifikovat si tamnejsi maturitu (s tim ze se zrejme budu muset naucit cestinu a mnou nenavidenou literateru?) a pote jit rovnou na VS?
Na HS pojedu, to uz mam jiste, ale jeste absolutne nevim, co budu delat, az se vratim.
Kazdopadne clanek je rozhodne uzitecny a doufam, ze v roce 2011 se tady budu moct podelit o aktualni zkusenosti. Aspon s tim notarem by u me v Cesku problem byt nemusel, neb jich par znam 🙂
1. 4. 2010 /
Ahoj,
tak mi pomalu konci muj “senior year” na High School v USA.
Uz jen neco malo pres mesic.
Nechaji me tu odmaturovat, tedy dostanu “high school diploma”.
V CR mam dokonceny 2. rok na gymnaziu.
jinak jestli jsem to spravne pochopil, tak bych si mel nechat overit podpis reditele na transcriptu. a pote to poslat na “secretary of state”, kteri mi poslou “apostile”?
s diplomem v USA nic delat nemusim, ze?
a bylo mi receno, ze transcript dostanu s podpisem reditele, s “protlacenou” peceti v zapecetene obalce.
myslis, ze tedy to mam normalne otevrit, a zajit k notari tady?
Diky
9. 6. 2010 /
Jen bych si tady dovolil přihodit svoji špetku, můj pohled na nostrifikaci a jak jsem ji řešil já. Je to možná trošku jiné než tady píše luke. http://www.moolker.cz/2010/06/nostrifikace-americke-maturity-v.html
9. 6. 2010 /
2milos: pekne! 😉
je mozne, ze se v celem procesu neco zmenilo, protoze ja jsem zadny certificate of acreditation nepotreboval…
jinak doufam, ze to dalsim studentum pomuze nejak rozumne odmaturovat, prece jen z americke HS se zpatky na cesky gympl asi nikomu chtit nebude 🙂
9. 6. 2010 /
2luke: Tak nějak, aneb jeden z důvodů, proč jsem nakonec za velkou louží zkejsnul hned na 3 roky. Na gympl jsem se chtěl vracet jen kvůli známým, jinak to byl děs 🙂
24. 6. 2010 /
Ahoj Luke, letos letím do USA a řekli mě, že mě akorát můžou dát nějaký cetrifikát, že diplom nedostanu. Je možné ho získat, když jsem čech? Jaké jsou podmínky pro diplom?
Díky předem
20. 7. 2010 /
2adam: podle mych informaci je to ciste zalezitost americke HS, jestli diplom zahranicnim studentum da nebo ne… doporucuji ti informovat se u sveho secretary of state, jak presne ziskat apostilu, kdyz nedostanes diplom…
26. 8. 2010 /
Zdravím přítomné,
těší mě, že si někdo dal práci a takhle to sepsal; s ohledem na hned první větu druhého odstavce je to totiž obsahově užitečnější než veškeré mé předešlé bádání po oficiálních informacích, které (kromě pár nicneříkajícíh paragrafů zákona) v podstatě neexistují.
Momentálně se nacházím v podobné situaci, ačkoli v mém případě odpadají potíže s americkým HS Diplomem. Studoval jsem na nejmenované mezinárodní škole ve Vídni, kde jsem kromě jakéhosi jiného certifikátu získal také především International Baccalaureate Diploma. Záležitost s apostilou byla víceméně banalita (ačkoli pekelně drahá, 60 eur – vše totiž vyřídila IB Organization), největší byrokratická překážka nastala při přípravě dokumentu o hodinové dotaci – na pražském magistrátu mi kompetentní osoba odmítala přijmout dokument který nebyl svým vzhledem a formulací (!) identický jejich vzorovému, což kvůli jazykové bariéře zase pochopitelně nevyhovovalo pracovníkům školy. Na fakt, že se po obsahové stránce jednalo o naprosto jedno a totéž, nebrali na úřadě ohled. Až po asi třech pokusech a nekonečných jednáních se školou i úřadem jsem konečně sestavil jakýsi kompromis, který mi byl uznán.
