Tak se konečně dostávám k napsání nějakého toho článku o mé cestě na americkou vysokou. Zatím z toho pohledu nepřijatého studenta, šílícího ohledně testů, esejí, doporučení od profesorů a přihlášek o finanční pomoc a stále docházejícího do školy, čtecího víc jak třiceti knih za pololetí, pracujícího pro kapesné a zároveň pomáhajícího kde se dá bez nároku na jekékoliv uznání. No, moc toho času nezbývá ale je to báječné.
Ale začněme od začátku.
Někdy koncem července jsem obdržela maturantský balíček s příručkou jak na to. Abych řeklapravdu tak v Praze jsem měla plné ruce práce s tím užít si to naplno a tak jsem vysokou odložila na později. Chyba. Pokud se chystáte hlásit na víc jak jednu nebo tři vysoké v Americe začněte brzo. Neříkám, že se to nedá stihnout. Ale čím dřív začnete, tím míň nestíhání si pak zažijete.
Americké příjmačky mají podobný průběh na většině škol což se teď zjednodušuje s Common Application kterou využívá většina běžných akademických škol. Z mého výběru ji používá osm škol z deseti. Ano, hlásím se na deset škol. Taky mi to přijde neskutečně přehnané ale náš College Counselor mě přesvědčil o tomhle čísle. Jedna z výhod je, že škola mi jako stipendijnímu dítku platí všechny náklady na přihlášky, takže s tímhle se trápit nemusím.
Common Application je ta část kde vyplníte kontaktní údaje, mimoškolní aktivity a esej. Potom téměř každá škola má svůj vlastní supplement. Tam většinou vyplňujete nějaké bližší informace a téměř každá škola vyžaduje nějakou formu eseje nebo krátkých odpovědí na otázky které jim řeknou víc o tom kdo se k nim hlásí. Příjemné na tomhle všem je, že se 80% dá udělat online a tedy bez zbytečného papírování a ztracených obálek.
Dalším faktorem jsou výsledky srovnávacích testů. Většina škol vyžaduje “SAT reasoning test“, některé preferují “ACT with writing” a ty více výběrové budou také vyžadovat “SAT subject tests.” Největší problém těchto testů je, že se vás snaží za každou cenu napálit. A pak také to, že trvají neskutečně dlouho a po čtyřech hodinách už jen odpočítáváte minuty z té poslední hodiny. Od mezinárodních studentů většina škol také vyžaduje TOEFL. Některým stačí jen TOEFL jiné potřebují i SAT nebo ACT. To všechno záleží škola od školy. Jen si to všechno pořádně naplánujte a ne jako já. Já jsem jednu sobotu měla ACT, pátek co následoval TOEFL (abych dorazila včas tak mě z krásně vyhřáté postele vytáhnul budík v 4.50 a v 5.00 uz jsem frčela v minibusu) a den poté, v sobotu jsem si dala dva SAT subject test a to z literatury a chemie. Jsem ráda, že už mám všechno testování za sebou ale…
A pak tu máme doporučení od profesorů. Zase, většina škol bude chtít dvě doporučení od profesorů a potom doporučení od tzv. college counselora což u českých škol může být kdokoliv z kanceláře školy. Ale mám i takové školy co chtějí jenom jedno doporučení od profesora nebo naopak chtějí tři. Vybírejte pečlivě někoho kdo vás dobře zná a bude ochoten pět ódy na vaší počest.
Nesmím zapomenout na vysvědčení. Většině škol nebude vadit pokud překlady nebudou notářsky ověřené ale budou chtít nějakou záruku, že je ten překlad správný. Pokud máte dobré vztahy s angličtinářem přineste mu přeložené výsvědčení a originály a poproste ho jestli by mohl napsat prohlášení, že je vše v pořádku.
Některé školy budou chtít třeba hodnocení vaší osobnosti od nějakého vrstevníka. Některé eseje můžou být na téma “Napište stranu 273 z vaší biografie. Kolik stran by tato biografie měla celkem?” a jiné se vás můžou suše zeptat “Proč se hlásíš na naší školu?” Je třeba to celé brát s rezervou a nestresovat se. Některé školy budou chtít i ústní interview ale většina už to má jen jako nepovinnou část příjmacího řízení.
