Střední škola, V Americe

Jak si najit kamarady na high school

Pro někoho může být těžké si najít v americkém světě kamarády a zapadnout do jejich života. Zejména v začátcích, které jsou důležité, můžete mít pocit, že je na vše dost času a že není třeba se nějak speciálně snažit a že to přijde samo. Já nejsem žádná výjimka, a i když na tom pracuju od začátku, stejně je to dřina nějaké ty lidí poznat. Navíc nikdy nevíte, kdy může přijít deprese, hádka s rodinou nebo i vymnena rodiny (kterou si pak casto musíte najít ve škole:), a tak je důležité se zapojit do amerického života co nejrychleji. Nemůžete si dovolit být nepříjemní nebo se přestat usmívat byt na jeden den, protože podle toho jak se tváříte ve škole vás pak soudí jací jste. Faktem je, že to jste to VY co potřebuje ostatní, ne oni vás. Tady je 7 tipu jak na to.

1.Nejdůležitější jsou začátky
Investovat do začátků se vyplatí vždycky a být exchange je jeden velký začátek se vším. A začátkem nemyslím jen první týdny po příjezdu do USA, ale každou situaci kdy poznáváte nové Američany – nová sezóna ve sportu, změna třídy, youth group v kostele nebo večerní party. Pro každého americana, který vás vidí poprvé, jste žhavá novinka nehledě na to kdy jste přijeli. Opakovaně se mi stalo, že po šesti měsících pobytu mi amici při prvním setkání říkali “Welcome! Welcome!” způsobem, jako kdybych právě přistál na letišti. Je důležité vědět, jak se v takovýhle situacích chovat, a opakovaně sdílet jejich nadšení, odpovídat na ty samé otázky, říkat ty samé osvědčené vtípky atd. To je to co chce každý american slyšet. Ve chvíli kdy jim řekněte, že se na tohle ptá každý, že jste tohle nákupní centrum už viděli a že na party už jste byli stokrát, jejich zájem opadne, protože nemají co vám ukázat. Nezbavujte se image “nováčka” a začínejte s každým od “welcome to the USA”.

2.Využijte, že jste Exchange student
Na mém blogu www.martinusa.blog.cz jsem Výhodám a nevýhodám Exchange studenta věnoval celé dva články, tady napíšu jen to nejdůležitější. Hlavní výhoda na bytí Exchange je, že se můžete ptát a žádat o pomoc bez toho aby jste byli “divní”. Často můžete i předstírat, že dotyčné věci nevíte a rozproudit tak konverzaci. Je sice pěkně jim vyprávět, jaké to je v ČR, a určitě se vás budou ptát, ale pokud je chcete opravdu potěšit, ptejte na nějaké jejich populární téma. Je to možná trochu smutné, ale nejlepší brána ke konverzaci s teenagerama jsou témata jako alkohol, tráva, sex a vztahy. Ono jiných společných věci mít že začátku asi nebudete, leda že máte přehled o týmech amerického fotbalu, nejlepších hracích baseballu a o nejnovějších amerických filmech. Pokud hrajete na nějaký nástroj nebo děláte nějaký sport, můžete povídat o tom.

3.Zůstávejte ve škole

Pohle mi že začátku vůbec nešlo, jako student českých škol jsem měl tendenci vypadnout že školy hned po zvonění, leda že jsem měl nějakou konkrétní činnost na práci. Na high school ten zajímavý život ale začíná až po vyučování. Většina lidí že školy odejde a ti co zbydou jsou něčím zvláštní. Nechci říct že jsou lepší než ostatní, ale mají nějaké zájmy, kvůli kterým ve škole zůstávají a jsou spíše ochotni vás přijmout mezi sebe. Pokud nehrajete po škole sport, můžete se stát členem nepřeberného množství zájmových klubů. Chyba ale je jít jen do takových, které považujete za zajímavé. Ani tak nezáleží na zaměření klubu jako na členech a ucitelech co to vedou. To poznáte, až když se zúčastníte, a často čím větší pitomina ten klub je tím lepší lidi tam jsou. S vaší exchange image se můžete nacpat úplně všude a vyplatí se navštívit každý klub alespoň jednou (já jsem byl skoro ve všech s výjimkou Gay club, tam bych se kvůli svému sexy Czech-přízvuku neodvážil:) Pokud nejste závislí na školním autobusu, rozhodně doporučuji ve škole zůstat. Hrozně moc lidí jsem potkal i tak, že jsem čekal na odvoz a bavil se s ostatními, co tam taky na někoho čekali a neměli co dělat. Takových lidí jsou spousty, protože krom školních autobusu, které odjíždějí těsně po vyučování, většinou není žádná městská doprava, a ti co nemají auto musí na někoho počkat.

