Moc mě těší, že moje kalifornská škola se pro mě měsíc co měsíc stává jednodušší. Pamatuji si září a říjen na Pleasant Grove High School, kdy jsem svoje domácí úkoly dělal i několik hodin denně. Trvalo mi vždycky celou věčnost, než jsem pochopil co mám dělat. Kreativní psaní krátkých esejí za dne na den jsem pak přímo nenáviděl.
Domácí úkoly hrají tady v Americe trochu jinou roli než v Čechách. Na každé škole to je asi jinak, nicméně na mém Gymnáziu Na Pražačce jsem mnoho domácích úkolů nedělal. Učitelé je většinou nekontrolovali a když ano, tak za ně nedávali známky. Tady v USA student však za každý úkol dostává několik bodů do celkového hodnocení a tak dělání úkolů může přinést okolo 25% celkové známky, což není zanedbatelná část. Studenti tady úkoly dělají a vždy okolo devíti desetin třídy má HW z minulého večera vypracovaný.
Ze začátku školního roku jsem s úkoly strávil okolo dvou hodin denně. Což při přičtení cvičení na saxofon znamenalo, že jsem kromě toho téměř nic jiného nestačil.
Nyní v březnu strávím se školou okolo 15 až 30 minut. Většinou se připravuji na test, čtu si informace v učebnici či dělám domácí úkoly.
Postupem času jsem si vybral předměty, které mě baví a které ne. A podle toho také rozděluji čas s nimi strávený. Na saxofon bych asi cvičil tak i tak. Ve škole mám denně tři hodiny hudby. Ve Web Page Designu vidím moji světlou budoucnost a třída Ekonomie je docela zábavná. Náš tým je právě nyní 9 v internetové burzovní hře, do níž je zapojeno přes 350 škol. Do hodin angličtiny dělám jenom to, co je nutné. Naivně jsem si myslel, že budu mít ESL Class (English as an Second Language). Místo toho jsem však vyfasoval pro mě nudnou Americkou literaturu. Můj cíl je neprospat více než polovinu času ve třídě. Posledním předmětem je Algebra 2, kde si nerozumím s učitelem a proto se na jeho třídu většinou vykašlu. Jeho starodávný postoj ke škole mě přímo znechucuje. Definitivně u mě skončil následujícím tvrzením: “Jediným cílem High School je připravit děti na vysokou školu.” Nejde o předmět, jde o přístup učitele. Připravovat studenty pouze na testy a dávat jim otázky ze 100 let starých učebnic mi prostě nesedí.
Jsem rád, že se to takhle posunulo a mám teď víc času na to, co potřebuji. Psal jsem si s naším ředitelem školy z ČR a pro uznání ročníku bych muset úspěšně složit zkoušky ze všech předmětů. To se ale zatím nikomu nepovedlo (ono to asi také moc lidí nezkoušelo). Zatím u mě převládá názor, že si ročník zopakuji, i když už vidím komentář Liy, která bude dělat všechno pro to, aby nic neopakovala a dokonce chce jeden rok díky odlišnému systému v USA přeskočit. Umíte si představit, jakou dobu bych musel strávit s učením a dohnáním všeho, co moje třída probírala? Kolik si myslíte, že by mi to zabralo času? Jedná se o asi 10 předmětů.
21. 3. 2008 /
Mohl bych se zeptat jaké autory namátkou v americké literatuře probíráte? Díky
21. 3. 2008 /
Cau..taky sem chtela delat rozdilove zkousky, ptze se mi zrovna nechce trcet o 1 rok vic na stredni. Reditel moji skoly mi je NEDOPORUCIL a rekl ze bych musela delat 26 zkousek (to zn. 2 zkousky z 1 predmetu) a kazda zkouska by musela trvat hodinu a nic by se mi nepocitalo z USA. Vtipny. Radsi si ten rok v US uziju a nebudu sedet nad knizkama..:)packo
21. 3. 2008 /
No já je budu dělat určitě, když se vrátim už po půl roce. Doufám že to tak obtížný nebude, a vím, že minimálně někteří učitelé mi to prominou a nechají mě prolézt protože mě znaj.