Nejvíc mě ale překvapila reakce úředníka když si dokumenty vzal, který si je bez jediného slova prohlédl jak vitrínu v obchodě a po 20 vteřinách mi bez vysvětlení nabídl 3 zkušební předměty. Způsob, jakým si je vybíral, neokomentoval, a jelikož se jednalo o jinak úplně odlišné vědy, tak soudím, že mi jednoduše nabídl první tři věci, které ho napadly a které jsem nikdy nestudoval. Logika takového postupu mi uniká o to víc, že se ještě předtím ptal, co hodlám studovat (technický obor na FJFI ČVUT v Praze), se čím ale mají jím nabízená biologie, zeměpis a základy společenských věd velké h**** společné.
Vybral jsem společenské vědy – nyní teda do sebe cpu Aristotela, Freuda a Keynese a snažím se dopátrat, jakou formou mě vlastně budou zkoušet – ústně nebo písemně, kolik je otázek, jaká jsou hodnotící kriteria apod. Což je také mission impossible – úředník jako obvykle nic neví, v gymnáziu na Truhlářské (kde mám zkoušku dělat) nikdo ani není, a v gymnáziu J. Patočky (jediné další gymnázium kde se zdá, že dělají nostrifikaci) mi řekli, že si to každý dělá po svém a tudíž že mi neporadí. Ještě než zavěsil telefon, tak mi stihl dodat, že mnou zvolené společenské vědy mají u nich nejnižší úspěšnost – vynikající motivace.
Toliko moje zkušenosti s touto absurdní byrokratickou debilitou, která nemá s nějakým reálným testováním ekvivalence zahraničního diplomu nic společného. Se všemi postiženými podobnou neřestí úpřimně soucítím, je to na infarkt 🙂
30. 9. 2010 /
Ahoj Lukáši, měla bych víc dotazů, nemohl by si mi dát mail nebo něco? 🙂 Děkuju 🙂
24. 11. 2010 /
Ahoj. Hele já jsem se chtěla zeptat, že po skončení 2. ročníku tady v ČR a jela bych do USA. A kdyby mi třeba povolili udělat maturitu v Americe. A uznalo by se to. Takže bych tím pádem nemusela “opakovat” 3. ročník či nastupovat do 4. ročníku, ale rovnou na vysokou?????
10. 3. 2011 /
Zdravím, mám zájem studovat na HS, ale záleží mi na tom, abych získal maturitu. Můžete sem prosím napsat jakou HS jste studovali a nechali vás tam odmaturovat. (a nějakou radu ještě k tomu) Díky 🙂
16. 5. 2011 /
Cau, mail mate v poslednim odstavci ve clanku. Pokud mate na me nejake dalsi dotazy, smerujte je na muj mail.
11. 6. 2012 /
Ahoj, za 5 dni letim domu a o moznosti ze bych nemusel dodelat stredni v CR sem se dozvedel pred tremi dny dnes si jdu vyzvednout diplom a ten papir se znamkama. Pokud jsem to pochopil tak staci kdyz do Cech privezu notarem overenej transcript,diplom a vsechno ostatni muzu doresit v CR ?
11. 6. 2012 /
Aha uz sem si precetl ze Apostile se muze udelat jen v zemi ve ktere byl ten dokument vydan…
24. 9. 2012 /
Ahoj dekuji za tento clanek zrovna se rozhoduji kam na skolu jelikoz jsem v Belgii ale na AHS tak to take neni nic zabavneho jelikoz mi v CR rekli ze musim mit delsi uznani diplomu bohuzel jim nestaci podpis moje diploma a dalsi veci ktere jsi nahore zminoval protoze tato skola nelezi na pude USA dokonce jsem nasla i jednu vysoku s uznanim AHS diploma i bez maturity z cesekho jazyka jelikoz v BE mydlim 3 roky tak to je pro me ta lepsi cesta k vysoke.