A pak přichází ta nejhorší část. Vyplňování forulářů na finanční pomoc. Nejen, že je to otrava ale také všechny dokumenty musí být přeložené do angličtiny. Ještě jsem nepřišla na to jak získám originální daňové přiznání naší rodiny v angličtine. Zase doporučuju, začněte včas.
Ale pokud všechno tohle zvládnete pak už se můžete těšit na dopisy. A když vás někde nepřijmou nezoufejte. Oni nejlépe vědí jaký student je pro ně to nejlepší a podle toho vybíraj tak to neberte osobně. A jak říká náš profesor, nezáleží na tom kde člověk skončí, hlavně aby mu to vyhovovalo.
Můj seznam zatím (a snad i finálně) vypadá takhle – čím víc do prava tím potencílně větší šance k přijetí, ale to je všechno jen podle statistik, takže kdo ví 🙂
Dartmouth; Amherst; Williams; Middlebury; Vassar; St. John’s; Hamshire; Gettysburg; Berea
Já jsem taky nechtěla žádné školy kam je vyloženě jednoduché se dostat, ať je někjaká zábava a tak kdo ví jestli se dostanu alespoň někam. Pokud ne, svět se taky nezboří a vždycky se můžu vrátit domu což abych řekla pravdu takky zní docela dobře.
Když tak píšu tenhle článek, v našem vymrzlém pokoji tak mě zase, jako už tolikrát napadlo, že to snad ani není možné. Občas se musím štípnout abych věřila, že se mi ta střední v Americe jenom nezdá. Už je o druhý rok co tu jsem a stejně, někdy se mi nechce věřit.
10. 11. 2008 /
ahoj Lio, hezky clanek, ja taky premyslim o college. Zajimalo by me, kdyz ses ted v USA druhy rok, jak to mas s anglictinou. Je to asi naprosto v pohode vid? A jak premyslis, v anglictine nebo v cestine? Tak preju hodne stesti!
10. 11. 2008 /
tvoj posledny odstavec… ja mam niekedy uplne presne isty pocit… a to som to pritom mala take jednoduche… drzim ti hrozne moc palce aby ti to vyslo, si uzasnym vzorom:)
10. 11. 2008 /
No uz tak rok premyslim v anglictine. Cesky nekomunikuju skoro vubec. Se slovakem co tu je v administraci mluvime anglicky, on uz je tu dlouho a ja se necitim pohodlne mluvit cesky nekde kde normalne mluvim anglicky. Kdyz sem se vratila na leto do cech tak mi par tydnu zabralo se vratit k mluveni a hlavne myselni cesky bez problemu. Trochu me to mrzi ale zase si rikam, ze cesky nezapomenu a umet perfektne anglicky se vyplati.
12. 11. 2008 /
Výborný článek, jde přesně na dřeň věci.
12. 11. 2008 /
Mimochodem, jak sis vybírala školy? Dobré by také bylo napsat něco o ACT. Tady v ČR většina lidí skládá SAT, ale možná by pro ně ACT bylo lepší. Proč sis vybrala ACT a ne SAT? Jaká je Tvoje zkušenost s tímto testem?
14. 11. 2008 /
Moc pěkný článek, hodně sem se dozvěděl. Ale otázka na ty testy je správná, taky by mě zajímalo jaký je mezi nimi rozdíl nebo co je lepší a tak. Celkem se o tohle téma zajímám, ovšem netuším, jestli bych to všechno zvládl, je to náročný. Ale zase proč to nezkusit =o)
17. 11. 2008 /
Ahoj Lio, moc děkuju za skvělý článek! Chtěla jsem se zeptat, jestli víš, jak to je se studenty IB a univerzitami v USA. Požadují se i TOEFL zkoušky, a nějaké speciální zkoušky, nebo to je na stejné urovni jako normální americká high school? Oreeille
23. 11. 2008 /
ahoj, jde se prihlasit na vysokou v usa z cesky stredni? a to kdyz je mi 25 a davno uz jsem ze stredni pryc 🙂
nejak jsem posledni dobou zjistil, ze bych tu vysokou upotrebil a kdyz uz tak uz 🙂
zob
24. 11. 2008 /
Tomáši, oba testy si lze zkusit. Z oficiálních stránek lze stáhnout vzorové testy.
