Papírování, Střední škola, V Americe, Vysoká škola

Americká maturita, její uznání neboli nostrifikace a vše kolem

Ahoj, jmenuji se Lukáš a studuji první ročník jedné nejmenované soukromé vysoké školy v Praze. Loni jsem byl, jako mnozí z vás, senior na střední škole Los Altos v jednom menším městečku východně od LA. Před tím jsem studoval v Čechách dva roky gympl. Jak se mi to povedlo a co všechno jsem pro to musel udělat, se budu snažit vysvětlit v následujícím článku.

Jeden z největších problémů v tomto celém procesu je totální informační chaos, kde vám bude každý tvrdit úplně něco jiného. Ničemu a nikomu nevěřte a inspirujte se tímto článkem. Ještě jednou, je v tom děsnej bordel, nikdo nic pořádně neví, proto ani tento článek neberte jako 100% návod. A ještě jedna poznámka, na mojí HS jsem dostal normálně HS Diploma. Takže pro ty z vás, kteří diploma nedostávají, se může postup mírně lišit – pravděpodobně tam bude nějaký krůček navíc.

První krok, bezprostředně po tom, co odmaturujete, je snaha o získání dokumentu zvaný Apostille. Zjistěte si, jak to funguje ve vašem státu (každý stát to má jinak, někde musíte jít na úřad osobně a platit se dá jen americkou KREDITNÍ kartou a poplatek je třeba $6, jinde se vše dá vyřídit poštou, platit šekem, stojí to třeba $20 a zároveň jim musíte poslat prázdnou obálku s vaší adresou a známkou). V tomto článku budu popisovat jak na Apostille v Kalifornii.

První věc – musíte si nechat ověřit podpis ředitele na vašem transcriptu (to je takové to vysvědčení, kde máte výpis známek, podpis ředitele tam škola “píše” razítkem a přidává školní pečeť). Toto ověření provádí osoby “Notary public”. Někde stačí jen zaslat neotevřenou obálku s transcriptem a oni to ověří. Ale je pravděpodobnější (můj případ), že budete muset požádat ředitele, aby si k notářovi došel a podpis ověřil. Někde mají osobu s notářským povolením (Notary public) přímo ve škole. Poslední možnost je se s notářem domluvit, aby k vám do školy dorazil a s ředitelem to ověřil. Cena se asi dost liší, mě to celé zaplatil pan ředitel :). Bylo to pár dolarů a o nějakém vracení nechtěl ani slyšet.

Druhý krok je získání samotné Apostille. Zde máte 2 možnosti. Pokud máte přebytečných řekněme $350, můžete vyzkoušet nějakou firmu (v CA například http://www.californiaapostilles.com/, od kterých prý dostanete vše během 14 dní Fedexem přímo domů). Pro ostatní, kteří raději $300 ušetří je zde následující postup. Na internetu si najděte stránky Secretary of State, sekci Notary Public (pro CA http://www.sos.ca.gov/business/notary/notary_authentication.htm). Tam máte popsáno, co máte udělat, kolik to bude stát, kontakty na pověřené osoby atd. Na úřady ve většině států bude patrně stačit, když pošlete notářem ověřený transcript, papír s písemnou žádostí o Apostille, obálku s vaší adresou a odpovídající známkou a nejspíše šek. Na to, co je přesně potřeba, je lepší se informovat předem, nejlépe po telefonu.

Pokud si netroufnete na hovor, zkuste požádat někoho z rodiny anebo pošlete mail. No a za pár (odhadem cca 4) týdnů máte Apostille! Hurá! Pokud mezitím odjíždíte zpátky do Čech, nezapomeňte nechat vaší host rodině nějaké peníze a vaši adresu, aby vám to mohli vše poslat.

Jestli vám tohle celé přišlo složité a myslíte si, že máte vyhráno, tak nemáte :). To skutečné běhání po úřadech, čekání ve frontách a kyselé ksichty nepříjemných úřednic, to vše a ještě mnohem více (čeština) vás teprve čeká. Ale nepředbíhejme. V Čechách je vaším cílem dostat papír “Nostrifikační doložka”. Tak se na to vrhneme.

