Rád bych tu povyprávěl trochu o tom, co dělá škola, když studenti překračují školní řád. Jednoduše dnešní článek bude o tom, jak se žáci místních High School trestají a jaké postihy můžeme ve škole čekat. Tresty se rozdávají hojně a mnoho lidí si jimi prošlo. Na vlastní oči jsem viděl trestání za zapnuté mobily v hodině i poslání studentky domů kvůli nevkusnému tričku či moc krátké sukni (je přesně stanoveno, kolik palců (měrná jednotka) nohou může být odkryto, respektive kolik musí být zahaleno). Kontrolu provádí několika členná ochranka ve školním areálu.
Na úvod si můžeme shrnout, co se obyčejně dělá v Čechách. Jako postih se považuje třídní důtka, ředitelská důtka či snížená známka z chování. Nevím, zda byl někdo z vás “po škole”. Já nikdy, jelikož učitelé byli vždycky natolik líní zůstat přesčas, že i přes všechny výhružky se nakonec nic nekonalo. Nicméně pak už mě jenom napadá extra domácí úkol na základní škole, pozvání rodičů do školy či poznámka do žákovské knížky.
V USA nic jako známka z chování není a důtky se tu nerozdávají. Takže bylo vymyšleno zcela něco jiného. Trest druhého stupně je pro mě neskutečný a pořád se ještě směji. Tento postih v US je totiž považován v ČR jako odměna. Pokud překročíme školní řád, můžeme se těšit na “Saturday School”. To není asi nic příjemného, nicméně já bych chtěl zkusit všechno, takže teď právě vymýšlím, co je nutné provést, abych mohl v sobotu do školy. Po tomto trestu přichází ale něco neočekávaného- zákaz vstupu do školy, nejdříve na tři dni a pak na pět dní. Vím o mnoho českých spolužácích (včetně mě), kteří by za to skákali radostí. Fakt, že to Američané považují za velký trest svědčí o jejich mentalitě, o níž se rozepíšu v dalším článku.
Mimochodem tyto druhy trestů můžete dostat například za dva stejné elektronické přístroje v batohu, prodej věcí spolužákům, použití telefonu v areálu školy, nevkusnému oblečení, zapalovač či zápalky v tašce (o cigaretách a alkoholu ani nemluvím) či třeba nedělání domácích úkolů. To tedy platí na mé škole, na ostatních to bude asi trochu jinak, nicméně myšlenka je stejná. Byl jsem přímo unesen myšlenkou, že nebudu muset pár dní do školy a tak jsem se zkoušel zeptat, jak na to. Většinou jsem se ale setkal s nepochopením. Nikoho nenapadlo, že absence ve škole může někomu připadat jako odměna.
Takže školy v USA si nepotrpí na formálních psaných trestech (spíše pro rodiče), ale dávají dětem možnost odpočinout si pár dní od školy. No není to od nich pěkné?
26. 2. 2008 /
Wow, fakt se těším až napíšeš o té mentalitě, jak říkáš, protože je jasný že podle tohoto trestu mají na docházku úplně jiný pohled. U nás prostě odejdeš ze školy, nikdo si toho nevšimne, ty seš spokojenej žes nemusel na nudnou suplovanou hodinu…
4. 9. 2014 /
Na amerických školách tě sice pošlou domů, ale zaznamenají ti tuto “absenci” do speciálního archu a když jdeš na vysokou a máš tam dvě až tři tyto absence, tak tě na ní nevezmou…
26. 2. 2008 /
Díky za zajímavý článek, ten systém trestů je koukám skutečně diametrálně odlišný od toho co můžeme vídat tady v Čechách, ale pár věcí mě tedy skutečně zarazilo..co je špatného na tom mít v batohu dva stejné elektronické přístroje? 🙂 a je používání mobilů striktně zakázáno i o přestávkách?
Milan
26. 2. 2008 /
Koukam ze asi budu v usa pěkně zlobit…:D
26. 2. 2008 /
tak za prve, sice nemusis par dni do skoly ale kazda neomluvena absence je penalizovana pomerne vysokymy srazkami bodu vysledne znamky
ale jinak, je to doopravdy na kazde skole jinak
kdyby tu lidi meli mit tresty za nevhodne obleceni tak za chvili povyhazujou celou skolu
jinak ale je to pomerne liberalni, pokud mas jen nejaky mensi prestupek resis to s profesorem a nebo u vyssi instance ale vetsinou te ceka akorat restrikce (musis byt vecer – treba o viknedu v pokoji)
pokud je to velky problem (alkohol, drogy, hrube niceni skolniho majetku) tak jdes na par dni na izolaci, pak mas neco jako soud. pokud je to poprve nevyhodi te, pokud uz byl nejaky problem pravdepodobne te vyhazov ceka. jo a co se drog tyka, pokud te jednou nachytaji tak musis chodit na pravidelne testovani do health center – uz nam par lidi letos odjelo
26. 2. 2008 /
Ja se tem trestum az zas tolik nedivim. Americani maj vubec mentalitu postavenou na hlavu. V mym state se na zatahovani skoly, prace atd. kouka jako na neomluvitelny hrich obrich rozmeru. Kazdej si tu dava zalezet, aby dochazku dodrzoval a nevrhal tak na sebe zbytecne spatny svetlo. U nas na skole sice trest zakazu chozeni do skoly nemame (az do ted jsem o nem vlastne nikdy neslysel), ale pokud bychom ho meli, tak bych asi vyzkousel, preci jen tyden doma za prusvih? krasa 🙂 Horsi uz jen muze bejt, ze se to dozvi pravdepodobne agentura a v horsim pripade odjezd domu, v lepsi jen probation.
