Pokud jste našimi pravidelnými čtenáři, mohli jste se dozvědět, že školský systém v Americe se v lecčem liší od českého. Dnes bych chtěl napsat pár řádků o speciálních třídách, které lze na rozvrhu hodin studenta High School vidět a o něž můžete dokonce požádat i jako exchange student na začátku školního roku.
Ve škole netrávíte většinu času se stejnými spolužáky, jako je tomu v Čechách, ale různě cestujete po škole a každou hodinu máte v jiné třídě a s odlišnými studenty. Děti dokonce nemusí (a většinou nejsou) být ze stejného ročníku (výjimkou jsou klíčové a povinné předměty jako například English s číslovkou udávající ročník- English 12). Systém hledí na to, jaké znalosti máte a ne jak jste staří. Pro dobytí více pokročilých tříd je nicméně třeba absolvovat hierarchickou strukturu jedno nebo dvou semestrálních kurzů, takže v Calculus (matematika) moc freshmanů (žáci prvního ročníku na High School) nepotkáte. Nicméně například v mé třídě Algebra 2 jsou namixované všechny čtyři roky střední školy.
Protože americké děti se na státních školách nemohou přímo zaměřit na určitý obor hned od střední školy (v Čechách existuje mnoho obchodních akademií, elektrotechnických škol, apod.), ale až od vysoké, mohou alespoň svoje studium nasměrovat pomocí vybírání si těžšího rozvrhu v určitém směru.
U jazyků to znamená několik odlišných levelů obtížnosti. Na výběr je tedy Spanish 1, Spanish 2 a Spanish 3.
Kromě tohoto rozřazení si lze vzít takzvanou Honor class. Pokud si zvolíme Honor Economy, po další dva semestry (jeden školní rok) budeme probírat těžší učivo a zrychlíme tempo v oblasti makro ekonomie a tématu světových burz. Honor třídy tedy znamenají obtížnější úroveň.
Nejobtížnějším stupněm na High School jsou takzvané AP classes. V těchto třídách se probírá učivo vysokoškolské úrovně. Díky tomu si pak studenti nemusí brát stejné předměty na univerzitě a po High School rovnou poskočit do obtížnější třídy. Moji spolužáci se také snaží úspěšně dokončit AP třídy, protože jim to ušetří čas a nebudou pak muset tolik platit za college.
Já žádnou AP ani honor class nemám- neviděl jsem v tom žádné opodstatnění. Na to, abych si řekl po roce: “Seš dobrej.” by mě to stálo moc času. Jedinou výjimku tvoří Honor Band, kterou jsem úspěšně zakončil tento týden hodinovým koncertem. Není to klasická Honor třída. Zájemci z celého distriktu se sejdou na jednom místě a po pár intenzivních cvičeních dohromady absolvují koncert s významným dirigentem. Celkem jsme hráli asi 5 skladeb a poprvé jsem poznal, jak probíhá opravdová zkouška velkého orchestru.
Pokud bych měl zhodnotit celý systém musím říci, že se mi v mnoha ohledech líbí. Jedinou nevýhodou však je, že pokud víte, co chcete v budoucnu dělat, americký systém vás bude na High School brzdit, protože se na ní lze specializovat trochu, ale ne moc. V tom máte ČR výhodu.
19. 3. 2008 /
myslim si ze system skolstvi v usa je na lepsi urovni, skoda jen te urovne uciva, ktera je tam pry mnohem nizsi. presto se mi jejich system libi vic
19. 3. 2008 /
Systém je to zajímavý, ale má několik nevýhod. Jedna z nich je, že učivo je v mnoha případech opravdu směšně snadné – třeba již zmiňovaná třída Algebra 2. A navíc – americká škola je hodně o zábavě, a to je milé, ale někteří studenti potom postrádají i základní akademické znalosti a dovednosti. Ví sice, jak hrát fotbal, ale neumí spočítat ani plochu fotbalového hřiště 🙂
Většina mojich tříd jsou Honors a jsou velmi jednoduché. Mám ovšem dvě třídy IB (International Baccalaureate), jejich obtížnost se dá srovnat s českými gymnázii. Vřele doporučuji. Chtěla jsem mít také AP, které jsou svou obtížností také srovnatelné s gymplem, ale na naší škole tento rok téměř žádné nemají…
V mých Honors třídách naprostou většinu učiva už vím z loňských let na gymplu, a látka je pro mne tedy více méně opakování. Je ale pravda, že protože mám většinu tříd snadných, je mnoho času na mimoškolní aktivity, což je fajn. Člověk tu přece není od toho, akademicky se strhat 🙂
Jen nademnou stále jako strašák visí má ne zrovna snadno realizovatelná touha složit rozdílové zkoušky a nemuset v Čechách opakovat ročník…
20. 3. 2008 /
Čawes! Chci se jen zeptat jestli jsou školy v USA opravdu tak supermoderní jako vypadaj ve všech filmech 😀 no.. a jinak kdybyste někdo měl možnost a dal sem fotky z vaší školy v americe, tak by to bylo supeer! a jinak tenhle web je úžasnej, plnej těch pravejch informací, který potřebuju..takže díky všem ;))
