Hudba, Před odletem

Změna plánu, saxofon do letadla

Víkend jsem strávil převážně s příbuznými, kteří mě chtěli naposledy vidět před ročním odletem do USA. Chata u tety a vesnická pouť v u babičky mě téměř vyčerpaly, přesto jsem však nemohl zapomenout na moji cestu za oceán. Povídali jsme si o mém problému se saxofonem a nakonec jsem přišel ještě s dalším řešením, jež vypadá celkem reálně.

Mám v plánu si kvůli elektronické podobě učebnic ke hře na saxofon s nahrávkami vzít s sebou také notebook. Původně jsem plánoval jeho sbalení pouze v případě, že moje hostitelská rodina nebude mít doma počítač. Protože ale nevím, kam a ke komu pojedu, pro jistotu si přístroj vezmu s sebou. Po mém rozhodnutí ale okamžitě vyvstala otázka, jak PC převést.

V prvotní fázi (než jsem si změřil rozměry saxofonu) jsem uvažoval, zda si vzít do letadla jako příruční zavazadlo hudební nástroj či notebook.

Dnes se již ale přikláním k variantě vzít si na palubu tenor a počítač uložit do batohu se speciální kapsou (a zavazadlo uložit do cestovního kufru). Ruksak budu pak moci používat do školy a na všední nošení a nebudu nucen si ho shánět po Spojených státech. Právě si ho vybírám na internetu. Finalisté zde mají vystavený svůj portrét.

A ptáte se, jak saxofon dostanu do letadla? Když jsem si koupil nový obal, pečlivě jsem ho změřil a všiml si, že se rozměrově trochu zmenšil. Po použití domácí váhy šlo snadno zjistit, že nástroj i s obalem váží asi 4.8 kg, což je dle norem. Ze Student Agency mi napsali, že moje zavazadlo má vážit „cca 5 kg“. O maximálních rozměrech (které jsem si sám našel na stránkách ČSA) řeč nebyla. Nový textilní obal má menší kapsu na věci, do níž si sbalím na dva dny do hotelu v New Yorku (Dle instrukcí nebudeme mít totiž k ostatním zavazadlům přístup. Co jsem se ale doslechl, mnohdy se to nedodržuje a proto svítá naděje, že nebudu muset dva dny protrpět jen s kartáčkem na zuby a foťákem.).

Doufám, že na letišti nebudou mít zrovna metr a nenaměří mi asi 15 cm navíc. Notebook v kufru snad přežije bez poničení, ale ohledně hudebního nástroje bych si tak jistý nebyl.
Risk je zisk.