Angličtina, Kurz angličtiny, Před odletem

Jazyková bariéra a jak se zdokonalit v anglickém jazyce

Angličtina je třetím nejrozšířenějším jazykem na světě, v mnoha zemích je používaná jako úřední jazyk a pro spoustu lidí, kteří nemluví stejným jazykem, je hlavním dorozumívacím prostředkem. Znalost angličtiny vám pomůže nejen při cestování nebo při hledání práce, vyjímá se též výborně v životopisu a je také významnou pomocí při přijetí na vysokou školu. Pokud se chcete hlásit na vysokou školu do USA, budete potřebovat složit zkoušku TOEFL nebo jen některými univerzitami uznávanou IELTS. Mimo to budete muset absolvovat standardizované zkoušky SAT, pochopitelně také v angličtine. Ačkoliv je plno způsobů, jak si zdokonalit anglický jazyk, má většina Čechů problémy jak s mluvením, tak s porozuměním.

Prvním, a nejspíš tím nejčastějším způsobem, jak si angličtinu vylepšit, jsou hodiny ve škole nebo návštěva kurzů. Je známo, že z běžné střední školy si člověk odnese pouze základy angličtiny, než že by byl schopný plynule komunikovat. Pochopitelně je něco jiného domluvit se a dát dohromady pár vět než mluvit v cizím jazyce na úrovni a bez chyb. Soukromé kurzy angličtiny jsou potom tím lepším, ačkoliv dražším, řešením. Lektoři jsou většinou kvalifikovanější a zkušenější než učitelé na středních či základních školách, i když ani to nemusí být pravidlem. Záleží v neposlední řadě na intenzitě kurzu a velikosti skupiny. Lekce dvakrát týdně jsou adekvátní na udržení jazyka, který člověk už zná. Pokud si ale chcete jazyk důkladně osvojit a důvěřovat si, jazykové kurzy jako takové většinou nestačí.

Dalším, velice oblíbeným způsobem na zlepšení anglického jazyka, je samostudium neboli tak zvaná angličtina pro samouky. Jelikož je v dnešní době již mnoho různých knih, časopisů, CD, televizních a internetových kurzů a dalších materiálů, které jsou většinou levné, mnoho lidí se zkouší naučit jazyk svépomocí. Bohužel má tato metoda taky své nevýhody. Jelikož nejste vázaní přesným studijním rozvrhem, je dost možné, že si nasadíte pozvolné tempo, a ani nedosáhnete vytyčeného cíle. Navíc je možné, že se něco naučíte špatně.

Nejlepším způsobem, jak upevnit základy jazyka, naučit se nové fráze a slovíčka a zároveň získat jistotu při konverzaci, jsou jazykové kurzy v zahraničí. Anglicky nebudete mluvit jen v jazykovém kurzu, ale i při odpoledních aktivitách s dalšími studenty a popřípadě v rodině, ve které budete bydlet. Jazykové kurzy angličtina jsou populární nejen proto, že si člověk má možnost sám vybrat intenzitu kurzu a školu podle maximalního počtu studentů ve třídě, ale také například podle toho, zda chce bydlet u místní rodiny, v hotelu nebo na vysokoškolských kolejích. Kromě učení angličtiny budete mít šanci vyžít se kulturně, sportovně nebo třeba jen relaxovat na pláži. V dnešní době je nabídka kurzů angličtiny i v exotických destinacích jako Barabados, Filipíny nebo Nový Zéland. Jediná nevýhoda takových kurzů je jejich cena. Bohužel platí to, že čím více peněz za kurz utratíte, tím déle můžete v dané zemi zůstat a tím lépe se jazyk naučíte. Také si musíte dát pozor, abyste se neseznámili jen s dalšími Čechy a nemluvili pak mimo školu česky.

Ať už se rozhodnete zdokonalit se v angličtině jakkoli, nečekejte zázraky a počítejte s tím, že je to tvrdá práce. Ač má každý způsob svá pro a proti, jedno mají společné: vyžadují od vás motivaci a chuť učit se. Samozřejmě je důležité vybrat si správné knihy, materiály a lektory, ale nejdůležitější je vybudovat si zvyk učit se, číst, psát, poslouchat a mluvit, ať už s dalším studentem, nebo klidně jen tak sám pro sebe.