Pro SAT to je adresa http://www.collegeboard.com/student/testing/sat/prep_one/test.html?BannerID=pretest&AffiliateID=PREPCENTER
Pro ACT je to http://www.actstudent.org/testprep/index.html
Jak College Board, tak ACT nabízí placené přípravné kurzy online.
Ve Fulbrightově komisi si lze zapůjčit bezplatně, ale proti záloze 1 000 Kč za materiál, učebnice. Více máme na SAT, ale najde se něco i pro ACT. Více na http://www.fulbright.cz/testy/priprava-na-testy.shtml
25. 11. 2008 /
mam tedka tydenni prazdniny (den dikuvzdani) a tak se mi snad krom psani eseji, desetiminutove hry pro dva herce a cteni noha knih taky podari neco pro web zase vyplodit
24. 12. 2008 /
Ahoj, mas uzasne clanky, opravdu chvalim. Chtela jsem se zaptat jestli je tento clanek pravdivy – http://patrikvogl.cz/421-skola-ve-spojenych-statech-americkych.html , ci nikoliv. V kazdem svem prispevku skolstvi v USA hodne chvalis, v jednom jsi i uvedla, ze je lepsi nez to ceske… Chtela bych na stredni do USA (vim, ze tento komentar nepatri do tohoto prispevku pojednavajicim o VYSOKYCH skolach, ale myslela jsem, ze si ho tu vsimnes vic nez v clankach, ktere jsi psala pred rokem…) a najednou jsem narazila na netu na tohle, tak me to trochu odradilo…Dekuju moc
22. 4. 2009 /
chci se jen zeptat, kdyby mě náhodou přijali, kolik bych si do začátku měla vzít sebou, jak je to napr na kolejích apod…děkuju
13. 10. 2009 /
Ahoj,
vidím, že už jsi “zkušená Američanka”. Chtěla jsem se zeptat, jak se americké collegues dívají na to, když se hlásíš několik let po maturitě. Abych to upřesnila. Studuju teď v ČR první semestr magisterského studia a chci zkusit zažádat o Fullbrightovo stipendium pro PhD, ale problém je, že na bakalářském sem neměla dobrý průměr, protože se musím živit sama a dělám hodně těžkou školu a to moc dohromady nejde, místo abych chodila na přednášky, musím do práce a ve zkouškovém se pak ta kvanta dohnat nedají. Teď na magisterském chci udělat vše pro to abych měla nejlepší výsledky, ale stejně nevím jestli to pomůže. Tak přemýšlím ještě o variantě, jít znovu do bachelor stupně – měla jsem jít hned,ale tehdy jsme ještě byla mladá a blbá:D No na gymplu sem měla samé jedničky, spoustu mimoškolních aktivit, olympiády, soutěže,.. Myslíš, že mám šanci?
11. 3. 2010 /
Ahoj.
Zajimalo by me jestli na sebe nemas nejaky kontakt. Mel bych par dotazu.
7. 7. 2010 /
Ahoj.
Jestli je to mozne, taky bych poprosil jestli bys mi na sebe nedala nejaky kontakt (ICQ, email). Potreboval bych si udelat pevnou predstavu o studiu v zahranici a konkretnejsi informace k prihlasovani (testy, byrokracie, transcripty) by nebyly tez od veci.
Dik
24. 2. 2011 /
veľmi pôsobivý článok.. pomohlo mi to k zhromaždení info.. veľmi by som chcel ísť študovať herectvo do USA ale neviem kam a ani prvé kroky k tomu.. ale už sa na tom pracuje…
24. 10. 2011 /
Ahojky, nemohla bys mi dát na tebe prosím kontakt, pořebovala bych s pár věcma poradit 🙂
8. 11. 2011 /
Ahoj Lia, na ktore skoly z tvojho zoznamu si sa dostala, a na ktoru momentalne chodis? Co studujes, aky obor, a mas full-time schoolarship? Need based alebo merit based? Sportujes tam ?
Dakujem , Iveta =)
12. 4. 2014 /
Doufám, že ti to vyjde. Chtěla bych jí taky studovat na vysokou do Ameriky… snad se to všechno vydaří.. :)Držím ti hrozně moc palce. 🙂