4. Nezůstaňte na vždy s první partou co vás vezme
Když máte štěstí, podaří se vám dostat do nějaké party lidí se kterou chodíte ven, do kina atd. Chyba ale je s nimi dělat vše a přestat poznávat další lidi. Takhle totiž žije většina americanu – na škole s několika tisíci studenty mají svou malou partu se kterou sedí každý den na obědě, chodí ven a v podstatě nijak aktivně nevyhledávají ostatní. Vy to ale dělat nemůžete, protože na rozdíl od nich nemáte čtyři roky ale jen jeden. Je velká pravděpodobnost, že první kamarádi nebudou ti nejlepší a chce to hledat a hledat. Pokud na to máte odvahu, parádní místo na seznamování je pauza na oběd. Všichni sedí jako pecky na tom samém místě den co den a to vám umožní si je pěkně zmapovat. No a když pak vidíte někoho, kdo se zda sympatický nebo jinak přitažlivý:) prostě přijdete a vysvětlíte, že jste exchange a jestli si můžete sednout. Ještě se mi nestalo že by řekli ne. Můj osobní názor je, že nadprůměrní lide se vyskytují u hudby. Znám tu jednoho saxofonistu a bubeníka a jsou to pravdepodobne ty nej lidi které jsem tu potkal.

5.Zařiďte si moderní komunikaci co nejrychleji
Tak tohle je z me strany teorie, kterou jsem absolutně nedokázal uvést do praxe. Bylo to dáno také tím, že jsem se dost stěhoval a vůbec nevěděl, co bude. Moje první bláznivá rodina šíleně limitovala počítač a sebrala mi mobil, pak jsem zas měl moc drahy tarif atd. Tedkon jsem konečně, po šesti měsících, založil facebook, kterým tady naprosto všichni zijou, a instant messanger AIM (icq tu nemá nikdo). Hned že začátku doporučují zakoupit mobil a hledat tarif s neomezeným SMSkovanim, protože jinak budete na mizině po první známosti. Američani textujou naprosto nehorázné a u systému “kredit” je zvykem, že se vám účtují příchozí sms také, takže vám vysosaji konto dřív než se nadějete. S psaním sms se často vůbec nemažou a posílají vše formou prapodivných zkratek. Když mi poprvé přišla sms typu: y r u there? Idk yet man il c if I can get 2 u later, musel jsem se zeptat co tím myslí:) Jen tak pro představu, můj 16 host-brother udělá měsíčně 6000 sms, tedy průměrné 200denně. Jo a přivezte si s sebou nějaký starý český mobil, jsou z toho úplně nadšený a chtěj to hrozně vidět:) Je to dobrý konverzační předmět, prostě to nechet někde zatutat a seběhnou se jak vosy na med:) Stejně tak jako můj iriver mp3 přehrávač, tady má totiž každý iPod a nic jiného neznají.

6. Chodte na vsechny akce poradane skolou
Moje skola porada spoustu akci po cely rok. Mezi nejcastejsi patri velka utkani hlavnich sportu (podzim-americky fotbal, zima-basketball, jaro-baseball), na ktere o vikendech chodi obcas i nekolik set lidi, a pak ruzne vystoupeni jako Variety show, muzikal, pevecke vystoupeni sboru, koncert skolni jazz skupiny a dalsi. Je v podstate jedno o co tam jde a konkretne me sportovni utkani vetsinou nudila, ale dulezite je, ze jsou vsichni ve skolnim “spirit” a je to perfektni misto jak lidi potkat. Opet plati, ze ti co chodi na utkani jsou neco jako vyber – je vetsi pravdepodobnost, ze lide co venuji cas podpore skoly ho budou venovat i vam, oproti tem co nikdy nikam nejdou.

7.Stante se znami kvuli necemu specialnimu
Tak to je trochu psychologicky pokus, ktery jsem si vymyslel a poprve odzkousel az v usa. Napadlo me, ze by bylo dobre mit par veci pro ktere by me ostatni znali, nejen to ze jsem Exchange. Protoze miluju jablka, zacal jsem je tu masivne jist. To se tu hned tak nevidi, americani moc ovoce nejedi. Prvni dva mesice jsem vsude chodil s jablkem a postupne se to cela skola dozvedela. Hrozne je to fascinuje, porad se ptaji proc to jim a jestli je v CR nemame, a posledni dobou mi zacali nosit svoje. Ze zacatku to byla sranda, ale kdyz jsem jeden den dostal 6 jablek, musel jsem jim oznamit ze tolik proste nesnim a ze uz dalsi nechci.
Druha moje vec je, ze jsem si vybral jedno slovo a to jsem opakoval tak dlouho, az se lidi chytili a umi ho rict sami. Tim slovem je naprosto nesmyslne “Kalousek”, a po case jsem pridal verzi pozpatku, tj “Kesuolak”. Je to krasny pocit videt dva amiky jak jdou po chodbe a jeden kyvne “Kalousek” a druhy odpovi “Kesuolak”, bez toho aby meli poneti co to vlastne je.

I pokud uděláte všechno tohle, budete se usmívat a bůhvíco ještě, nečekejte že si tu najdete rovnocenné přátelé jako v ČR. Říkám nečekejte proto abyste nebyli zklamaný, určitě se to někomu povede, ale já jsem tu hranici opravdového kamaráda ještě neprolomil. Zaprvé to trochu kazí angličtina – i když mám pocit, že se bavím naprosto suprove:), pořád používám jiný pořádek slov než oni, a za druhé tu nemám auto, chybí společně zážitky pod a nemůžete si prostě žít vždy podle libosti.