Před odletem, Vysoká škola

Studovat vysokou školu v USA zdarma? Blbost!

Před více než čtyřiceti lety stanul člověk na měsíci. Když řeknu někomu, že jedu studovat do USA a hostící škola mi to celé zaplatí, zdá se to posluchači stejně pravděpodobné jako ten pobyt na měsíci. Bohužel!

Česká veřejnost o tom bohužel není dost dobře informována, ale v Americe je zvykem, že většina studentů si své navazující magisterské studium neplatí sama, ale je sponzorována svojí školou. To platí i pro Vás, v zemi svobody a tolerance máte alespoň papírově stejné šance jako Američan, že získáte jedno ze stipendií, které Vám pokryje náklady na studium.

Studium bakalářského stupně je v Americe značně nákladné. Rodiče studentů platí zhruba 300 000 Kč ročně za své děti. Školné bývá $5.000 dolarů za semestr, kolej stojí $400 dolarů měsíčně, stravování, které je do 20ti let povinné, stojí dalších $400 dolarů měsíčně. Sečteme-li tyto částky vychází nám výše zmíněné náklady. Z tohoto se dá usuzovat, že žádná Americká škola tedy rozhodně nouzí netrpí. A právě v tom tkví naše šance!

Obráceně je tomu u magisterského studia. Tento typ studia již v USA není tak populární, pokračuje v něm pouze 25% posluchačů. A nyní se připravte na šok: zhruba 80% studentů magisterského studia obdrží stipendium pokrývající náklady! Ano, aby škola nalákala své šikovné absolventy zpět do lavic uvolní pro ně část svého rozpočtu.

Stipendium, jak už to v USA bývá se vším, nedostanete rozhodně zadarmo. V současné době jsou nejpopulárnější dva typy stipendií: Teaching Assistantship a Research Assistantship. Názvy už jsou zřejmě všeříkající. V obou případech se jedná o práci, která Vás zaměstná na 20 hodin týdně.

Teaching Assistantship- Pomáháme při výuce

V prvním případě je Vaší náplní výpomoc s výukou. Budete pravděpodobně vést nějaký seminář – seminář k předmětu, jež je vypsán pro 200 posluchaču a je potřeba sehnat 20 asistentů, kteří povedou hodiny s malými kroužku, kde se vybraná látka bude procvičovat. Další pracovní náplní v rámci Teaching Assistantship je opravování písemek po testech. Opět je potřeba najít skupinu pracantů, kteří věnují svůj celý den opravování nesmyslů po studentech. Stejně tak příjemná práce je opravování domacích úkolů. Věřte, že jestli budete mít to štěstí a obdržíte toto stipendium, budete svou školu pak proklínat při probděných nocích strávených nad zmuchlanými a ušmudlanými papírky s domácím úkolem.

Research Assistantship- Pomáháme vědě

Pro více odborně založené studenty pak existuje Research Assistantship. Pokud jste odborníkem v nějakém vědecko-technickém oboru (rozuměj – dělal jsem v tomto bakalářskou práci), pak máte velkou šanci stát se pomocnou vědeckou silou. Škola Vám pravděpodobně svěří nějaké konkrétní téma odpovídající Vašemu směru předešlého studia a aktuálním výzkumným záměrům hostitelské univerzity. Bude po Vás chtít pak psaní vědeckých článků shrnující dosavadní výzkum, pod které se samozřejmě sama podepíše a Vás dá na poslední místo mezi autory. Nicméně škola vysokým počtem kvalitních vědeckých článků získává prestiž a s ní i nové platící studenty, takže její plán je jasný. Jak už výše uvedeného můžete vyčíst, je Research Assistantship značně náročnejší a předpokládá od Vás zkušenosti v daném tématu a perfektní angličtinu.

Jak na to?

Určitě Vám nikdo svých $1.400 dolarů měsíčně a odpuštěné veškeré poplatky za studium nebude dávat zadarmo, tak je potřeba dopředu kontaktovat školu na kterou se chcete hlásit. Je potřeba psát na katedru jež garantuje Váš obor a ptát se na možnost získání Teaching Assistantship a Research Assistantship. V případě Research Assistantship kontaktujte přimo profesora vedoucího výzkumnou skupinu ve které byste chtěli pracovat. Je vhodné mu poslat životopis, výpis známek za dosavadní studium, pak popsat čím přesně jste se ve své bakalářské práci zabývali a jaké obohacení to tedy bude pro danou výzkumnou skupinu. U mě byl pak postup takový, že jsem dostal za úkol naprogramovat část vědecké aplikace, to jsem za dva měsíce udělal na jedničku a bylo mi oznámeno, že budu ke studiu přijat a obdržím i stipendium.

Rád bych Vám tedy popřál mnoho odhodlání do hledání své budoucí školy. Určitě to nevzdávejte kvůli těm překážkám, co se vyskytnou, protože i tato kárka naložená těžkým kamením se dá do cíle dotlačit.