V Americe

Státní svátky v USA

Stejně jako v Česku máme své státní svátky spojené s historií České republiky, i ve Spojených státech je několik dní, které Američanům připomínají důležité milníky jejich dějin. Dnes vám nabízíme přehled všech těchto svátků s krátkým vysvětlením jejich vzniku.

1. ledna – Nový rok
Nový rok se v Americe slaví v podstatě stejně jako u nás. Američané navštěvují své přátele, příbuzné a sousedy, aby si popřáli vše nejlepší do nadcházejícího roku. Také Američané si dávají novoroční předsevzetí. Mnoho rodin v tento den společně sleduje televizní přenosy zápasů amerického fotbalu.

Třetí pondělí v lednu – Výročí narození Martina Luthera Kinga Jr.
Přesné datum narození nejznámějšího bojovníka za lidská práva je sice 15. ledna, ale slaví se třetí pondělí v lednu. A to kvůli součinnosti s dalšími svátky v jednotlivých oblastech Spojených států. Martin Luther King Jr. byl vůdce afroamerického hnutí za lidská práva a zasloužil se o zrušení zákona, který rozděloval Američany na bílé a černé. Roku 1964 byl oceněn Nobelovou cenou za mír.

20. ledna každý čtvrtý rok – Inaugurační den
Každý čtvrtý rok, který následuje po prezidentských volbách, nově zvolený prezident stvrzuje přísahu Spojeným státům americkým. Obřad inaugurace obsahuje mnoho symbolů, pravidel a tradic a je vrcholem desetidenního období inauguračních oslav. Po tomto rituálu se prezident USA ujímá své funkce.

Třetí pondělí v únoru – Výročí narození George Washingtona
Tento den se oficiálně nazývá „Washongton’s Birthday“ a oslavuje narození prvního amerického prezidenta. Ovšem mnozí Američané tímto svátkem oslavují také narození jiného amerického prezidenta – Abrahama Lincolna. Z toho důvodu se tomuto dnu mezi Američany říká Den prezidentů.

Poslední pondělí v květnu – Den obětí války, Vzpomínkový den (Memorial Day)
Američané si v tento den připomínají padlé vojáky, kteří zemřeli v poslední bitvě občanské války v roce 1865. Tento svátek obyvatelé Spojených států poprvé slavili roku 1866, ovšem tehdy se nazýval Den padlých. Dnes se tímto svátkem oslavují všichni vojáci padlí v kterékoliv válce.

4. července – Den nezávislosti
Čtvrtého července si celá Amerika připomíná rok 1776, kdy byla podepsána deklarace nezávislosti Spojených států na Velké Británii. Američané oslavují den vzniku svobodných Spojených států grilováním, pikniky, sportovními hrami, průvody v ulicích, koncerty a mnoha dalšími aktivitami. Závěrem dne se odpalují mohutné ohňostroje.

První pondělí v září – Svátek práce
Tento den, nazývaný Labor Day, ohlašuje neformální konec léta a začátek školního roku.

Druhé pondělí v říjnu – Kolumbův den
V tento den Američané oslavují objevení Nového světa Kryštofem Kolumbem roku 1492. Oficiálně se tento den stal svátkem roku 1971 a poslední dobou se dodržuje pouze v menším měřítku.

11. listopadu – Den veteránů
Pro Američany je 11. listopadu oslavou konce 1. světové války. Tento den bývá často zaměňován se Dnem obětí války. Ovšem na rozdíl o Dne obětí války, který připomíná padlé vojáky, Den veteránů  je oslavou pro všechny bývalé vojáky. V tento den se konají různé průvody a vojenské přehlídky.

Čtvrtý čtvrtek v listopadu – Den díkuvzdání
Thanksgiving Day je americký svátek oslavující hojnou úrodu a příchod prvních evropanů do Ameriky. Celé rodiny se schází, aby společně snědli tradiční obří plněnou krůtu s nádivkou a brusinkovou omáčkou a dýňovým koláčem jako dezertem. Samozřejmě nemůže chybět ani americký fotbal, nakupování, průvody a speciální televizní programy.

25. prosince – Vánoce
Jak jistě víte, dárky Američané rozbalují až 25. prosince ráno. Přes noc jim dárky přinese Santa Claus, který žije na Severním pólu a do domu vstupuje krbovým komínem. Jako poděkování pro Santu děti na stole nechávají sklenici mléka, talíř sušenek a pár mrkví pro soby.

kalendar2016