21. 3. 2008 /
Já rozdílovky taky budu muset dělat a mně je řiditel dokonce doporučil a říkal, že ještě nebyl nikdo, kdo se vrátil a ty zkoušky neudělal a že budou trvat jen 15 minuz, Je zvláštní, jak se každá škola v tomhle liší:D Tak doufam, že to zvládnu, protože jinak nevim, co budu dělat… Mohla bych se jen zeptat, co se tak probírá na Ekonomice a na matice? dekuju 🙂
21. 3. 2008 /
pepperos: jeden rok bohuzel preskocit nemuzu, hlasila jsem se moc pozde a tak to tak jako tak budu mit na trinact let. jinak ja budu delat vsechno mozne pro to abych nemusela zpatky na nasi skolu coz by mohlo znamenat to same jako neopakovat. musela bych delat rozdilovky z uplne vseho a je mi jasne, ze by mi to moji francouzsti profesori osolili. no uvidime 🙂 stredni doopravdy neni moje neoblibenejsi cinnost
mol21: my v americke literature probirame treba: Harlem Renaissance, Protest Literature, Stebla Travy, Great Gatsby, Hrozny Hnevu – vetsinou autory 19 a 20 stoleti
ukoly: me ukoly zaberou tak okolo hodiny denne ale zalezi na tom jake predmety zrovna potrebuji udelat. Ukoly z chemie mam hotove treba za ani ne 10 minut ale kdyz mam cteni na US History nebo jednu z literatur tak to zabere vic casu. Rozhodne se to da prezit a zatim se drzim na A a A- tak to doufejme vydrzi – uz mi zbyvaji jen dva mesice skoly, tedy posledni ctvrtleti
21. 3. 2008 /
ja mam ukol v podstate jen jeden, jenze kazdej den, a to je ze mi musim delat notes do US history, coz mi zabere cca hodinku, na zacatku semestru sem to delal 2, kdyz mam ukol treba na environmental science, tak jedine v aute cestou do skoly…
21. 3. 2008 /
jo kdybych mela cestu do skoly tak bych tam asi delala vetsinu ukolu. ale bydlim rovnou ve skole no, ale treba mezi dopolednim a odpolednim blokem se da stihnout docela dost cteni. jinak se nestane, ze bysme nemeli ukol z kazde hodiny, obcas jen par prikladu nebo vet obcas treba padesta stranek cteni plus reading response journal. hodne se to meni a casto se otho nasklada hodne na sebe ale tak sem to mela i na GJN – zakon schvalnosti no
21. 3. 2008 /
urcite se na ty zkousky nevykasli – ja je budu delat taky ;)… nevim jak u tebe na gymplu, ale na nekterych prazskych gymplech te udajne nechaj postoupit do dalsiho rocniku bez problemu…
nejsem zrovna “studijni typ” 🙂 a nase reditelka taky tvrdi, ze je to nemozny, ale ja verim, ze na ctyrky se zvladnu nahrotit vsechny predmety (tedy hlavne biologii a chemii a nejakou tu literaturu, ostatni predmety nejak zvladnu) behem letnich prazdnin. nevim jak ty, ale ja tu mam matematiku – calculus, takze tu dohanet nebudu, dal fyziku u ktere mi staci umet par vzorecku, zaklady spolecenskych ved by ve tretaku mela byt ekonomie co se ted ucis, dejepis je pro me “common sense”, z volitelnych predmetu si vyberu anglictinu a pocitace 😀 a v nemcine se necham preradit do horsi skupiny (budu to argumentovat tim, ze jsem se tady ucil spanelsky). ted o prazdninach planuju kontatkovat reditelku a vsechny soudruzky ucitelky, tak jsem zvedav, co si na me vymyslej – dej vedet jak se rozhodnes ty ;)!
jinak k tematu – vetsina ukolu (pokud nejsou na prvni nebo druhe hodiny) se da zvladnout pri hodinach (prestavky jsou tady dost kratke, takze na opisovani/dopisovani o prestavkach tak jak to zname z cech to nejde) – pokud je to nejaka kravina typu opisovani faktu z ucebnice… pokud je to priprava na test (otazky vetsinou byvaji podobne..) tak doporucuji venovat vice casu – projevi se to na znamce z testu
22. 3. 2008 /
Uplne mimo tema, ale prijdem i strasna skoda zatim nevyuzityho potencialu tohoto webu. Clanky jsou v pohode informativni, ale urcite by bylo zajimavejsi psat clanky vic ze zivota, min “povrchni”. Ne stale, o uceni a tak, ale vice o ruznych spolecenskych akcich, to kam chodis s kamarady, co holky, party a tak. Tohle tady podle me dost schazi. Chapu ze hodne lidi co se chystaji odcestovat do usa zajimaji spis tyhle veci, ale stale je tu dost takovych, kteri tam jedou poznat novy lidi a uzit si cast zivota.
Neber to prosim jako kritiku, ale jako radu.
