Střední škola, V Americe

Příběh českého studenta Petra- High School v USA

Protože mi tyto stránky pomohly a pomáhají všem, kteří se do USA chystají, rozhodl jsem se pro ně napsat článek o mém roce v Americe. Jmenuji se Petr Jelen a tento školní rok trávím na high school v Alabamě. O svém pobytu si vedu blog www.marlow.cz, takže se sem pokusím přispět něčím, o čem jsem doposud nenapsal. Bohužel nejvíc povolaný se cítím promluvit na téma: řešení problémů, které mohou nastat a o tom, jak se mění rodina.

Začnu tím, že při výběru rodiny a místa, kam pojedete, musíte mít štěstí. Nechci zatracovat význam eseje, která se pro agenturu píše, ale dokážete si představit farmářskou rodinu v Nebrasce, jak si v obýváku na zemi rozloží eseje všech studentů a začne je porovnávat? Amerika je veliká a možností, kam se dostanete, je mnoho. Na tom kde a s kým budete, hodně záleží.

Změnit rodinu je přirozené a normální a nemá cenu se toho bát. Rodinu mění celá řada studentů. Já změnil jak rodinu, tak školu. Můj kamarád z ČR, se kterým jsme se v Alabamě potkali, změnil 3krát rodinu, 3krát stát a 4krát školu. Začínal v Alabamě u černocha, stejně jako já jediný běloch na škole, potom ho můj hostfather a koordinátor přemístil do našeho města a mou školu, kde jsme běloškou skupinu tvořili my, exchange studenti. Novou rodinu dostal v Arkansasu, kam odletěl. Tato rodina se ale rozhodla přestěhovat do Maine, kde s nimi nyní je a neví, kde budou bydlet a teprve shánějí dům. Příběhy výměnných studentů jsou zkrátka různorodé.

Myslím si, že moje problémy s hostfatherem byly nestandardní a ne z toho soudku, o kterém se píše: jako chodit či nechodit s nimi často do kostela atd. Své důvody ke změně rodiny nechci znovu opakovat. Sepsal jsem již dříve zde. V takovém případě se máte obrátit na svého místního koordinátora. Ten by se měl snažit pomoci a najít vám rodinu v blízkosti školy, pokud na ní tedy chcete zůstat. Tohle může fungovat, pokud je koordinátor milý a chce vám pomoci. Můj hostfather byl zároveň i mým koordinátorem, a proto jsem to měl těžší. Musel jsem se obrátit na koordinátorku nad ním. Bohužel ta si naše problémy nechtěla připustit. Byl jsem v kontaktu s agenturou v Česku, která mi pomáhala, ale nalezení nové rodiny bylo na Američanech. Musel jsem psát na nejvyšší posty AISE, aby nám uvěřili. Změnit rodinu i s takovými očividnými důvody jako jsem měl já, nebylo jednoduché. Co mě překvapilo nejvíce, bylo, že stačilo, aby se rodiče Němce rozeřvali na německou agenturu a dostal novou rodinu do týdne, zatímco já na ni čekal déle. Thajská agentura našla brzo novou rodinu pro kluka, který se mnou byl v rodině. Nejlepší to měli ti, kteří měli v Americe známé nebo zde jejich sourozenci už byli. Zkrátka přidělování rodin nevypadalo tak, že by byla jedna skupina rodin připravených přijmout studenty, ale těch skupin bylo několik a nikdo v té pro mě. Radím, pokud nějaké problémy máte, ozvat se co nejdříve a hlavně své domovské agentuře a když přidělení nové rodiny trvá déle, nebát se jim připomenout.

Ještě bych se chtěl zmínit o jedné věci, na kterou jsem před tím na stránkách exchange studentů nenarazil. A to je umístění v rodině s dalším výměnným studentem. I to je obvyklé, spousta mých kamarádů s někým žije. Já jsem v rodině s jedním Thajcem. Je to asi dobré, mít někoho, kdo je s vámi v tom a já jsem v něm nalezl přítele na celý život. Jedinou nevýhodu, kterou v tom vidím, je, že má horší angličtinu než já. Trávíme spolu pochopitelně hodně času a já se nezdokonaluji tak, jak bych si představoval.
Nechci zbourat vše, co jste doposud na téma roku na high school v USA přečetli, ale hádám, že to bylo samé super, úžasné, báječné… Znám nyní okolo 60 exchange studentů, kteří jsou tento školní rok v USA a jejich pocity jsou různé. Někteří jsou extrémně spokojení, ale jiní jsou dokonce doslova zklamaní, otrávení a unudění. Mně se tady teď začíná líbit. Hlavně díky mojí rodině, která je, já to slovo schválně použiju: úžasná.

Když jsem se zmínil svému kamarádovi, že právě píšu článek pro tuto stránku, odepsal mi: „Napis jim at sem nejezdej, jestli se doma maj dobre “ Já říkám: pojeďte, ale berte to jako dobrodružství!