Střední škola, V Americe

Poslední týden v mé americké škole

Tak mám za sebou půl roku na americké high school. Uteklo to velmi rychle, a už teď vím, že mi bude Oakland High School chybět, jsem tu totiž jen na půl roku. Noví kamarádi, přístup učitelů, sporty ve škole, to všechno mi bude chybět. Za půl roku jsem poznal stovky lidí, naučil se spoustu věcí, poznal jsem, jaké to je navštěvovat pravou americkou střední školu. Ale není ještě čas rekapitulovat, stále mi zbývá měsíc v Americe.

Poslední školní týden a půl byl úplně jiný než týdny předtím. Předposlední týden semestru se opakovalo na tzv. Mid-term exams. Pololetní zkoušky znamenají 16% celkové známky. Ostatních 84% pololetní známky se rozdělí mezi konečné známky ze všech tří 6-týdenních cyklů (28% na každý cyklus). Příklad: prvních šest týdnů dosáhnete 90%, druhých šest týdnů 95%, třetích šest týdnů 97%, pololetní zkouška 94%. 90×0.28 + 95×0.28 + 97×0.28 + 94×0.16 = 25.2 + 26.6 + 27.16 + 15.04 = 94% – Vaše výsledná pololetní známka. Kéž by byl takový systém v Česku.

Opakování na pololetní zkoušky měl každý učitel perfektně rozvržené, a proto byla páteční událost malou komplikací. V Tennessee totiž ve čtvrtek večer sněžilo. A protože tu nemají stroje na odklízení sněhu a Američani by se, jak je jejich zvykem, všichni navzájem zažalovali kdyby se něco stalo studentům, školy se prostě zavřely. Mimochodem, sněhu byly tak dva centimetry a ke konci pátku všechen zmizel. Přijde mi to sice velmi hloupé, ale co, alespoň jsme měli volný den. Sešli jsme se proto s kamarády a jen tak jsme se celý den povalovali, hráli videohry a jedli pizzu. God bless AmericaJ.

Po víkendu nás čekal poslední týden prvního pololetí. V pondělí se jelo podle speciálního rozrvhu – místo čtyř delších hodin bylo na programu všech sedm, jen se zkrátily, abychom mohli opakovat na všechny předměty. Také byla naplánovaná zkouška ze sedmé periody. Pro mě posilovna – seděli jsme ve fotbalové kabině a hráli fotbálek na dvě malé branky. Lidé ze tříd jako posilování nebo sporty z těchto předmětů automaticky obdrží 100 procent. V pondělí večer to vypadalo, že se bude zase konat „sněhová pohroma“ :-D, ale nakonec to skončilo jen u deště a úterního dvouhodinového zpoždění začátku dne se speciálním rozvrhem. Mimochodem v úterý, ve středu a ve čtvrtek nám bylo umožněno opustit školu hned po dvou zkouškách, nicméně někteří lidé nemají odvoz a tak museli čekat ve třídách až na autobusy ve 3:10. V úterý nás tedy čekaly zkoušky z prvních dvou period – pro mě angličtina a světový zeměpis. Ještě jsem zapomněl, na každý předmět dostanete tzv.Study Guide, která obsahuje všechny informace, které potřebujete vědět na zkoušku. Úterní zkoušky byli pro mně velmi jednoduché.

Ve středu jsem měl na programu Americkou historii a francouzštinu. Zatímco s francouzštinou jsem neměl nejmenší problémy, Americká historie byla trošku těžší, ale stále si na A věřím. Ve čvrtek mě čekal poslední normální školní den v USA. V pátek byl totiž tzv.Make-up day, a lidé, co na žádnou zkoušku nechyběli, do školy ani nešli. Poslední den mě tedy čekaly poslední dvě zkoušky – Ekonomika a Statistiky. Ekonomika byla lehká a statistiky odhaduji tak na 95%. Měl bych tedy mít samé A na pololetí, uvidíme jestli se to povede. Ale stejně je to jedno, vlastně se ani nijak extra nesnažím získat dobré známky, protože se mi tyto výsledky do české školy nepočítají. Po příjezdu domů mě bohužel čekají rozdílové zkoušky.

V pátek byl tedy volný den, a tak jsme s ostatními exchange studentami vyrazili do Opry Mills, což je obrovský obchodní dům v Nashvillu. Potřeboval jsem nakoupit všechny dárky, protože jsem dodržel moji tradici a nechal všechno na poslední den. Všechno jsem úspěšně sehnal, velkých slev jsem využil také ke koupi nějakého oblečení pro sebe. V sobotu ráno jsme vyrazili na dlouhou cestu – do Vermontu a Mainu jedeme autem, což nám umožní poznat spoustu věcí po cestě. Vy se můžete těšit na fotky a snad i článek z cestyJ.