22. 3. 2008 /
Mike: Naprostej souhlas! Chtelo by to neco ze zivota, co se deje primo vam, treba me to prijde zajimavejsi nez takove ty obecnejsi clanky. Třeba napsat clanek o nejaky pařbě nebo tak, neřikejte že se tam jen učíte a chlastáme jen my tady v čechách:D:D
22. 3. 2008 /
ja naprosto souhlasim!! sem taky zvedava, co se tam deje ve volnem case, krom uceni a delani sportu 😛
22. 3. 2008 /
nebo jak vychazite s ostatnimi členy rodiny. pousti vas uplne vsude bez problemu? treba na nejake vylety nebo musite vsude s nama. Nebo co když jdete na společnou večeri nekam do restaurace, kdo plati? prispivate nejak? diky…..:-)
23. 3. 2008 /
no vidis, pepperosi, hned mas namet na clanek:)
23. 3. 2008 /
mol21- Naposledy jsme probírali anglické autory za dob romantismu.
Moni- Tak to se máš. V Ekonomice- základní termíny, jak to vůbec funguje. Poptávka, nabídka, jak funguje trh apod. Maitka, hodně záleží jakou obtížnost si vybereš.
Luke- Nevim, nejsem rozhodnuty, zda opakovat ci ne. U nas na gymplu nic takoveho neplati… 🙁
Jinak diky za out topic, i kdyz by mel patrit na forum. Pokud budete mit navrhy na clanky, rad se o ne muzu pokusit. Obcas si jenom nemyslim, ze by to nekoho zajimalo. Pred casem jsme psali hlavne to, po cem touzite. Uzivatele ale zacali chtit takoveto vseobecnejsi informace, o skole apod. Tak jsme zamerili nase clanky trochu jinam a ejhle- zase to chcete zpatky. Asi musim zvolit nejakou zlatou stredni cestu.
24. 3. 2008 /
Tak piš od každého něco 😉 Jednou zážitky všedního nebo nevšedního dne, podruhé můžeš vypíchnout něco, co je v Americe jinak než tady a zaujalo tě to. Tak by to podle mě bylo nejzajímavější 😉
7. 4. 2008 /
testy ze všech předmětů na české školy jsem dělala po roce stráveném v zahraničí a docela se to dalo, vzhledem k tomu, že vždycky vybrali jen jedno nebo dvě témata z celého roku, na které se mě ptali. jedině z matematiky, angličtiny (což nebyl problém), němčiny (velký problém) a biologie jsem musela umět všechno. ale u zbytku předmětů šlo jen o některé části. myslím, že záleží na individuální domluvě s učitelem. 🙂 druhý rok už mi uznali všechny předměty, kromě českého jazyka tj. literaturu, mluvnici a sloh jsem musela dělat. a vlastně mě to ještě čeká.
mimochodem, teď už druhý rok studuji na mezinárodní škole a pokud se alespoň hodinu nevěnuji domácím úkolům či průběžné přípravě, automaticky začínám být pozadu.. české školy jsou v tomto úplně jiné a podle mého názoru horší.
7. 4. 2008 /
Ahoj,musim říct,že takovýhle stránky jsem dlouho hledala. Sama za pár měsíců odjíždím do Ameriky a musim říct,že mě to čím dál víc děsí.:-) V mym okolí nikdo nic podobnýho nepodnikl,takže se mi těžko shání nějaký informace… Chtěla jsem se zeptat,jak jste zvládali ty první týdny ve škole. Jak vás brali učitelé a spolužáci… předem dík za odpověď
7. 4. 2008 /
Americani jsou na vymenne studenty zvykli. Takze to probehlo celkem v pohode. Vsichni se te zacnou ptat na strasne moc veci a vsechno je nove. Prvni dny jsou to nejlepsi. Potom uz to je (apeson pro me nyni po par mesicich) stereotyp. Vetsina ucitelu si s tebou individualne domluvi podminky, aby ses chytla. Jenom nekteri (de*ilní ucitel na matematiku, ktery si mysli, jak je chystej) te vubec neberou v potaz a arogantne te ignoruji. Ale s temi se asi nesetkas. Ono totiz to neni jenom tim mym ucitelem. Je to taky mnou. Nemam moc tyhle typy lidi jako on v oblibe.
Preji prijemnou zikusenost a doufam, ze se o ni podelis. 🙂
20. 5. 2008 /
caute ludia chcela by som sa spytat ci neco take ako art a theatre sa znamkuje 😛
diky moc
20. 5. 2008 /
jj take se to znamkuje