Sport, Střední škola, V Americe

Sport na High School v USA

Jelikož jsem tady na High School maturant- Seinor, musel jsem v hodinách English absolvovat minispeech ohledně mojí budoucnosti. Já jsem si ještě k povinným tématům přidal srovnání českého a amerického školství. Zmínil jsem se také o zajímavém bodě, kterým je sport na škole. Když jsem se na pobyt v Kalifornii připravoval, nevěděl jsem, jaká škola mě čeká. Do přihlášky jsem vyplnil, že bych měl zájem o golf, basketball či fotbal, nicméně jsem si nedokázal představit, jak je budu doopravdy hrát ve škole- hlavně představa hraní golfu mi přišla kuriózní.

Mnoho mých spolužáků z ČR tvrdí, že jejich nejoblíbenější předmět je tělocvik a přestávky, já jsem ještě přidával oběd. Pojďme se podívat na tu tělesnou výchovu. Na každé škole je to asi jinak, ale všeobecně platí, že by si žáci měli vyzkoušet různé druhy sportů, proběhnout se na čerstvém vzduchu či si skočit na trampolíně. Tím ale často celá záležitost končí.

Obdobu tělocviku lze nalézt i v US. Jedná se o PE- Physical Education. Jde ale spíše o běhání, různé gymnastické sestavy, tancování k hudbě apod.

Překvapující pro mě tedy bylo vidět desítky sportovních klubů při americké High School, které mají každodenní tréninky, vlastní dresy, vlajky a navštěvující četné turnaje. Něco málo jsme již napsali o softballu či plavání. Jaké ostatní sporty ale můžete dělat při místní střední škole?

Na naší škole Pleasant Grove High School v Elk Grove můžete najít fotbal neboli soccer, americký fotbal, wrestling, basketball, plavání, golf, baseball, softball, cross country (běhání na dlouhé tratě, něco jako přespolní běh), atletiku, mnoho tanečních tříd a určitě ještě spoustu dalších sportů, o nichž ani nemám tušení. Tým reprezentuje školu a ta na oplátku vynakládá prostředky pro to, aby se mladým sportovcům co nejvíce dařilo.

Týmy mají kouče, trenéry, na každém zápase nechybí profesionální rozhodčí či stolečky s hlasateli. Naše škola poskytuje několik téměř profesionálních hřišť, které se rozkládají okolo budov školy (na začátku školy jsem je omylem všechny prošel při hledání mojí nové třídy- trvalo mi to asi 20 minut). Před zahájením zápasu se zpívá národní hymna (mluvím teď z vlastní zkušenosti z fotbalu a basketballu), na významnější turnaje jezdí tým v doprovodu cheerleaders (roztleskávaček) a marching bandu (jsem členem).

Každý může navštěvovat jaký sport chce, jedná se však o mimoškolní aktivitu a tak musí ukrojit trochu volného času. Na celém systému se mi líbí fakt, že se ve škole vytváří volnočasový kolektiv, takže spolužáci mají jednodušší cestu si k sobě najít cestu než pouhým sezením ve školních lavicích.

Tím nechci říct, že by se na českých školách nepěstoval sport. Avšak v porovnání s USA jsme hodně pozadu. Pokud chceme dělat nějaký sport v Čechách, obyčejně se poohlídneme po službách mimo školu jako jsou domy mládeže či nějaké soukromé školy specializované na určitý druh sportu. To ve Spojených státech téměř nefunguje.

Každý systém má něco do sebe. Pokud ale přijdete první den do školy, nezapomeňte se zeptat, zda se můžete k nějakému klubu připojit.

Já osobně jsem členem všech hudebních klubů na naší škole a dlouho jsem váhal nad divadlem. Nakonec s nimi nyní nacvičujeme hru s živou hudbou, takže i se saxofonem budu u všeho. 🙂 Možná je to škoda, ale nemůžu dělat všechno. Zůstat každý den o dvě hodiny navíc ve škole by pro mě bylo časově nemožné.