26. 2. 2008 /
Jo, u nás je to stejné. Ještě bych přidala, že učitelé jsou v živém kontaktu s rodiči (přes telefon či elektronickou poštu), a pokud mají pocit, že student nepracuje tak, jak má, nebo způsobuje jakékoli problémy, neváhají se s rodiči spojit.
Pro pepperose: v naší Saturday School (co jsem slyšela z vyprávění) žáci sedí v lavici, nesmějí vůbec nic dělat, jen v klidu a potichu sedět.
Je pravda, že mentalita Američanů ohledně školní absence je úplně jiná než v Čechách. A to platí i u učitelích. Američtí kantoři si prostě nedovolí chybět, za žádnou cenu. Suplování a podobné věci jsou považovány za naprosto krajní opatření. Naproti tomu v Čechách je to běžná věc….
26. 2. 2008 /
ja jsem se o tom bavila s profesorama a je to hlavne o tom, ze americke skolstvi pocita s tim, ze vsichni zaci nejsou obdareni dobrymi vyucovacimi schopnosti a proto se snazi vsechny k maturite dovest za rucicku a podchytit problemy v zacatku. rozhodne se treba nemuze stat, ze by profesori zkouseli den pred uzavirkou znamek patnact studentu, protoze si vzpomeli, ze maji u kazdeho studenta jen jednu znamku… nerikam, ze je to uzasny system – kdyz sem 70% hodin v praze chybela nikdo to neresil a dycky se tam napsalo neco jako ortopedie ale ani bych to neposilala do pekel. a jak rikam, pokud clovek chyby v hodinach (jako trest nebo zatahovani) trpej tim dost jeho znamky, protoze nedostava zadne ohodnoceni za praci v hodine a jeste se mu kazda neomluvena penalizuje
27. 2. 2008 /
Nezapomente taky na to, ze kazdy tento trest muze ovlivnit vase prijeti na vysokou skolu. Specialne vylouceni na tri a vice dnu.
Navic jenom s minimalnim vzdelanim, coz stredni skola je, je obtizne si najit lepe placenou praci.
1. 3. 2008 /
Ahoj, no nikdo nechce ve skole chybet, protoze vetsinou za praci, ktera je zadana v hodine se dava kredit a kdyz chybis, tak zadnej nedostanes – je to neco jako petka. A je uplne jedno (alespon na moji skole – East Los Angeles Area) jestli ses nemocnej nebo ne. Proto tady do skoly chodi spousta lidi i s chripkou a vdycky tu pulku hodin prospej na lavici 😀
5. 3. 2008 /
No, je videt, ze to maj v kazdy skole uplne jinak. My tu zakaz chozeni do skoly nemame (protoze by toho vsichni vyuzivali) a jako trest se tu praktikuje to, ze se clovek dostane na no move list, coz znamena, ze nemuze o hodinach nikam chodit, do knihovny, na zachod nebo treba jit si napsat test z jinyho predmetu, dodelat pokus v laborce nebo do neco jit dovarit. Ja bych to na no move listu nevydrzela ani den, ale tady na nem je asi 30 lidi a normalne jsou schopny fungovat. Profesori jsou tu nesmirne ochotny a snazi se pomoct jak muzou, prijmou i opozdeny ukol, pokud k tomu je dobra omluva a je moznost si dopsat zameskany kvizy a testy a dohonit znamky… to je neco, na co nejsem z cech moc zvykla. A co se tyce toho suplovani, jsem tu mesic a neco z za tu tobu jsme tu meli suplovany uz asi dva nebo tri predmety, jeden dokonce po dva tydny. Ale vubec to nevadilo, profesor zanechal podrobnej program, co mame delat, kdy mame psat jakej test a tak. A vsichni to dodrzeli! Musim rict, ze obecne se mi zda, ze tady ty profesori nemaj takovy znalosti toho svyho predmetu jako maj treba u nas, ale o to vic pracujou s ruznyma zdrojema, pomuckama a tak.