Na internetu si najděte nějakého notáře v blízkosti vašeho bydliště nebo v blízkosti vašeho krajského úřadu (pozor, máte-li bydliště ve Středočeském kraji, úřad je v Praze), budete ho potřebovat. Zajděte si za notářem a nechte si ověřit vše, co jste si z USA přivezli. To znamená Transcript, Apostille, HS Diploma atd… Jelikož jsou čeští notáři slušně řečeno šmejdi (tedy spíš ti, kteří pro ně vytváří pravidla), tak vám polovinu věcí prostě neověří. Důvod? U nás se totiž podpis z razítka a nastřelená pečeť neuznávají. No co dělat… Až to budete mít ověřené nebo klidně i předtím, tak si zavolejte na krajský úřad a chtějte někoho z odboru školství za účelem nostrifikace zahraniční maturity. Nejlepší je si s dotyčnou úřednicí domluvit schůzku a ona vám řekne, co se od vás očekává. Tady v tom vám přeji hodně štěstí, moje úřednice byla v pohodě, některé jsou ale pěkné mrchy.

Úřednice vám nejspíš řekne, že si musíte vše nechat od notáře ověřit, poté vyhledat soudního překladatele (pozor, pokud nemá překladatel kulaté soudní razítko nebo co to je, tak je vám k ničemu… to také eliminuje jakoukoliv snahu z vaší strany o překlad) a soudně přeložené dokumenty (nezapomeňte si nechat přeložit také váš HS Diploma!) znovu notářsky ověřit. Ověření jedné strany stojí cca 35 Kč (stejná sazba podle zákona u všech notářů), jedna strana soudního překladu tuším cca 200-500 Kč.

Při další schůzce s úřednicí přijde na řadu možná to nejtěžší. Úřednice vám (podle jejího uvážení) nařídí nostrifikační zkoušku. V drtivé většině se bude jednat o zkoušku z českého jazyka a literatury, kterou absolvují i normální maturanti. Pokud jste byli po celou dobu hodní, tak vás možná paní úřednice i nechá vybrat školu, kde můžete tuto zkoušku vykonat. V tomto případě doporučuji zvolit školu (pokud jste dřív chodili na gympl, tak musíte vybírat jedině mezi gymply), kde vás nikdo nezná. Závist je svině a nikdy nevíte, kdo by vás mohl na vaší staré škole u maturity z češtiny potopit. Pokud máte trvalé bydliště v Praze, pak doporučuji gymnázium v Truhlářské, prý tam s takovými už mají (dobré) zkušenosti.

Po výběru školy tam paní úřednice pošle úřední rozkaz, aby vám umožnili vykonat nostrifikační zkoušku. Ještě předtím doporučuji do školy zavolat (nebo lépe se rovnou sejít s ředitelem), vysvětlit situaci a rovnou (pokud možno) domluvit termíny. Pak už se musíte jen vše naučit :). Podle mého názoru je to otázka 4-6 dní intenzivního učení, ale doporučuji nepodceňovat a nečekat, že to dostanete zadarmo. Pravděpodobně nedostanete. Pozor si taky dejte na sloh, po tom roce je to těžší než se zdá! Já jsem celkově odmaturoval za dva (trojka ze slohu a jednička z ústního – čekal jsem pravý opak).

Poslední odstavec bude pojednávat o dalším studiu. V úvodu jste si určitě všimli, že jsem student SOUKROMÉ vysoké školy. To je dáno současným stavem českého státního (nebo veřejného, teď nevím, jak se ty školy přesně označují) vysokého školství. Na většině státních škol vás totiž bez maturity, ač jim zákon podmínečné zapsání umožňuje, prostě nezapíší (údajně to nejde na VŠE, jinde jsem se neptal). Další věc je ta, že byste pravděpodobně nestihli přijímací zkoušky a naše státní školy vám nejspíš žádný náhradní termín nevypíší (tolik peněz za vás od státu nedostanou, tak proč by se snažily) a s přihláškou by vám také musel pomoct někdo z ČR. Ovšem jako velký optimista si myslím, že po velkém naléhání, snažení a přemlouvání nějakou státní školu, kde se vás ujmou, najdete :).

Závěrem vám přeji hodně štěstí v boji s úřady a hodně úspěchu v budoucím studiu. Doufám, že článek obsahuje co nejméně jakýchkoliv chyb a že vše je srozumitelné. Případné dotazy směřujte do komentářů nebo na můj mail zvaralukas (at) gmail.com. Děkuji, že jste dočetli až sem. V případě, že chcete část nebo celý článek uveřejnit na vašich stránkách, pošlete mi nejdříve mail.