Pobyt v zahraničí, V Americe

Jak to mám s penězi já…

Rozhodla jsem se napsat tento příspěvek hlavně jako reakci na článek s názvem Co nám říká agentura a jak je to v reálu. Přišlo mi to až přehnaně zaujatý a neobjektivní. Já už brzy začnu osmý měsíc mého pobytu za oceánem a patřim k té skupině lidí, kteří prostě počítají každou korunu, v tomto případě dolar. Myslím, že lidi kteří patří do té samé skupiny a chystají se teď vyrazit na rok na střední školu do Ameriky, musí být po přečtení zmíněného článku, vyděšení k smrti:-)

V mém případě to teda opravdu neni tak strašný. Naopak, svůj rozpočet 200 dolarů na měsíc se mi podařilo překročit jen jednou a to první měsíc ve škole, kdy jsem si teda musela nakoupit všechno potřebné. Začátek školního roku v Americe je ale ve znamení Back to School Sales, takže si jsem jistá, že jsem za školní pomůcky zaplatila mnohem míň než se mi kdy podařilo v Čechách.

Všechny další investice o kterých se autor předešlého článku zmiňoval jsou investice pro které se sami, svobodně rozhodnete. Které ke svému pobytu nepotřebujete. S některými samozřejmě naprosto souhlasím a uznávám, že bez nich by se pobyt mohl proměnit jen v nudnou ztráu času. Bowling, Sportovní utkání, Paintball, Minigolf, Kino apod. bych radila nikdy neodmítat ať to stojí co to stojí, protože by se mohlo stát, že ti samí lidé vás už znovu nepozvou a musim potvrdit, že právě na takovýchto akcích se rodí zážitky, které jen stěží zapomente. Ale další zmiňované útraty, především za jídlo, je něco s čím nesouhlasím. To totiž není otázkou Ameriky. Když se rozhodnete jíst pouze venku, ve Fastfoodech a restauracích, utratíte spoustu peněz i v Čechách.

Samozřejmě neříkám, odmítnout pozvání do kina jen proto, že se předtim jde na večeři do Fastfoodu, ale já takovouhle situaci už několikrát řešila tak, že jsem se buď najedla doma předtím než jsme odešli a později jsem si dala jen něco k pití, nebo jsem si vzala Snack s sebou. Jasně, asi vám připadá blbý, rozbalit si svoje jídlo před skupinou kamarádů ládujícíh se hambergrama. Taky neřikám, že je to to nejpříjěmnější řešení, jen když v Čechách nemáte peníze, tak taky nejdete do Macdonaldu, nebo jo?:-)

Ve škole ale problém s nošením vlastního jídla teda nemám vůbec. Zdaleka nejsem sama, kdo si každý den přinese Brown bag se sandwichem nebo čímkoliv jinym co doma najdu. Vsadim se, že doma najdete bez problémů něco co si rádi zabalíte k obědu, je to zadarmo a ještě si můžete připravit co chcete. Pokud někdy budete mít peníze navíc a budete přeci jen toužit po tom si ten oběd ve školní jídelně kopit (což znamená stát strašně dlouhou frontu a každý den si odnýst hranolky s pizzou nebou hot-dogem) tak vám v tom nebrání naprosto nic. Obědy se tady platí jednotlivě (nebo aspoň na mojí škole), takže jen u pokladny zaplatíte dva dolary a můžete si pochutnat na amerických specialitách.

Co se týká obchodů s oblečenim…to je naprosto stejný jako v Čechách. Myslim, že nejsem jediná, kdo se kolikrát musí rozhodnout mezi džínama nebo sukní, protože na oboje nemá. To samý je tady. Prostě nemůžeme mít všechno, ale to není Amerikou. Naopak, tady jsem si už kolikrát oboje koupit mohla kvůli slevám, který jsou opravdu velký a skoro pořád. Trička co jsem si tady koupila, se vždycky pohybovala kolem 10 dolarů. Takže jídla a oblečení bych se opravdu nebála, protože ceny v těchto odvětvích jsou většinou menší a nebo stejné, jako v Čechách, takže nikdy nebudete muset řešit větší dilema, než byste museli doma. Samozřejmě nemluvim o těch zdravějších věcech….zelenina, ovoce apod. se tady většinou opravdu prodraží, ale narážim na předešlý článek, kde autor mluví o mracích Candies…to se opravdu nemusíte bát, ty jsou tady skoro zadarmo, co by bez nich přece Američani dělali?

Nechci tady říkat, že žití v Americe je vždycky a za každých okolností levná záležitost, to určitě ne. Jen z vlastní zkušenosti řikám, že se mi zatim 200 dolarů na měsíc daří držet a chci tak dát naději těm, kteří jsou taky limitováni penězi, že to jde, když se chce a rozhodně to neni až tak strašný odpírání:-)

Jen věci které mě opravdu zklamaly jsou sporty. Opravdu doporučuju se jim věnovat, je to jedna z nejlepších věcí co v USA můžete udělat. Ale to už opravdu dražší je. Já platim 190 dolarů za každou sezónu, které jsem celkem tři, k tomu je ještě uniforma, boty a všechno další co potřebujete. Ale opravdu to za to stojí.

Nebojte se ale že byste nevyšli s penězi…mám kamarády co mají pouze 100 dolarů na měsíc, ne že by s tim vyšli každý měsíc bez problémů, ale co já vim, tak nikdy nepřekročili limit tak zásadně, aby se z toho stal velký problém. Nečekejte, že budete mít každý měsíc stejné výdaje. Některé měsíce možná opravdu svůj rozpočet přesáhnete, ale to neznamená, že další měsíc zase neušetříte. Nečekejte, že budete každý den na nějaké akci za kterou budete muset platit velký peníze…já jsem třeba za leden neměla žádnou příležitost něco utratit.