20. 3. 2008 /
Its: peppe tu, pokud si dobre pamatuju, prezentoval fotky jeho skoly ……….. a skoly obecne? nesrovnatelny. Kez by muj starej komunictickej gympl v praze na proseku byl alespon z pulky tak vybavenej jako moje high school v us (((
21. 3. 2008 /
2Its: no moje skola zrovna moc hezka neni prestoze vybaveni je vesmes moderni.. ale je znat ze s penezi se tu moc nesetri (financovani skol tady funguje stylem: v kvetnu prijde zprava ze do pristiho mesice musi skola utratit $100 000 aby na pristi semestr dostala od distriktu/statu stejne penez jako ted… takze se nakoupi spousta picovin, ktery se nikdy nepouzijou – v netkerych tridach se vali spousta MACu – pc od applu, ktere jsou pouzivany maximalne jako stolicky nebo misto pro polozeni knih – nekdy musim udelat fotku :D)
uroven moji skoly je hodne dana tim, kde lezi – na pul cesty mezi Comptonem a Los Angeles :D. nicmene je to nejlepsi skola siroko daleko(distinguished school), mame tu vice nez 50% studentu, kteri sem podle bydliste nepatri (studenti jsou do skol zarazovani podle bydliste. kdyz nekdo bydli jinde, tak si bud prehodi adresu k nejakemu “znamemu” co bydli v dosahu, anebo ma dobre znamky a distrikt mu dovoli zmenit skolu – v tomto pripade si ale musi vyresit dopravu sam, skolni autobus mu u baraku nezastavi a v pripade nejakych problemu je vyhozen do sve puvodni skoly).
v podstate vsichni studenti co odmaturuji (coz je tady asi 80-85% skoly) jde pak na vejsku…
AP a honors tridy nemam (je to ztrata casu a penez, ktere musi student zaplatit za AP test, tusim az $90) a tady zpocivaji v tom, ze neAP tridy dostavaji min domacich ukolu a nejake extra body pri pisemkach (napr 5 bodu navic pri 100 bodovem testu) – takto vypada Calculus… navic pro vstup do techto trid je u nas potreba dobra znamka z minuleho roku (A nebo B+ neboli jednicka nebo dvojka), vetsinou doporuceni ucitele a nejaky dalsi kraviny ze summer school, takze exchange student co prijede na zacatku zari nema ani moc sanci 🙂
skola v usa neni rozhodne jednodussi, jak si vetsina lidi mysli (neuvedomuji si, ze tady chodi na stredni vsichni – asi neco jako kdybyste na gympl chodili ucni a nektere deti z cikanskych rodin, ktere nemaji ani 9 let zakladky)… naopak, pokud algebru 1 budete mit uz v osme tride, algebru 2 si vezmete jako summer school (ano, chodi se tu i v lete do skoly), precalc a trigonometry jako freshmen year, calc AB jako sophmore a calc BC jako junior, tak budete mit ze zacatku co delat, ale zase klidek jako senior – zadna tezsi matika tady neni(neberu v uvahu statistics)… uroven je “pretty much” podle toho co si clovek vybere za predmety…
jinak jako specialni tridy tady mame mimo sboru, kapely a ruznych tanecnich a divadelnich trid, “engineering technology”, coz je trida, kde se “buduji ruzne vynalezy” – nevim jak to lepe popsat…
24. 3. 2008 /
Moje skola je uplne spickova co se tyce vybaveni. Skola byla nove postavena v roce 1999, takze je skoro nova, mame tam nejlepsi divadlo z teto oblasti(nejsem znalec, ale rekl bych, ze plno ceskych divadel (aspon tech mestskych) by mohlo zavidet), vse je samozrejme klimatizovano a celkove je videt, ze naky penize na skolu jsou.
Co se predmetu tyce, tak to je asi jednodussi, ale spis bych rekl, ze to neni tou latkou, ale spis zpusobem testovani. Testy typu spojovani, abcd, nebo doplnovani jednoho ci dvou slov nejsou zas tak hrozny a aspon pro mne nevyzadujou tak velke uceni. Mam take AP Calculus. Na zacatku skoly jsem ani nevedel o cem jsou AP tridy a nechapal jsem, proc je kazdej tak prekvapenej, kdyz videl ze mam AP Calculus. U AP trid je taky jeste dobry, ze kdyz udelate AP test, muzete dostat college credit (ale to uz bylo asi nak receno ve clanku).
Jinak musim rict, ze se tu berou vazne i predmety typu zpev nebo creative computer. Kdyz si vzpomenu na moji informatiku na gymplu, coz byly skoro volny hodiny, tak nic moc, ale to asi taky zalezi na skole…
24. 3. 2008 /
taky nemam pocit, ze by skola byla jednoduzsi o moc. Je to dano tim jak se tu uci. V Americe davaji vetsi duraz na to aby studenti umeli premyslet ale uz neni tak dulezite aby umeli vyjmenovat vsechny reky ve statech (schvalne, kolik z nas si pamatuje vsechny velke reky v Evrope?, ja bych dala dohromady par tech ceskych).
Jinak budu delat AP French a skola mi to plati. Do AP trid se clovek muze bez tohodle procesu dostat po uspesnem slozeni testu – alespon u nas.